اردوغان: تعطیلی مساجد در اتریش جنگ صلیبی جدید است

اردوغان به تعطیلی ۷مسجد و احتمال اخراج ۴۰ امام جماعت در اتریش واکنش نشان داد و گفت که این موضوع جهان را به طرف یک جنگ صلیبی جدید سوق می‌دهد. اتریش ولی گفته است که نگران افزایش «اسلام‌گرایی افراطی» در کشورش است.

به نقل از دویچه‌وله، رییس جمهور ترکیه در یک مراسم افطاری در استانبول (۲۰ جوزا) به بسته شدن ۷مسجد و احتمال اخراج امامان جماعت از اتریش واکنش نشان داد و گفت که بیم دارد اقدامات سباستین کورتس، صدراعظم اتریش جهان را به سوی جنگ‌های صلیبی جدید سوق دهد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از رییس جمهور این کشورگزارش داد که اردوغان این سخنان را در اعتراض به اقدامات جدید دولت اتریش بیان کرده است. اردوغان هشدار داد: «اروپا باید این گونه رفتارهای خود را اصلاح کند. درغیر آن صورت حساب چنین رفتارهایی را باید به طرق دیگری پس بدهد. تصور نکنید پس از آن که شما ائمه جماعت ما را اخراج کردید، ما نظاره‌گر آن خواهیم بود.»

بسته شدن مساجد و مقابله با «اسلام سیاسی» و اخراج امامان جماعت بعد از روی کار آمدن دولت ائتلافی و حضور راست‌گرایان در آن در اتریش پیش‌آمده و سبب انتقادهای زیادی در این کشور شده است.

دفتر صدراعظم اتریش روز جمعه (۱۸ جوزا) در یک نشست خبری برنامه‌های دولت برای مقابله با«اسلام سیاسی» را تشریح کرد.

برنامه‌های دولت جدید اتریش بیشتر متوجه بزرگترین گروه خارجی مسلمان این کشور یعنی ترک‌های مقیم اتریش است. در مجموع بیش از ۳۶۰هزار مسلمان ترک در اتریش زنده‌گی می‌کنند.

دولت اتریش فعالیت تشکل‌ها و انجمن‌های وابسته به «آتیب»، اتحادیه‌ی ترکی‌-‌ اسلامی برای همکاری‌های فرهنگی و اجتماعی در اتریش را تحت نظر داشته است.

هربرت کیکل، وزیر کشور اتریش می‌گوید وضعیت ۴۰ امام جماعت که مظنون به تخلف از قانون منع دریافت کمک مالی از کشورهای خارجی استند در دست بررسی است و اخراج دست‌کم دو نفر از آن‌ها قطعی است.

یکی از مسجدهایی که قرار است بسته شود به وسیله‌ی گروه «گرگ‌های خاکستری» اداره می‌شده که از گروه‌های افراطی ملی‌گرای ترکیه محسوب می‌شود. گفته می‌شود که این گروه از این مسجد «استفاده‌ی ابزاری» کرده است.

اقدام‌های دولت اتریش بر پایه‌ی «قانون اسلام» مصوب سال ۲۰۱۵ صورت می‌گیرد که از مسلمانان ساکن اتریش می‌خواهد نسبت به جامعه و دولت «رویکردی مثبت» داشته باشند.

از حدود هشت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت اتریش- نزدیک به ۵۶۰ هزار تن مسلمان و اکثریت آن‌ها یعنی حدود ۳۶۰ هزار تن‌شان ترک تبار اند. دولت ترکیه حامی مالی اصلی تشکل‌های مسلمانان در اتریش به شمار می‌رود.

مناسبات ترکیه و اتریش به ویژه بعد از روی کارآمدن دولت جدید در اتریش به وخامت گرایید.

در حال حاضر به دلیل انتخابات پیش روی پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه موضوع «بسته شدن مساجد و اخراج امامان» از اتریش به یکی از موضوع‌های داغ انتخابات این کشور تبدیل شده و رییس جمهوری ترکیه این موضوع را در کارزار انتخاباتی خود طرح کرده است.

دیدگاه are closed.