کمیسیون‌های انتخاباتی: برای برگزاری انتخابات آماده‌گی کامل داریم

۸صبح، کابل: کمیسیون‌های انتخاباتی یک بار دیگر اعلام کردند که برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان آماده‌گی کامل دارند.

اعضای کمیسیون‌ مستقل انتخابات و کمیسیون شکایت انتخاباتی پس از برگزاری یک نشست دو روزه برای ایجاد هم‌آهنگی میان دو کمیسیون روز یک‌شنبه، سی‌ام سرطان در یک نشست خبری ظاهر شدند و برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان اعلام آماده‌گی کردند.

نشست هم‌آهنگی میان کمیسیون‌های انتخاباتی به روزهای شنبه و یک‌شنبه (۲۹ و ۳۰ سرطان) برگزار شده است. این دو کمیسیون در پایان این نشست یک اعلامیه مشترک را منتشر کرد.

در اعلامیه مشترک کمیسیون‌های انتخاباتی که توسط حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات به خوانش گرفته شد، برگزاری موفقانه انتخابات خواست مردم و وظیفه کمیسیون‌های انتخاباتی توصیف شده و نیز گفته شده است که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه و مدیریت درست آن می‌تواند زمینه صلح و ثبات دایمی و همدلی را در کشور فراهم کند.

اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی در این اعلامیه گفته‌اند که بر اساس مسوولیت کاری و الزامات قانونی آماده‌گی جدی و کامل را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان اعلام شده آن دارند.  

حواعلم نورستانی که این اعلامیه را قرائت می‌کرد، از جانب دیگر گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی در هم‌آهنگی با دیگر طرف‌های دخیل در روند انتخابات کار می‌کنند تا چالش‌ها شناسایی کنند تا به این ترتیب و با درس از تجربه‌های گذشته این چالش‌ها بر طرف شود.

به گفته او، کمیسیون‌های انتخاباتی با وظایف و صلاحیت‌های مشخص برای برگزاری انتخابات نقش یکسان دارد و این کمیسیون‌ها تاکنون در بخش تهیه پلان عملیاتی، استخدام کارکنان، تهیه کارشیوه‌های مربوط موفق بوده است.

اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی هم‌چنان از دیگر جوانب دخیل در روند انتخابات خواستند که این کمیسیون‌ها را در برگزاری انتخابات به موقع و معتبر یاری کند.

از جانب دیگر، زهره‌‌بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی در این نشست خبری گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی به مردم و نامزدان و دیگر جوانب دخیل در روند انتخابات یک پیام واحد دارد و آن این‌که در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدی است و در این راستا با دیگر طرف‌ها هم‌آهنگ عمل خواهد کرد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود. در این انتخابات ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند. برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۱٫۳ میلیارد افغانی بودجه در نظر گرفته شده است که ۶٫۹ میلیارد آن را دولت افغانستان و ۴٫۴ میلیارد افغانی دیگر آن را حامیان بین‌المللی انتخابات پرداخت می‌کنند.  

دکمه بازگشت به بالا