دونالد توسک پس از گفت‌وگو با اردوغان: به هیچ مصالحه‌ای دست نیافتیم

دونالد توسک، رییس شورای اروپا می‌گوید تنها در صورت مشاهده‌ی پیشرفت در روابط آنکارا و بروکسل است که امکان از سرگیری مذاکرات برای الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا فراهم خواهد شد.

آقای توسک این سخنان را روز دوشنبه، ۶ حمل در شهر وارنای بلغارستان، پس از برگزاری نشست دوجانبه میان ترکیه و مقامات اتحادیه اروپا بیان کرد.

در این روز مقامات ترکیه و اتحادیه اروپا به میزبانی بلغارستان گردهم آمدند تا درباره‌ی موضوعات چالش برانگیزی از جمله فرسایش حاکمیت قانون در ترکیه از زمان کودتای نافرجام جولای ۲۰۱۶ میلادی، حمله‌ی ترکیه به شبه نظامیان کرد در سوریه، تمدید توافقنامه آنکارا و بروکسل در موضوع مهاجرت و پرداخت مبلغ ۳ میلیارد یورو به ترکیه در قبال کنترول حرکت مهاجران به سمت اروپا به گفت‌و‌گو بنشینند.

این دیدار تنها چند روز پس از آن انجام شد که بار دیگر تنش میان آنکارا و بروکسل بر سر موضوع قبرس و یونان افزایش یافت.

نماینده‌گان اروپا در این نشست دونالد توسک رییس شورای اروپا، یان کلود یونکر رییس کمیسیون اروپا و بویکو بوریسوف نخست‌وزیر بلغارستان بودند که به گفتگو با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه پرداختند.

مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرده بودند که اگرچه این اتحادیه نگران پایبندی آقای اردوغان به حاکمیت قانون در داخل ترکیه و اقدامات این کشور در سوریه و شرق مدیترانه است، اما همچنان از اقداماتی که آنکارا در قبال مهاجران سوری انجام می‌دهد، حمایت می‌کند.

گفتگوها در وارنا در حالی آغاز شد که رجب طیب اردوغان پیش از ترک ترکیه تأکید کرده بود که آنکارا همچنان مصر به عضویت کامل در اتحادیه اروپا است و این موضوع «یک هدف استراتژیک» برای این کشور محسوب می‌شود.

آقای اردوغان گفت: «زمان آن رسیده است که اتحادیه اروپا به وعده‌هایش در مقابل ترکیه عمل کند.» او افزود: «آنچه انتظار داریم این است که موانع مذاکره برداشته شود و روند پیوستن به اتحادیه اروپا بار دیگر از سر گرفته شود… ما قطعاً اجازه نخواهیم داد که برخی گروه‌ها با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به عنوان یک عضو محترم، برابر و کامل مخالفت کنند.»

در پایان این نشست رهبران اتحادیه‌ی اروپا اعلام کردند که هیچ پاسخ دقیقی از رییس جمهوری ترکیه در موضوعاتی که منجر به نگرانی آن‌ها شده، از جمله حملات ترکیه به مناطق کرد نشین سوریه و زندانی کردن خبرنگاران دریافت نکرده‌اند.

دونالد توسک، رییس شورای اروپا گفت: «ما امروز به هیچ مصالحه‌ای دست نیافتیم اما همچنان امیدوارم که چنین چیزی در آینده ممکن شود. تنها پیشرفت در این موضوعات است که به ما اجازه خواهد داد تا روابط میان ترکیه و اتحادیه اروپا را بهبود بخشیم؛ از جمله روند الحاق به این اتحادیه را.»

با این وجود رییس شورای اروپا تأکید کرد: «نشست امروز به ما نشان داد که اگرچه در حال حاضر روابط ما دوران سختی را سپری می‌کند اما در موضوعاتی که با یکدیگر همکاری داریم، همکاری خوبی داریم.» او افزود: «ما آماده‌گی خود را برای ادامه‌ی گفت‌وگوها و همکاری دو جانبه برای غلبه بر مشکلات کنونی به منظور به فعل درآوردن پتانسیل‌های موجود در روابط مشترکمان اعلام می‌کنیم.»

دکمه بازگشت به بالا