گزارش شماره ۱: تاریخ‌چه‌ی انتخابات در یک ایالت امریکا؛ ارکانزاس دموکرات، چطور جمهوری‌خواه شد؟

کیوان شکوری، روزنامه‌نگار

ایالت آرکانزاس در جنوب امریکا به مرکزیت شهر لیتلراک به خاطر طبیعت بسیار زیبایی که دارد مشهور به ایالت طبیعت امریکا است و از تاریخ ۱۵ جون ۱۸۳۶ به عنوان بیست و پنجمین ایالت، به ایالات متحده امریکا پیوست. طبق آخرین سر شماری جمعیت این ایالت ۳,۰۱۷,۸۰۴ نفر است. بیل کلینتون رییس جمهور سابق امریکا و سارا سندرز، سخنگوی سابق کاخ سفید از شخصیت‌های مشهور این ایالت هستند.

از سال ۱۸۳۶ میلادی تا به امروز که سال ۲۰۲۰ می‌باشد، ۴۵ دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت برگزار شده است که از این تعداد ۳۳ دوره کاندیدای دموکرات، ۱۱ دوره کاندیدای جمهوری‌خواه که یک دوره آن مربوط به سال ۱۸۷۲ است و به علت آشفته‌گی و مشکلات به وجود آمده در رای‌گیری نتیجه رد شد و یک دوره نیز کاندیدای حزب مستقل امریکا رای این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده است.

دموکرات‌ها از تاریخ ۱۸۷۶ تا ۱۹۶۴ به مدت ۲۳ دوره و به طور یک‌نواخت برنده نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایالت آرکانزاس بودند. از سال ۱۹۶۸ نتایج شروع به تغییر کرد و آرا به سوی جمهوری‌خواهان چرخید و در ۱۳ دوره اخیر، نُه دوره جمهوری‌خواهان، سه دوره دموکرات‌ها و یک دوره کاندیدای مستقل برنده انتخابات شدند. نکته جالب توجه در این انتخابات این است که از سال ۲۰۰۰ میلادی، جمهوری‌خواهان برنده هر پنج دوره انتخابات ریاست جمهوری در آرکانزاس هستند.

در انتخابات داخلی سال ۲۰۱۶ برای تعیین کاندیدای نهایی از حزب جمهوری‌خواه، دونالد ترمپ با ۳۲.۸ درصد موفق به شکست تدکروز با ۳۰.۵ درصد آرا در این ایالت شد.

در حزب دموکرات و برای تعیین کاندیدای نهایی در این ایالت هیلاری کلینتون با کسب ۶۶.۳ درصد آرا موفق به شکست سناتور برنی سندرز با ۲۹.۷ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترمپ با ۶۰.۶ درصد موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۳.۷ درصد آرا شد.

سال ۱۸۶۸ نیز ایالت آرکانزاس به علت درگیر بودن در جنگ داخلی امریکا در این انتخابات شرکت نکرد. رای الکترال این ایالت برای انتخابات ریاست جمهوری شش است.

مراحل انتخابات ریاست جمهوری

هر کس که در امریکا به دنیا آمده باشد و ۱۴ سال متوالی در امریکا زنده‌گی کرده باشد و حد اقل ۳۵ سال سن داشته باشد، می‌تواند در انتخابات نامزد شود، ولی اگر شخصی بخواهد از طرف حزبی نامزد شود، باید ابتدا در پروسه‌ی درون حزبی (انتخابات مقدماتی) آن حزب که بر طبق قوانین درونی آن حزب است، شرکت کند و در صورت موفقیت در آن پروسه، به عنوان نامزد آن حزب معرفی می‌شود.

هر ایالت در مجلس سنا دارای دو سناتور است، که برای حداقل یک دوره شش ساله انتخاب می‌شوند و محدودیت دوره‌ای برای کاندیدا شدن و شرکت در انتخابات ندارند.

برای شرکت در انتخابات سنا نیاز به شرایط زیر است:

۱- حداقل ۳۰ سال سن

۲- دارا بودن حداقل نُه سال تابعیت ایالات متحده امریکا

۳- سکونت در ایالت مورد نظر در زمان برپایی انتخابات

از سال ۱۷۸۹ تا سال ۱۹۱۳ میلادی، سناتورهای هر ایالت توسط مجلس قانون‌گذاری همان ایالت انتخاب می‌شد، ولی از سال ۱۹۱۳ و با تصویب اصلاحیه‌ی هفدهم قانون اساسی، وظیفه انتخاب سناتورها به طور مستقیم به شهروندان واگذار شد.

از سال ۱۸۳۶ که آرکانزاس به ایالات متحده پیوست تا به امروز ۳۵ سناتور از ایالت آرکانزاس برای سنا امریکا انتخاب شده‌اند که بعضی برای چند دوره متوالی انتخاب گردیده‌اند.

از این ۳۵ سناتور ۲۸ تن از کاندیداهای حزب دموکرات موفق به کسب کرسی‌های سنا و هفت تن از کاندیداهای جمهوری‌خواهان موفق به کسب این کرسی شدند. جان بوزمن و تام کاتن سناتورهای حال حاضر آرکانزاس می‌باشند که هر دو از حزب جمهوری‌خواه هستند.

نماینده‌گان هر دو سال یک‌بار انتخاب می‌شوند و شرکت آن‌ها در این انتخابات نامحدود است. با توجه به جمعیت ایالت‌ها تعداد نماینده‌گان ایالت‌ها متفاوت و هر ۱۰ سال با سرشماری آماری تغییر می‌کند.

برای شرکت در انتخابات مجلس نماینده‌گان نیاز به شرایط زیر است:

۱- حداقل ۲۵ سال سن

۲- دارا بودن حداقل هفت سال تابعیت ایالات متحده امریکا

۳- سکونت در ایالت مورد نظر در زمان برپایی انتخابات

در حال حاضر ایالت آرکانزاس دارای چهار نماینده است.

از سال ۱۸۳۶ تا کنون تعداد ۹۸ نماینده از ایالت آرکانزاس برای مجلس نماینده‌گان امریکا انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۷۵ تن از حزب دموکرات، ۲۱ تن از حزب جمهوری‌خواه و یک تن از حزب whig و یک تن از حزب Laborite بوده‌اند. بیش از ۱۰۰ سال یعنی از سال ۱۸۷۴ الی ۱۹۷۹ به جز دو نماینده که یکی از حزب جمهوری‌خواه و دیگری از حزب Laborite، بقیه نماینده‌گان همه از حزب دموکرات انتخاب شده‌اند.

از سال ۱۹۷۹ رقابت بین دو حزب نزدیک شد و از سال ۲۰۱۵ تمام چهار نماینده ایالت آرکانزاس در مجلس نماینده‌گان امریکا از حزب جمهوری‌خواه هستند.

از سال ۱۸۳۶ تا کنون مردم آرکانزاس ۴۶ فرماندار انتخاب کردند که بعضاً مثل بیل کلینتون سه دوره این مسوولیت را بر عهده داشتند. از این تعداد ۳۸ تن دموکرات و هشت تن جمهوری‌خواه بوده‌اند.

چنان‌که از آمار پیدا است، دست بالا با دموکرات‌ها است. به طوری که از سال ۱۸۷۴ الی ۱۹۸۱ به مدت نزدیک ۱۱۰ سال به غیر از یک دوره چهار ساله، مابقی دوره‌ها کاندیداهای دموکرات‌ها به عنوان فرماندار این ایالت انتخاب شده‌اند. اما از سال ۱۹۸۱ تاکنون رقابت بین دو حزب در انتخابات فرمانداری نزدیک‌تر شده است، به طوری که از هفت دوره انتخابات، چهار دوره دموکرات‌ها و سه دوره جمهوری‌خواه‌ها برنده شده‌اند. از سال ۲۰۱۵ Asa Hutchinson از حزب جمهوری برای دو دوره به عنوان فرماندار ایالت آرکانزاس انتخاب شده است.

نتیجه‌گیری: با توجه به آمارهای ذکر شده ایالت آرکانزاس یک ایالت دموکرات بود، ولی از بیست سال پیش، مردم این ایالت تجدید نظر کرده و به سمت حزب جمهوری‌خواه گرایش پیدا کردند، به طوری که در حال حاضر فرماندار، نماینده‌گان کنگره که متشکل از سناتورها و نماینده‌گان مجلس هستند، همه جمهوری‌خواه و در رأی‌گیری‌های ریاست جمهوری نیز کاندیدای جمهوری‌خواه رای می‌آورد و در واقع الان این ایالت بدل به یک ایالت کاملاً جمهوری‌خواه شده است.

دکمه بازگشت به بالا