کمیسیون انتخابات: برگزاری انتخابات‌های پیشرو ۱۹۲ میلیون دالر هزینه نیاز دارد

۸صبح، کابل: مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند که برگزاری انتخابات‌های پیشرو حدود ۱۹۲ میلیون دالر امریکایی بودجه نیاز دارد. این کمیسیون از حکومت و جامعه جهانی خواسته که این هزینه را تامین کنند.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری هم‌زمان با انتخابات پارلمانی ولایت غزنی و انتخابات شورای ولایتی در ششم میزان سال جاری برگزار شود.

مولانا محمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات، امروز پنج‌شنبه، هشتم حمل،  در یک نشست خبری در کابل گفت: «در حدود ۱۹۲میلیون دالر برای برگزاری انتخابات در نظر گرفته شده که دو مرجع برای پرداخت آن وجود دارد، یکی آن وزارت مالیه به نماینده‌گی از حکومت افغانستان و جامعه جهانی که هر دو در این زمینه وعده همکاری کرده‌اند.»

این در حالی است که انتخابات افغانستان یکی از پرهزینه‌ترین انتخابات‌ها عنوان می‌شود. پیش از این رییس جمهور غنی اعلام کرده بود که حکومت آماده حمایت مالی و هم‌چنان تأمین امنیت انتخابات پیش‌رو است.

تاکید بر تأمین امنیت

از جانب دیگر، کمیسیون مستقل انتخابات برای تأمین امنیت انتخابات‌ ششم میزان، تفاهم‌نامه‌‌ای را با نهادهای امنیتی و دفاعی کشور امضا کرد.

محمدمسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت که نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت انتخابات آینده آماده‌گی لازم را دارند و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد. او افزود: «بر بنیاد اصل بی‌طرفی، نیروهای امنیتی در روند انتخابات بی‌طرفانه عمل خواهند کرد و زمینه برگزاری انتخابات مطمین را به هدف گزینش زعیم آینده فراهم می‌کنند.»

بر اساس تفام‌نامه کمیسیون مستقل انتخابات با نهادهای امنیتی و دفاعی کشور، این نهادها در بخش تأمین امنیت دفاتر و کارمندان کمیسیون، مراکز و محلات ثبت‌نام و رأی‌دهی، بودجه، انتقالات مواد و بازرسی بدنی زنان در روز انتخابات با این کمیسیون همکاری می‌کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان تفاهم‌نامه‌هایی را نیز با وزارت‌های معارف و زنان و اداره ارگان‌های محلی امضا کرد. در خبرنامه‌ای که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات نشر شده، واضح نشده که قرار است بر اساس این تفاهم‌نامه چی نوع همکاری بین نهادهای نامبرده صورت گیرد.

بر اساس تقویم انتخاباتی، سه انتخابات شامل ریاست جمهوری، انتخابات پارلمانی غزنی و انتخابات شورای ولایتی در ششم میزان برگزار شود. قرار بود که انتخابات شورای ولسوالی‌ها نیز هم‌زمان با سه انتخابات دیگر برگزار شود، اما گفته می‌شود که این انتخابات از برنامه کمیسیون مستقل انتخابات کنار گذاشته شده است.

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نامزد شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن