کمیسیون شکایات انتخاباتی: نقض دوباره تقویم پذیرفتنی نیست

۸صبح، کابل: مسوولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند، در صورتی که بار دیگر تقویم از سوی کمیسیون انتخابات نقض شود، این تصمیم برای کمیسیون شکایات انتخاباتی قابل قبول نخواهد بود.

هرچند قرار بود بر بنیاد جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان اعلام گردد، اما کمیسیون به دلیل برخی مشکلات فنی نتایج را اعلام نکرد و ۲۳ ماه عقرب را تاریخ جدید اعلام نتایج ابتدایی تعیین کرد. با آنکه حدود یک هفته تا اعلام نتایج ابتدایی انتخابات زمان باقی مانده اما شک و تردیدها در مورد تاخیر دوباره اعلام نتایج بالا گرفته است.

ابراهیم الیاسی، دبیر کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با اشاره به همین موضوع به روز پنج‌شنبه، ۱۶ عقرب در یک نشست خبری در کابل گفت که نقض دوباره تقویم برای کمیسیون شکایات انتخاباتی پذیرفتنی نیست و «نقض تقویم هم‌مانند نقض قانون است و مورد پذیرش نیست. اگر تاریخ دومی که ۲۳ عقرب برای اعلام نتایج ابتدایی انتخابات تعیین شده دوباره نقض گردد، نقض تقویم به مفهوم نقض قانون بوده، و این امر قابل قبول برای کمیسیون شکایات و مردم افغانستان نخواهد بود.»

آقای الیاسی هم‌چنان از کمیسیون انتخابات خواست که فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی را که نیازمند تطبیق است، هرچه زودتر عملی کند. دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که مسوولان کمیسیون انتخابات باید در خصوص بازشماری و ابطال آرای ۲۱۱۸ محل، استیناف‌خواهی در مورد ۸۸ محل و تطبیق آرای ۲۶۵ محل دیگر با آرای داخل سیستم، تصمیم بگیرد و هر چه زودتر فیصله‌های کمیسیون را در چارچوب قانون تطبیق کند.

این درحالی‌ست که باید روند بازشماری آرا در جریان هفته جاری آغاز می‌شد اما تا کنون این روند شروع نشده است. با این حال مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید کردند که بر اساس فیصله‌های قانونی این اداره به عنوان مرجع رسیدگی به شکایات، کمیسیون انتخابات باید بی‌درنگ روند بازشماری آرای محلات مشخص‌شده را آغاز کند.

هم‌چنان در یک اعلامیه‌ای که از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی نشر شد، آمده است که کمیسیون انتخابات هر چه زودتر جزییات گزارشی را که از سوی شرکت درملوگ دریافت کرده، در اختیار مردم قرار دهد:« اگر گزارش کمپنی درملوگ نیاز به تصمیم اعضای کمیسیون مستقل انتخابات داشته باشد، این کمیسیون باید هر چه عاجل تصمیم گرفته و جزئیات آنرا با مردم افغانستان شریک نموده و نسبت به هر نوع تاخیر، در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری با استدلال و منطق پاسخگو باشند.»

مولوی دین‌محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز گفت:« باید کمپنی درملوگ مطابق قرارداد و تعهدی که دارد با کمیسیون مستقل انتخابات همکاری کند و همچنان کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی آماده است تا درصورت ثبت شکایات علیه این کمپنی، به آن نیز رسیدگی کند.»

در همین حال در اعلامیه کمیسیون شکایات انتخاباتی هم‌چنان تصریح شده که احزاب سیاسی و تکت‌های انتخاباتی نباید در تصمیم‌های کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله کنند و اجازه بدهند که این نهادها در چارچوب قانون کارهای‌شان را به پیش ببرند.

این کمیسیون هم‌چنان از آن عده کاندیدان و معاونان‌شان که انصراف داده‌اند خواسته که امکانات دولتی را هر چه زودتر به حکومت بر گردانند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی هم‌چنان گفت که گزارش مبارزات مالی نامزدان به «صورت ناقص» از سوی کمیسیون انتخابات به این نهاد فرستاده شده است بناً این نهاد از مسوولان کمیسیون انتخابات خواست که گزارش کامل مصارف مالی نامزدان را در اختیار این نهاد قرار دهد.

پایان مرحله رسیدگی به قضایای استینافی

در همین حال کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرد که روز گذشته روند رسیدگی به شکایات استیناف‌خواهی به پایان رسید. زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که این کمیسیون در مرحله ابتدایی ۴۵۲۸ شکایت را ثبت و رسیدگی نموده و در مرحله استینافی نیز حدودا یک هزار اعتراض را دریافت کرده است.

به گفته وی، این اعتراض‌ها به دلیل شباهت در نوعیت خویش، شامل ۱۸۹ قضیه استینافی شده و کمیسیون مرکزی شکایات این قضایای استینافی را در میعاد قانونی آن مورد رسیدگی قرار داده و درباره آن‌ها تصامیم خویش را اتخاذ و به طرفین قضایا نیز ابلاغ کرده است.
مولوی دین‌محمد، معاون این کمیسیون نیز معلومات بیشتری در این زمینه ارایه کرد و افزود که که ازمیان ۱۸۹ قضایای استینافی به تعداد ۱۰۰۰ شکایت آن به دلیل نبود اسناد و شواهد کافی رد، به تعداد ۳۱ قضیه آن به بازشماری ارجاع و ۴۱ قضیه دیگر آن نیازمند مقایسه با سیستم بایومتریک و اصلاحات می‌باشد. همچنان به گفته وی، به تعداد چهار تن نیز جریمه نقدی، و ۸۸ محل رای دهی دیگر به بازشماری رفته است.

معاون کمیسیون شکایات انتخابات همچنان تصریح کرد که برخی از رییس‌های کمیسیون‌های ولایتی و افراد زرومند به سارنوالی نیز معرفی شده‌اند.

با این حال او گفت که پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات، این کمیسیون در زمان معین آن قادر خواهد بود که به شکایات‌ها رسیدگی کند. قرار است تا یک هفته دیگر نتایج ابتدایی از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن