پارلمان اروپا خواهان ایجاد کمیسیونی برای تحقیق درباره نقض جدی قوانین‌ بین‌المللی بشردوستانه در افغانستان شد

۸صبح، کابل: پارلمان اروپا با صدور قطع‌نامه‌ای، خواستار ایجاد کمیسیونی برای بررسی تحقیق درباره نقض جدی قوانین‌ بین‌المللی بشردوستانه در افغانستان شده است.

این نهاد به دنبال افزایش خشونت‌ها در برابر غیرنظامیان در افغانستان، از کمیسیون اقدامات خارجی پارلمان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را تشویق کنند تا یک کمیسیون را برای تحقیق در مورد نقض جدی قوانین بین‌المللی بشردوستانه در افغانستان ایجاد کند.

طبق معلومات پارلمان اروپا، طی جنگ‌های ۲۰ سال گذشته به صورت تخمینی ۱۵۰ هزار نفر کشته شده‌اند که از این میان، ۳۵ هزار غیرنظامی بوده‌اند.

پارلمان اروپا در این قطع‌نامه وضعیت افغانستان پس از تکمیل خروج نیروهای خارجی را «شکننده و بی‌ثبات» توصیف کرده است. به گفته پارلمان اروپا، خشونت‌ها در برابر غیرنظامیان افزایش یافته و چشم‌انداز آینده افغانستان و حفظ دستاوردهای دو دهه گذشته در این کشور بسیار نگران‌کننده است.

این قطع‌نامه روز چهارشنبه هفته جاری صادر شده است. در قطع‌نامه گفته شده است که هم‌ز‌مان با شروع مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه، خشونت‌ها افزایش یافته و مذاکرات صلح به بن‌بست کشانیده شده است.

پارلمان اروپا نسبت به تهدید تروریسم در افغانستان و منطقه، به ویژه حضور داعش و القاعده در این کشور، ابراز نگرانی کرده و یافته‌های تیم نظارت سازمان ملل متحد مبنی بر عمیق‌تر شدن روابط طالبان با القاعده را هشداردهنده خوانده است.

طبق مواد قطع‌نامه پارلمان اروپا، طالبان با گفت‌وگوهای صلح مخالف‌اند و به پیروزی از راه جنگ می‌اندیشند.

پارلمان اتحادیه اروپا گفته است که در صورت شکست مذاکرات صلح، ادامه جنگ در افغانستان بیش‌ترین تاثیر را روی زنان، کودکان و اقلیت‌های قومی خواهد گذاشت.

 در قطع‌نامه ۲۷ ماده‌ای پارلمان اروپا گفته شده است که برای دست‌یابی به یک توافق سیاسی، دو طرف باید از میانجی سوم مانند سازمان ملل استفاده کنند.

پارلمان اروپا با اشاره به ضرورت مبارزه علیه منابع مالی تروریسم در افغانستان می‌گوید که در سال ۲۰۱۸ معادل تقریباً ۲۰ درصد از این منابع از تولید ناخالص داخلی این کشور تامین شده است.

از سویی هم پارلمان اروپا تصریح کرده است که با وجود پیش‌رفت‌ها، کودکان، زنان و دختران هم‌چنان با تهدیدات ترسناک روبه‌رو هستند.

در قطع‌نامه پارلمان اروپا به حمله بر مکتب سیدالشهدا اشاره شده است که در آن ۹۰ دانش‌آموز دختر کشته و ۲۴۰ دانش‌آموز دیگر زخمی شدند. پارلمان اروپا به حمله سال گذشته بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی نیز اشاره کرده و خواستار تحقیق شفاف و معتبر با نظارت سازمان ملل متحد در مورد این دو رویداد شده است.

در نشست پارلمان اروپا هم‌چنان از گروه طالبان خواسته شده است تا حمله بر غیرنظامیان به ویژه کارمندان رسانه‌ای، کارمندان دولتی و غیردولتی را متوقف کنند و با پذیرفتن آتش‌بس دایمی، به قوانین بشردوستانه بین‌المللی احترام بگذارند.

از سوی دیگر پارلمان اروپا در نظر دارد تا ۱.۲ میلیارد یورو برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ به افغانستان کمک کند. پارلمان اروپا هم‌چنان بر نیاز حمایت مداوم خود برای کمک به افغانستان در مبارزه با ویروس کرونا تاکید کرده است. به باور اتحادیه اروپا، ویروس کرونا نرخ فقر در افغانستان را افزایش داده است.

پارلمان اروپا، حمایت و همکاری کشورهای همسایه، آسیای مرکزی و قدرت‌های منطقه‌ای را برای ثبات و توسعه اقتصادی افغانستان با‌اهمیت خوانده است.

به گفته پارلمان اروپا، دولت افغانستان باید واقعاً به مبارزه علیه تروریسم و گروه‌های مسلح، تولید و قاچاق مواد مخدر و جلوگیری و کنترل مهاجرت‌های نا‌منظم متعهد باشد.

پارلمان اروپا به خشک‌سالی در افغانستان نیز اشاره کرده و افزوده که این خطر طبیعی ۱۷.۶ میلیون نفر را با ناامنی حاد غذایی روبه‌رو خواهد کرد و نیز ۵.۵ میلیون نفر دیگر را برای دسترسی به غذای سالم در حالت اضطرار قرار خواهد داد.

دکمه بازگشت به بالا