پایان رای‌دهی به کابینه؛ مجلس به دو نامزدوزیر و سرپرست بانک مرکزی رای اعتماد نداد

۸صبح، کابل: دور پایانی روند رای‌دهی از سوی مجلس نماینده‌گان به اعضای کابینه روز چهارشنبه، دوازدهم قوس برگزار شد. مجلس نماینده‌گان امروز برای پنج نامزدوزیر و رییس بانک مرکزی صندوق رای گذاشته بود که از این میان، دو نامزدوزیر و رییس بانک مرکزی رای اعتماد به دست نیاوردند.

رنگینه حمیدی، نامزد وزارت معارف، مجیب‌الرحمان کریمی، نامزد وزارت احیا و انکشاف دهات و اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی نتوانستند رای اعتماد بگیرند.

هم‌چنان کریمه حامد فاریابی به عنوان وزیر اقتصاد، محب‌الله صمیم به عنوان وزیر امور سرحدات و قبایل و احمدجواد عثمانی به حیث وزیر صحت عامه از مجلس نماینده‌گان رای اعتماد گرفتند.

نصاب نشست روز چهارشنبه مجلس نماینده‌گان ۲۴۲ رای اعلام شده بود و نامزد برنده به ۱۲۲ رای نیاز داشت.

رنگینه حمیدی با گرفتن ۱۱۴ رای تأیید، ۵۸ رای رد، ۵۴ رای باطل و ۱۶ رای سفید نتوانست رای اعتماد مجلس نماینده‌گان را به دست آورد. شمارش آرای او جنجالی شده بود و برای بار دوم شمارش شد.

جنجال پس از آن شکل گرفت که اعضای مجلس نماینده‌گان اعتراض کردند که یک «رای رد» در جمع آرای تأیید او شمارش شده است.

اجمل احمدی نامزدریاست بانک مرزی نیز با گرفتن ۷۲ رای تأیید، ۷۴ رای رد، ۷۷ رای باطل و ۱۹ رای سفید نتوانست رای اعتماد مجلس را به دست آورد.

مجیب‌الرحمان کریمی، نامزدوزارت احیا و انکشاف دهات با گرفتن ۱۱۸ رای تأیید، ۵۲ رای رد، ۵۷ رای باطل و ۱۵ رای سفید موفق نشد رای اعتماد مجلس نماینده‌گان بگیرد.


بیش‌تر بخوانید:

مجلس نماینده‌گان هفته‌ی آینده روند رأی‌دهی به نامزدوزیران را آغاز می‌کند

پس از شش ماه؛ روند توضیح برنامه‌های نامزدوزیران به مجلس کلید خورد

رای مجلس به نامزدوزیران باید مسوولانه باشد

نامزدوزیران در مجلس؛ تعهد به تجهیز ارتش، بهبود کیفیت تحصیلات عالی و نوآوری در وضع قانون

مجلس نماینده‌گان به ۱۰ نامزدوزیر رای اعتماد داد


 از جانب دیگر، احمدجواد عثمانی برای تصدی کرسی وزارت صحت عامه از مجلس نماینده‌گان رای اعتماد گرفت. عثمانی از ۲۴۲ رای، ۱۴۵ رای تأیید، ۳۸ رای رد، ۴۷ رای باطل و ۱۲ رای سفید به دست آورده است.

محب‌الله صمیم نیز به عنوان وزیر امور سرحدات و قبایل رای اعتماد مجلس نماینده‌گان را به دست آورد. صمیم با گرفتن ۲۰۹ رای تأیید، ۱۲ رای رد، پنج رای سفید و ۱۶ رای باطل از سوی مجلس نماینده‌گان به عنوان وزیر امور سرحدات و قبایل تأیید شد.

کریمه حامد فاریابی نیز برای تصدی کرسی وزارت اقتصاد رای تأیید مجلس نماینده‌گان را گرفت. خانم فاریابی با گرفتن ۱۳۶ رای تأیید از مجموع ۲۴۲ رای توانست رای اعتماد مجلس نماینده‌گان را به دست آورد. برای او ۴۷ رای باطل، ۳۹ رای رد و ۲۰ رای سفید از سوی مجلس نماینده‌گان استفاده شده بود.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در نشست روز چهارشنبه پایان روند رای‌دهی به اعضای کابینه را اعلام کرد. این روند در ۲۶ عقرب آغاز شد.

او این روند را که گاهی با تنش‌ها و جنجال‌ها در تالار نشست‌های مجلس نماینده‌گان همراه بود، موفقانه خواند.

رییس مجلس نماینده‌گان در عین حال از رییس جمهور خواست برای وزارت‌خانه‌ها و اداراتی که نامزدان‌شان رای اعتماد به دست نیاورده‌اند، افراد جدید را معرفی کند.

پیش از این، محمدطاهر زهیر، نامزدوزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ و حسینه صافی، نامزدوزیر وزارت امور زنان، نتوانسته‌بودند از مجلس نماینده‌گان رای اعتماد بگیرند.

محمدحنیف اتمر به عنوان وزیر امور خارجه، اسدالله خالد به عنوان وزیر دفاع، مسعود اندرابی به عنوان وزیر امور داخله، عبدالهادی ارغندیوال به عنوان وزیر مالیه، فضل‌احمد معنوی به عنوان وزیر عدلیه، عباس بصیر به عنوان وزیر وزارت تحصیلات عالی، معصومه خاوری به عنوان وزیر وزارت مخابرات، تکنولوژی و معلوماتی، بشیراحمد ته‌ینج به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی، نثاراحمد غوریانی به عنوان وزیر صنعت و تجارت و محمدقاسم حلیمی به عنوان وزیر ارشاد، حج و اوقاف رای تأیید مجلس نماینده‌گان را به دست آورده‌اند.

هم‌چنان احمدضیا سراج نامزد ریاست امنیت ملی، انوارالحق احدی نامزدوزیر وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، نوررحمان اخلاقی نامزدوزیر وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، قدرت‌الله ذکی نامزدوزیر وزارت ترانسپورت، نجیب‌الله یمین نامزدوزیر وزارت فواید عامه، هارون چخانسوری نامزدوزیر وزارت معادن و پترولیم و محمود کرزی نامزدوزیر وزارت شهرسازی و اراضی در دومین دور رای‌گیری از سوی مجلس نماینده‌گان رای اعتماد گرفتند.

مجلس نماینده‌گان باری روند رای اعتماد به اعضای کابینه را متوقف کرده بود، اما بار دیگر آن را از سر گرفت. این تصمیم به دلیل اظهارات جنجالی امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری در نشست ژنو گرفته شده بود. صالح در این نشست اعضای مجلس نماینده‌گان را متهم کرده بود که در فساد دست دارند.


در این زمینه بیش‌تر بخوانید:

نامزدوزیران در مجلس؛ تعهد به تقویت نظام استخباراتی، خودکفایی زراعتی و آوردن فرهنگ از حاشیه به متن

تقابل ارگ و مجلس؛ رای اعتماد به کابینه متوقف و درخواست وادارکردن صالح به استعفا پیش‌کش شد

از سرگیری رای اعتماد؛ شش نامزدوزیر برنامه‌های‌شان را به مجلس ارائه کردند

ادامه روند رای‌دهی به کابینه؛ مجلس به دو نامزدوزیر رای اعتماد نداد

شش عضو دیگر کابینه برنامه‌های‌شان را به مجلس ارائه کردند


 

دکمه بازگشت به بالا
بستن