کمیسیون شکایات انتخاباتی: مبارزات انتخاباتی پیش از وقت تخلف شمرده می‌شود

مصور زادفر

مقام‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته‌اند که کمپاین‌ها و تبلیغات انتخاباتی پیش و بعد از وقت تعیین‌شده‌ از سوی کمیسیون انتخابات، تخلف آشکار انتخاباتی به شمار می‌آید. آنان از نامزادان انتخابات و هواداران‌شان می‌خواهند که از تبلیغات و کمپاین‌های انتخاباتی پیش و بعد از زمان تعیین‌شده خودداری کنند.

علی‌رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایت انتخاباتی روز دوشنبه (۱۲ سنبله) در نشست خبری‌ای گفت: «بر اساس بند دهم، فقره‌ی یکم ماده‌ی ۹۸ قانون انتخابات، راه‌اندازی مبارزات انتخاباتی پیش و بعد از موعود تعیین شده، تخلف آشکار انتخاباتی محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.»

آقای روحانی افزود که بر اساس ماده‌ی یازدهم لایحه‌ی مبارزات انتخاباتی مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی مصوب کمیسیون انتخابات، کاندیداها، احزاب سیاسی و هواداران‌شان نمی‌توانند برنامه‌های مبارزات انتخاباتی‌شان را پس از نشر فهرست نهایی نامزدان و پیش از آغاز رسمی دوره‌ی مبارزات انتخاباتی در فضای حقیقی و مجازی راه‌اندازی کنند.

بر بنیاد گفته‌های سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، نشر و پخش هر نوع تصاویر و تبلیغات به بهانه‌های پیام تبریکی عید، پیروزی ورزشکاران، برگزاری سیمینار و کنفرانس و پیام‌های غم‌شریکی ممنوع بوده و تخلف آشکار از کارشیوه‌های انتخاباتی محسوب می‌شود. آقای روحانی همچنان افزود که استفاده از تسهیلات و امکانات دولت،‌ انجام هر نوع تبلیغ به نفع یا ضرر نامزدان از سوی مقامات و کارکنان دولتی نیز تخلف انتخاباتی به شمار رفته و پیگرد قانوی در پی خواهد داشت. او گفت: «مقامات و کارکنان دولتی حق ندارند که در کمپاین‌های انتخاباتی اشتراک کنند، یا برنامه‌ی خود را به گونه‌ای عیار سازند که به نحوی تبلیغ به نفع یا علیه نامزدان شمرده شود.»

کمیسیون شکایت انتخاباتی می‌گوید که بر اساس قانون انتخابات این کمیسیون صلاحیت دارد که به تمامی موارد تخلفات و جرایم انتخاباتی در تمام مراحل پروسه‌ی انتخابات در صورت موجودیت شکایت یا عدم شکایت، رسیدگی و تصامیم قانونی خویش را اتخاذ کند.

شماری از نامزدان انتخابات پیش از زمان فرا رسیدن آغاز کارزارهای انتخاباتی، در جاده‌های شهر تابلوهای تبلیغاتی‌شان را به بهانه‌های مختلف مانند پیام‌های عیدی برافراشته‌اند. شهروندان کشور در رسانه‌های اجتماعی عکس‌هایی از تابلوهای تبلیغاتی شماری از نامزدان نشر کرده و اعتراض‌های‌شان مبنی بر بی‌توجهی دولت و کمیسیون‌های انتخابات نشان داده‌اند.

علی‌رضا روحانی می‌گوید بر اساس قانون انتخابات، جلوگیری از تخلفات انتخاباتی مأموریت کمیسیون شکایات انتخاباتی نیست، این کمیسیون هیچ مکلفیتی مبنی بر جلوگیری از مبارزات انتخاباتی نامزادانی که پیش از زمان تعیین شده اقدام کرده‌اند، نداشته است،  اما در صورتی که شکایاتی مبنی بر تخلفات انتخاباتی به کمیسیون گزارش داده شود، شکایات از سوی کمیسیون شکایات انتخابی ثبت، رسیدگی و در مورد آن تصمیم گرفته خواهد شد. آقای روحانی خاطرنشان کرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی افزون بر مکلفیت‌هایش، صلاحیت‌هایی نیز دارد. بر اساس این صلاحیت‌ها کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌تواند به مواردی که در رابطه به آن شکایت وجود ندارد، اما به کمیسیون ثابت شوند، رسیدگی و تصمیم‌گیری کند. روحانی گفت: «کمیسیون شکایات انتخاباتی تصمیم گرفته است که شکایات و اعتراضات را ثبت کند. دفاتر ولایتی ما در بسیاری از ولایت چنین تخلفات را مستندسازی کرده‌اند، اما پروسه‌ی رسیدگی و صدور تصامیم لازم را کمیسیون در معیاد قانونی‌اش اتخاذ خواهد کرد.»

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید با کسانی که مرتکب تخلفات انتخاباتی شده‌اند، پس از ثبت و تحلیل شکایات، مطابق بند ۵، ماده‌ی ۲، فقره‌ی ۹۸ قانون انتخابات برخورد خواهد شد. بر اساس این قانون، نامزدانی که مرتکب تبلیغات و مبارزات انتخاباتی پیش و یا بعد از زمان تعیین شده شده‌اند، افزون بر محروم شدن از حقوق این قانون، مکلف به پرداخت پنجاه تا صد هزار جریمه‌ی نقدی دانسته می‌شوند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی همچنان گفت نامزدانی که باید از مقام‌های‌شان استعفا می‌دادند و تا اکنون این کار را نکرده‌اند، واجد شرایط انتخابات نبوده و قابل حذف از فهرست نامزدان هستند.

یوسف رشید،‌ رییس فیفا می‌گوید کمیسیون انتخابات باید برنامه‌هایی را برای آگاهی‌دهی نامزدان انتخابات داشته و پیوسته با آنان در تماس باشد. آقای رشید همچنان می‌افزاید که باید تمام کارشیوه‌ها و محدودیت‌ها پیش از انجام تخلفات، با نامزدان در میان گذاشته شوند.

رییس فیفا نیز تأکید کرد که برای جلوگیری از نقض قانون انتخابات، باید هماهنگی لازم میان کمیسیون‌های انتخابات و نهادهای ناظر شکل گیرد.

طبق جدول زمان‌بندی کمیسیون انتخابات، دوره‌ی مبارزات انتخاباتی در ۶ میزان آغاز و در ۲۶ میزان پایان می‌یابد. بر اساس قانون انتخابات، نامزدان انتخابات حق ندارند که پیش و بعد از این تاریخ، دست به مبارزات و کارزارهای انتخاباتی بزنند.

دیدگاه are closed.