گروه حامی انتخابات: ادعاها درباره سوء‌استفاده از امکانات دولتی برای کمپین انتخاباتی جدی گرفته شود

۸صبح، کابل: گروه حمایت‌کننده انتخابات افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که ادعاهای مطرح شده در مورد سوء‌استفاده از امکانات دولتی برای کمپین انتخاباتی را جدی می‌گیرند و باید به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، مردم، و شرکای بین‌المللی افغانستان اطمینان داده شود که اصول رقابت سالم و عادلانه در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌‌رو رعایت می‌شود.

در این بیانیه گروه حمایت‌کننده انتخابات افغانستان که روز جمعه، بیست‌وهشتم سرطان منتشر شد، آمده است که سفیران اتحادیه اروپا، آلمان، امریکا، جاپان، بریتانیا و نماینده دفتر هیأت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما در آستانه آماده‌گی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.  به نقل از بیانیه گروه حمایت‌کننده انتخابات، در این دیدار روی نقش این دو رهبر در پیوند به احیای اعتماد مردم و اعتمادسازی برای روند انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو بحث شده است.

اعضای گروه حمایت‌کننده انتخابات در دیدارشان با رهبران حکومت وحدت ملی، نگرانی‌های عمومی را در مورد حفظ زمینه یکسان رقابت و امکانات برای دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مطرح و خاطرنشان کرده‌اند که حفظ استقلال کمیسیون‌های انتخاباتی ضروری است.

در بیانیه آمده است که اعضای گروه حمایت‌کننده انتخابات، ادعاهایی را که در پیوند به سوء‌استفاده از قدرت برای کمپین‌های انتخاباتی مطرح می‌شود، جدی می‌گیرند و باور دارند که چنین اتهاماتی صرف نظر از این‌که واقعیت داشته باشد و یا در حد یک نگرانی مطرح باشد، به اطمینان‌دهی به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، مردم و شرکای بین‌المللی نیاز دارد.
این در حالی است که اخیراً شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای گفته است که محمداشرف غنی وقعی به اعتراضات و پیشنهادات این شورا نگذاشته و برای عبور از «بحران» حاضر به تفاهم با نامزدان نشده است. شورای نامزدان پیش از این طی همایش‌ها و اعلامیه‌های مختلف، دوره قانونی کار حکومت وحدت ملی را در اول جوزای امسال پایان‌یافته اعلام کرده و خواستار تشکیل حکومت «سرپرست» در کشور شده است. این شورا هم‌چنان نسبت به عزل و نصب‌های ماه‌های اخیر در ادارات دولتی معترض است و می‌گوید که این عزل و نصب‌ها انگیزه انتخاباتی دارد. شورای نامزدان در اعلامیه‌ای که ناوقت روز سه‌شنبه منتشر کرد، اعلام داشت که محمداشرف غنی تا کنون به هیچ یک از پیشنهادات نامزدان معترض گوش نداده است.

با این حال، هرچند گروه حمایت‌کننده انتخابات، از صدور فرمان‌ها در مورد جلوگیری از مداخله مقام‌های حکومتی و نهادهای امنیتی در انتخابات استقبال کرده است، اما تأکید کرده که رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله باید گام‌های عملی را برای جلوگیری از مداخله مقام‌های حکومتی (در تمام سطوح) بردارند تا به این ترتیب از امکانات و منابع دولتی برای نامزد مشخص استفاده نشود و نیز اطمینان حاصل شود که کمیسیون‌های انتخاباتی با صلاحیت‌ها و اختیارات مستقل روند انتخابات را مدیریت می‌کنند.

گروه حمایت‌کننده انتخابات به رهبران حکومت تذکر داده است که به عنوان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و نیز حضور در رهبری دولت، مسوولیت‌های ویژه‌ای دارند و نقش‌شان را به عنوان نامزدان انتخابات ریاست جمهور و نیز به عنوان مسوولان دولتی متمایز بسازند. این گروه تأکید کرده است که هر دو رهبر علاوه بر این‌که مسوولیت دارند به قانون انتخابات و موافقت‌نامه‌ای که امضا کرده‌اند متعهد باشند، باید به عنوان نامزدان نمونه نیز تبارز کنند.

با همه این‌ها گروه حمایت‌کننده انتخابات افغانستان تعهد سپرده است که روند انتخابات را از نزدیک نظارت می‌کند. 

از جانب دیگر، گروه حمایت‌کننده انتخابات افغانستان، از تأمین بخش «قابل ملاحظه» بودجه انتخابات از سوی حکومت افغانستان استقبال کرده و آن را به مثابه تعهد افغانستان به مالکیت و پایداری روند انتخابات توصیف کرده است. برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان ۱۱٫۳ میلیارد افغانی بودجه در نظر گرفته شده است که ۶٫۹ میلیارد آن را دولت افغانستان و ۴٫۴ میلیارد دیگر آن را جامعه جهانی پرداخت می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا