امیدواری اتحادیه اروپا به آغاز مذاکرات مستقیم صلح پس از انتخابات ریاست جمهوری

۸صبح، کابل: مسوول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات مستقیم صلح میان دولتی که پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری شکل می‌گیرد و گروه طالبان آغاز شود.

 فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه، بیستم عقرب در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو این اتحادیه در سخنانی گفته است که امیدوار است که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به زودی اعلام و مورد پذیرش همه طرف‌ها باشد. وزیران کشورهای عضو این اتحادیه روز گذشته در نشستی درباره وضعیت افغانستان بحث کردند.

خانم موگرینی تصریح کرد که اتحادیه اروپا انتظار دارد تا همه نیروهای سیاسی تلاش‌های مرتبط به صلح را منسجم کنند تا به این ترتیب زمینه برای مذاکرات مستقیم میان دولت مشروع پس از انتخابات و طالبان فراهم شود. او هم‌چنان خواهان اجماع بین‌المللی و منطقه‌ای در مورد پروسه صلح افغانستان شد.

از جانب دیگر، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که خواهان مدیریت پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان است. خانم موگرینی ضمن ابراز امیدواری به آغاز هر چه زودتر مذاکرات میان افغانستان و طالبان، خواهان از سرگیری مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان نیز شد.

 مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از جانب دیگر تأکید کرده است که از روند صلح حمایت می‌کند، اما دست‌آوردهای ۱۸ ساله مردم افغانستان باید حفظ و تقویت شود.

خانم موگیرنی بر فراگیری پروسه صلح تأکید کرد و گفت که باید این روند به صورت همه‌جانبه به پیش برده شود و همه طرف‌ها در آن نقش داشته باشند.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم‌چنان ابراز امیدواری کرد که نتیجه انتخابات به زودی اعلام شود و حکومت مشروع شکل بگیرد.

پیش از این حکومت افغانستان نیز اعلام کرده بود که مذاکرات صلح از سوی حکومتی که در نتیجه انتخابات شکل خواهد گرفت، به پیش برده می‌شود. محمداشرف غنی در جریان کارزارهای انتخاباتی بارها تأکید کرد که برای پیش‌برد صلح که از مردم نماینده‌گی کند، نیاز به تشکیل حکومت فراگیر و مقتدر است.

این در حالی است که تاکنون نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعلام نشده است. کمیسیون مستقل انتخابات از نقض مکرر تقویم انتخابات نگران است و نهادهای ناظر از بحرانی و سیاسی شدن انتخابات هشدار داده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن