کمیسیون انتخابات: روند بازشماری آرای کابل از چهار روز به این‌سو متوقف است

۸صبح، کابل: مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که روند بازشماری آرای انتخابات پارلمانی کابل از چهار روز به این‌سو به دلیل عدم حضور ناظران کمیسیون شکایات انتخاباتی متوقف است.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات هشدار می‌دهند در صورتی که کمیسیون شکایات انتخاباتی ناظرانش را برای نظارت از روند بازشماری آرای کابل نفرستد، این کمیسیون، بازشماری آرا را روز دوشنبه نزدهم قوس در غیاب آن‌ها از سر خواهد گرفت.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، به ۸صبح گفت: «متأسفانه روند بازشماری آرای کابل از چهار روز به این طرف متوقف است. امروز یک‌شنبه منتظر ناظران کمیسیون شکایات انتخاباتی بودیم اما این کمیسیون ناظرانش را نفرستاد.»

آقای ابراهیمی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز درباره انتخابات کابل را به کمیسیون شکایات انتخاباتی فرستاده است، اما با آن‌هم این کمیسیون ناظرانش را برای نظارت از روند بازشماری آرای انتخابات پارلمانی کابل به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات نفرستاده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز پنج‌شنبه پانزدهم قوس، تمام آرای حوزه انتخاباتی کابل را باطل اعلام کرد. این کمیسیون پس از ابطال آرای حوزه انتخاباتی کابل، تمام ناظرانش را از کمیسیون مستقل انتخابات فراخواند و روند بازشماری آرای کابل متوقف شد. 

کمیسیون‌های انتخاباتی سرانجام روز جمعه گذشته پس از جلسه‌ مشترک با سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، توافق کردند که کمیسیون مستقل انتخابات تعداد آرای بایومتریک شده و اسنادی که آرای پاک را از ناپاک تشخیص دهد، هرچه زودتر به کمیسیون شکایات انتخاباتی تحویل و در مقابل کمیسیون شکایات انتخاباتی تصمیم خود درباره ابطال انتخابات پارلمانی کابل را بازنگری می‌کند.

علی‌رضا روحانی،‌ دبیر و کمیشنر کمیسیون شکایات انتخاباتی، پیشتر گفته بود که کمیسیون مستقل انتخابات با وجود درخواست‌های پی‌هم فهرست رأی‌دهنده‌گان، برگه‌های نتایج، تعداد آرای بایومتریک شده و بایومتریک نشده را در اختیار کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار نداده است.

یکی از دلایلی که کمیسیون شکایات انتخاباتی ناظرانش را از کمیسیون مستقل انتخابات فراخوانده بود، نیز همین دلیل بوده است.

با این حال، منابعی در کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که این کمیسیون تا هنوز (یک‌شنبه هجدهم قوس) اسناد لازم را برای بررسی نتایج انتخابات حوزه کابل دریافت نکرده است.

دکمه بازگشت به بالا