پایان ماموریت نظامی بریتانیا در افغانستان؛ «راه‌حل سیاسی جست‌وجو شود»

۸صبح، کابل: دولت بریتانیا پایان ماموریت نظامی خود در افغانستان را اعلام کرد و گفت که قضایای افغانستان باید از طریق راه حل صلح‌آمیز و سیاسی حل شود.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز پنج‌شنبه، هفدهم سرطان در مجلس عوام این کشور به گونه رسمی اعلام کرد که بریتانیا به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان می‌دهد. او اما زمان دقیق خروج نیروهای کشورش از افغانستان را اعلام نکرد.

با این حال بوریس جانسون تأکید کرد که بریتانیا پس از خروج نیروهایش، به حمایت مالی و امنیتی خود به افغانستان ادامه می‌دهد.

نخست وزیر بریتانیا افزود که دیگر نیاز نیست سربازان این کشور در افغانستان حضور داشته باشند.

او گفت که کشورش در طول ۲۰ سال گذشته میلیون‌ها پوند برای رفاه و امنیت مردم افغانستان مصرف کرده است.

او به حفظ دست‌آوردهای دو دهه‌ اخیر اشاره کرد و گفت که حضور نیروهای خارجی سبب شد که دختران و زنان افغان از حق آموزش بهره‌مند شوند و اکنون زنان این کشور در پارلمان سهم دارند.

به همین ترتیب او گفت: «دختران و زنان افغان باید حق کار داشتته باشند. نیاز است که به گذشته بر نگردند. در این مورد در نظر داریم که حمایت‌های مالی خود را افزایش دهیم. این کارها را در لندن مورد بحث قرار می‌دهیم. افغانستان نباید یکبار دیگر به مکان امن برای تروریستان بدل شود.»

از سوی دیگر او به افزایش حملات گروه طالبان اشاره کرد و گفت که این گروه از راه نظامی در افغانستان پیروز شده نمی‌توانند.

نخست وزیر بریتانیا تصریح کرد که طرف‌های جنگ افغانستان باید از راه صلح‌آمیز و راه‌های سیاسی به نتیجه برسند.

از همین رو، او از زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا خواست که بالای طالبان فشار وارد کند تا این آنان دست از خشونت بردارند و از راه‌های سیاسی مشکل‌شان را حل کنند.

علاوه براین بوریس جانسون به نماینده‌گان مجلس عوام این کشور خاطر نشان کرد که هنوز هم تهدیدات علیه بریتانیا در افغانستان پابرجاست و این کشور اقدامات خود را وسیع می‌کند.

او افزود که در همین رابطه با عناصر منطقه‌ای، از جمله پاکستان در حال گفت‌وگو است و طالبان نیز باید در این بخش پاسخگو باشند.

به گفته جانسون، امروز زمانی است که جامعه جهانی و کشورهای منطقه با هم کار کنند و برای حل مشکلات افغانستان راه‌حل سیاسی دریابند.

گفتنی است که بریتانیا صدها سرباز در افغانستان دارد که بیش‌ترشان در ولایت هلمند مستقر بودند. این سربازان در چارچوب ماموریت ناتو مشغول آموزش و تربیت نیروهای افغانستان را به عهده داشته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا