پرسش فرستاده اتحادیه اروپا از طالبان: نماینده زنان در هیأت مذاکره‌کننده شما کجاست؟

۸صبح، کابل: پس از آن‌ که گروه طالبان همه‌شمولیت هیأت مذاکره‌کننده دولت را زیر سوال برد، رولاند کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا از این گروه پرسیده است که نماینده زنان در هیأت مذاکره‌کننده‌شان کجاست؟

رولاند کوبیا خطاب به گروه طالبان در توییتی گفته است که شما در جنگ مانند صلح، نیازی به انتخاب حریف خود ندارید.

او به طالبان گفته است که گپ زدن در مورد ترکیب هیأت مذاکره‌کننده طرف مقابل، خوب است اما باید بپذیرید که دیگران هم حرفی برای گفتن دارند و می‌توانند بررسی کنند که آیا مذاکره‌کننده‌گان شما از جامعه‌شان نماینده‌گی کرده می‌توانند یا خیر.

 نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان خطاب نوشته است :« به عنوان مثال، زنان در [هیأت مذاکره‌کننده شما] کجا هستند؟»

رولاند کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان

هیأت گفت‌وگوکننده دولت به شمول پنج زن، ۲۱ عضو  دارد و محمدمعصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی به عنوان رییس آن گماشته شده است.

فاطمه گیلانی، نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضراراحمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، محمدرسول طالب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، محمدحفیظ منصور، غلام‌فاروق مجروح، عنایت‌الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور و امین احمدی از اعضای این هیأت هستند.

گروه طالبان اعلام کرده است که درباره هیأت مذاکراتی که از سوی دولت اعلام شده است، ملاحظه دارد. این گروه معرفی هیأت گفت‌وگوکننده صلح از سوی حکومت را خلاف موافقت‌نامه‌ی صلح با امریکا و « موقف اصولی» این گروه عنوان کرده و گفته است موضع‌شان از ابتدا این بود که حکومت تنها می‌تواند به عنوان یکی از جهت‌های افغانی در مذاکرات بین‌الافغانی شرکت کند.

طالبان گفته‌اند که تنها با هیأتی گفت‌وگو می‌کنند که «بر اساس توافقات انجام‌شده و معیارهای وضع‌شده» تشکیل شده باشد.

در اعلامیه‌ای که از سوی سخنگوی طالبان امروز شنبه، نهم حمل نشر شد، آمده است که گروه طالبان بارها برای مذاکرات بین‌الافغانی موثر اعلام آماده‌گی کرده است، اما سایر جهت‌های افغانی تاکنون تیم با صلاحیت، صلح خواه و همه‌شمول را انتخاب نکرده‌اند.

در این اعلامیه آمده است: «برای این‌که به صلح دایمی و واقعی برسیم، این تیم باید به موافقه تمام جهت‌ها تشکیل شود، تا از تمام جهت‌ها نماینده‌گی بتواند. اما اکنون دیده می‌شود که دیگر جهت‌ها از تیم اعلام‌شده رضایت ندارند.»

گروه طالبان هم‌چنان گفته است که باید در برابر مذاکرات بین‌الافغانی موانع ایجاد نشود و نه هم سرنوشت کشور را یک گروه به دست بگیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن