اردوغان: من پوتین ترکیه هستم

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در حالی که یک روز مانده به انتخابات ۳ سرطان در جمع هواداران خود سخن می‌گفت، با تأکید بر این که «ترکیه بزرگ رهبر بزرگ می‌خواهد» خودش را با پوتین، رهبر روسیه مقایسه کرد و گفت: «در زمان حاضر تنها دو رهبر با تجربه در جهان وجود دارد: من و جناب پوتین.»

اردوغان در این نشست انتخاباتی همچنین گفت برخلاف آنچه «محرم اینجه»،  نامزد  مخالفان موسوم به « ائتلاف ملت» ادعا می‌کنند، همه‌ی تدابیر لازم برای امنیت انتخابات اندیشیده شده و انتخابات در سلامت کامل برگزار می‌شود.

او همچنین وعده‌ی احزاب مخالف در مورد «بازگشت به نظام پارلمانی در ترکیه پس از انتخابات» را مورد انتقاد قرار داد و  با اشاره به این که مخالفان، حد نصاب لازمی که بتوانند اصلاحات مورد نظرشان در مجلس را به تصویب برسانند ندارند، پرسید: «آیا بعد از انتخابات اکثریت لازم برای تغییر مورد نظرتان را خواهید داشت؟ شما وعده‌ی تغییر چه چیزی را می‌دهی؟ این‌ها از لحاظ روحی و جسمی بیمار هستند.»

همزمان جمع زیادی از هواداران «ائتلاف ملت» در حمایت از محرم اینجه، رقیب اصلی اردوغان در انتخابات ریاست‌ جمهوری در استانبول تجمع کردند. اینجه در این نشست گفت: «اردوغان داری می‌روی، دو دقیقه جوانمرد باش بعدش برو. رفتن هم باید با شرافت باشد.»

مطابق تغییراتی که در نظام سیاسی ترکیه پس از انتخابات ۳ سرطان اجرایی می‌شود، پست نخست‌ وزیری لغو می‌شود و قدرت اجرایی کاملاً به رییس‌ جمهور منتقل می‌شود که هم رییس حکومت (نظام) و هم رییس دولت خواهد بود.

رییس ‌جمهور مستقیماً وزیران عضو کابینه، بسیاری از قضات دادگستری و بوروکرات‌ها و هر تعداد معاون رییس‌ جمهور را که بخواهد، برای خود انتخاب خواهد کرد.

افزون بر بودجه‌ی سالانه‌ی کشور که قبلاً توسط مجلس تعیین می‌شد، اکنون توسط رییس ‌جمهور تعیین خواهد شد. پارلمان تنها در صورتی می‌تواند رییس‌ جمهور را استیضاح کند که دو سوم نماینده‌گان به آن رای دهند، اما حتا در صورت کسب چنین رایی تصمیم نهایی در این زمینه توسط دادگاه قانون اساسی صورت می‌گیرد که اکثر اعضای آن پیشاپیش توسط رییس جمهور منصوب می‌شوند.

دیدگاه are closed.