اروپا ۲۱ میلیون یورو برای حمایت از مهاجران افغان در ایران و پاکستان کمک می‌کند

کمیسیون اروپا یک بسته کمکی تازه خود را برای حمایت از مهاجران و پناه‌جویان افغانستان در ایران و پاکستان، اعلام کرده است.

این بسته کمکی ۲۱ میلیون یورو است و قرار است برای تأمین نیازهای اولیه مهاجران از جمله «آب، صحت و آموزش» در این دو کشور همسایه افغانستان مصرف شود.

به گزارش یورو نیوز، یانِز لِنارچیچ، کمیشنر ویژه مدیریت بحران در کمیسیون اروپا هنگام اعلام این بسته کمکی گفته است «اتحادیه اروپا با مردم افغانستان همراه است،‌ از جمله آنهایی که به کشورهای همسایه آواره شده‌اند. من از ایران و پاکستان برای پذیرش میلیون‌ها پناه‌جو قدردانی می‌کنم.»

او گفته است که این کمک‌ها در بخش آموزش، صحت و سایر نیازهای اولیه پناه‌جویان افغانستان در ایران و پاکستان مصرف شود.

کمیشنر کمیسیون اروپا از جانب دیگر اما روشن نساخته است که چه زمانی این کمک‌ها به کشورهای میزبان سپرده خواهد شد. او هم‌چنان در مورد میزان کمک‌هایی که به ایران و پاکستان تعلق خواهد گرفت تا برای حمایت از پناه‌جویان افغانستان به مصرف برسانند، نیز جزییات نداده است.

یورونیوز گزارش داده است که کمک‌های ضروری اتحادیه اروپا قرار است که خانواده‌های مهاجرانی را حمایت کند که در جریان تغییرات آب و هوایی ولایت‌های بلوچستان و کشمیر پاکستان و نیز در جریان سیل سال گذشته جنوب ایران آسیب دیده‌اند.

طبق گزارش منبع، با اعلام بسته کمکی جدید اتحادیه اروپا، کمک مالی این نهاد در این زمینه به افغانستان، ایران و پاکستان از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ به ۳۰۰ میلیون یورو می‌رسد.

افغانستان از کشورهای عمده مبدای مهاجرت در جهان به شمار می‌رود. طبق معلومات وزارت مهاجرین، بین سال‌های ۲۰۰۲ الی ۲۰۱۸ میلادی ۱۰ میلیون و ۳۶۵ هزار نفر به کشور بازگشت کرده‌اند، اما در حال حاضر نیز ۶.۵ میلیون افغان آواره در کشورهای دیگر زنده‌گی می‌‌کنند. بیش‌تر مهاجران افغانستان در ایران و پاکستان به سر می‌برند.

هفته گذشته یک نشست بین‌المللی «چهل سال میزبانی پناهنده‌گان افغان در پاکستان: مشارکت جدید برای همبسته‌گی»، در اسلام‌آباد برگزار شد. کمک اتحادیه اروپا نیز در این نشست اعلام شده است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن