ابراز نگرانی اردوغان از پیامد حملات اخیر اسرائیل به اهداف ایرانی در سوریه

رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهور ترکیه، حملات اخیر اسرائیل در سوریه را به انگیزه‌ی هدف قرار دادن منافع ایران در سوریه، جنگ‌افروزی دانسته و از عواقب آن ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش رادیو فردا آقای اردوغان روز یکشنبه (۲۳ ثور) در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی عربی، در اشاره‌ی مشخص به حمله‌ی بامداد پنج‌شنبه‌ی گذشته نیروی هوایی اسرائیل به هدف‌های ایرانی در سوریه سخن می‌گفت.

به گفته‌ی اسرائیل، بعد از آن که نیروهای وابسته به شاخه‌ی قدس سپاه پاسداران ایران نیمه‌شب پنج‌شنبه ۲۰ ثور با بیست راکت در صدد حمله به اسرائیل برآمدند، اسرائیل به بیش از «پنجاه هدف وابسته به نظامیان ایران در سوریه حمله کرد».

به گزارش اسرائیل، هرچند ۱۶ راکت شلیک شده در سوریه فرود آمد و چهار راکت دیگر نیز از سوی سامانه‌های اسرائیلی در هوا متلاشی شد، اما اسرائیل این امر را بعد از اعزام پهپاد جنگی ایران در ۲۱ دلو پارسال، یک اقدام نظامی مستقیم ایران علیه اسرائیل نامید.

به گفته‌ی اسرائیل، این کشور در پاسخ به «تعرض ایران»، «بزرگترین عملیات هوایی» (در ۴۴ سال بعد از جنگ سال ۱۹۷۳) را در سوریه انجام داد و «تقریباً تمامی هدف‌های وابسته به ایران در سوریه را بمباران کرد».

دولت ایران، حمله‌ی راکتی از سوریه به سوی اسرائیل را به ارتش سوریه نسبت داده است. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز جمعه (۲۱ ثور) گفت که این حمله، «اقدام متقابل» سوریه به «تجاوزات» پیشین اسرائیل به آن کشور بوده و سوریه از حق دفاع از خود برخوردار است.

اما برخی از قدرت‌های جهانی، مانند آلمان با متهم کردن ایران به دست داشتن در این حمله، از تهران خواستند از این تعرض‌ها دوری کند.

دیدگاه are closed.