گزارش شماره۳: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در ایالت نوادای امریکا

کیوان شکوری، روزنامه‌نگار

ایالت نوادا در غرب امریکا واقع و مرکزیتش کارسون سیتی است. نوادا جزو کشور مکزیک بود و پس از جنگ امریکا و مکزیک در سال ۱۸۴۸ ضمیمه خاک امریکا و در تقسیمات کشوری سال ۱۸۵۰ میلادی جزو ایالت یوتا شد. سرانجام در ۳۱ اکتبر ۱۸۶۴ نوادا به عنوان سی‌وششمین ایالت امریکا به رسمیت شناخته شد. جمعیت این ایالت طبق آخرین سرشماری آماری ۳,۰۸۰,۱۵۶ تن می‌باشد. شهرهای رینو و مخصوصاً لاس‌وگاس به خاطر وجود کازینوها و مراکز تفریحی‌ای که دارند دارای شهرت جهانی‌اند. از نکات قابل توجه این است که نوادا تنها ایالت امریکا است که در نواحی ویژه‌ای از آن روسپی‌گری جنبه قانونی دارد.

آندره آغاسی تنیسور سرشناس ایرانی- امریکایی و برندن فلاورز خواننده اصلی گروه د کیلرز از شخصیت‌های مشهور این ایالت هستند.

از سال ۱۸۶۴ تا کنون ۳۹ دوره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در این ایالت برگزار شده است که ۲۰ دوره جمهوری‌خواهان، ۱۸ دوره دموکرات‌ها و یک دوره حزب مردم یا People’s party برنده این انتخابات در نوادا شده‌اند. از نکاتی که درباره این انتخابات می‌توان ذکر کرد این است که از سال ۱۹۳۲ میلادی الی ۱۹۴۸ دموکرات‌ها برنده پنج دوره پیاپی این انتخابات و از سال ۱۹۶۸ الی ۱۹۸۸ جمهوری‌خواهان برنده شش دوره این انتخابات در این ایالت شدند. در سه دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری که در این ایالت برگزار شده است، دموکرات‌ها برنده هر سه دوره این انتخابات در این ایالت هستند.

بیش‌تر بخوانید:

گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

گزارش شماره ۲: تاریخ‌چه انتخابات در ایالت اکلاهامای امریکا

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری امریکا هر کدام از کاندیداها از مجموع ۵۳۸ آرای الکترال موفق به کسب ۲۷۰ الکترال بشود، برنده انتخابات است و رای الکترال ایالت نوادا برای انتخابات ریاست جمهوری شش است. الکترال هر ایالت به مجموع تعداد سناتورها، نماینده‌گان هر ایالت در مجلس نماینده‌گان امریکا و ترکیب جمعیتی آن ایالت بسته‌گی دارد.

در انتخابات داخلی سال ۲۰۱۶ حزب جمهوری‌خواه برای تعیین کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت دونالد ترمپ با ۴۵.۹ درصد موفق به شکست مارکو روبیو با ۲۳.۹ درصد شد.

در حزب دموکرات نیز هیلاری کلینتون با ۵۲.۶ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۷.۳ درصد آرا شد و رای انتخابات داخلی حزب دموکرات برای تعیین کاندیدای نهایی در این ایالت را به خود اختصاص داد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون با کسب ۴۷.۹ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترمپ با ۴۵.۵ درصد آرا شد و شش رای الکترال این ایالت را برد.

اگر نگاهی دقیق‌تر به آمار انتخابات ریاست جمهوری امریکا در این ایالت بیندازیم مشاهده می‌کنیم که از سال ۱۹۰۸ تا کنون ۲۸ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالت نوادا برگزار شده که به غیر از انتخابات سال ۱۹۷۶ و ۲۰۱۶ مردم نوادا رای خود را به کاندیداهایی دادند که در نهایت پیروز نهایی انتخابات و به عنوان رییس جمهور امریکا برگزیده شده‌اند.

از سال ۱۸۶۴ تا به امروز ۲۸ سناتور برای ایالت نوادا انتخاب شده است که ۱۴ تن دموکرات و ۱۴ تن جمهوری‌خواه بودند. بر حسب تعداد سناتور دو حزب در این انتخابات با هم برابر هستند، اما اگر بخواهیم دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم، ۱۴ سناتور دموکرات مجموعاً ۱۶۸سال در مجلس سنا بودند در مقابلش ۱۴ سناتور جمهوری‌خواه مجموعاً ۱۴۳ سال در مجلس سنا بودند. یعنی تعداد دوره‌هایی که ۱۴ سناتور دموکرات‌ها رای آوردند بیش‌تر از جمهوری‌خواهان است. به طور مثال سناتور Harry Reid از حزب دموکرات از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۷، سی سال در سنا بود اما سناتور J. Chic Hecht  از سال ۱۹۸۳ الی ۱۹۸۹ برای شش سال در مجلس سنا حضور داشت. شایان ذکر است که سناتور Harry Reid از سناتورهای سرشناس امریکایی بود از سال ۲۰۰۷ میلادی تا ۲۰۱۵ به عنوان رهبر اکثریت سنا فعالیت و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ به عنوان رهبر اقلیت مجلس سنا خدمت می‌کرد.

Catherine Cortez Masto و Jacky Rosen دو سناتور حال حاضر ایالت نوادا از حزب دموکرات هستند.

از سال ۱۸۶۴ تا کنون برای مجلس نماینده‌گان امریکا از ایالت نوادا ۴۰ نماینده انتخاب شده است که ۲۰ تن دموکرات و ۲۰ تن جمهوری‌خواه بوده‌اند. همان‌طور که از آمار ارائه شده مشخص است، در طول تاریخ این انتخابات هر دو حزب از نظر تعداد نماینده با هم برابر هستند اما اگر بر حسب تعداد کل دوره‌هایی که این نماینده‌گان رای آورده‌اند بخواهیم حساب کنیم، ۲۰ نماینده حزب دموکرات مجموعاً ۹۰ سال و ۲۰ نماینده حزب جمهوری‌خواه مجموعاً ۹۷ سال در مجلس نماینده‌گان امریکا بوده‌اند. یعنی تعداد سال‌هایی که نماینده‌گان جمهوری‌خواه رای آوردند، بیش‌تر از دموکرات‌ها است.

در حال حاضر از چهار نماینده ایالت نوادا در مجلس نماینده‌گان امریکا سه تن دموکرات‌اند و یک تن جمهوری‌خواه است.

در تاریخ انتخابات فرمانداری ایالت نوادا یعنی از سال ۱۸۶۴ تا ۲۰۲۰ تعداد ۳۱ فرماندار انتخاب شده است که از این تعداد ۱۵ تن جمهوری‌خواه، ۱۳ تن دموکرات، ۲ تن از حزب نقره‌ای (Silver) و یک تن از حزب Silver- democratic بوده‌اند. در انتخابات فرمانداری نیز با این‌که تعداد فرمانداران جمهوری‌خواه بیش‌تر است ولی ۱۳ فرماندار دموکرات زمان طولانی‌تری در مقام فرماندار بوده‌اند.

Steve Sisolak  فرماندار حال حاضر ایالت نوادا از حزب دموکرات است.

نتیجه‌گیری: در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری و مجلس نماینده‌گان امریکا در این ایالت، جمهوری‌خواهان با فاصله کمی از دموکرات‌ها پیش هستند. اما در تاریخ انتخابات سنا و فرمانداری حزب دموکرات با فاصله‌ی کمی جلو است و با در نظر گرفتن این‌که در سه دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری رای این ایالت به سبد دموکرات‌ها ریخته شده و دو سناتور ایالت به همراه سه نماینده از کل چهار نماینده نوادا در مجلس نماینده‌گان و فرماندار دموکرات هستند، می‌توان گفت کفه ترازو در تاریخچه انتخابات امریکا در ایالت نوادا به نفع دموکرات‌ها سنگین‌تر است.

دکمه بازگشت به بالا