کمیسیون انتخابات: نصب برچسپ بر کاپی شناس‌نامه‌ها دیگر اعتبار ندارد

۸صبح، کابل: مسئولان کمیسیون انتخابات می‌گویند نصب برچسپ یا استیکر بر کاپی شناس‌نامه‌ها دیگر مشروعیت ندارد و پس از این همانند گذشته، استیکر بر اصل تذکره‌ها نصب خواهد شد.

این تصمیم امروز چهارشنبه، در یک نشست فوق‌العاده از سوی اعضای کمیسیون انتخابات و با اشتراک مسئولان اداره‌ی ثبت احوال نفوس در کابل گرفته شده است.

معاذ‌الله دولتی، از کمیشنران کمیسیون انتخابات در گفت‌وگو با ۸صبح گفت اعضای کمیسیون انتخابات در یک نشست فوق‌العاده که از ۹ بامداد تا ۵ عصر به دارازا کشید، تصمیم گرفتند که بر اساس لایحه‌ی قبلی کمیسیون، پس از این «اصل شناس‌نامه برای ثبت نام و شرکت افراد در انتخابات معیار قرار داده شود.»

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفت که بر اساس تفاهمی که با اداره‌ی ثبت احوال نفوس صورت گرفت، تصمیم گرفته شد، به افرادی که به ولایت‌ها سفر می‌کنند و به خاطر نصب برچسپ در شناس‌نامه‌های‌شان احساس خطر می‌کنند، برای‌شان تذکره‌های مسنا از سوی اداره‌ی ثبت احوال نفوس توزیع شود.

معاذ‌الله دولتی، در مورد دلیل تغییر تصمیم‌شان گفت که برچسپ زدن بر کاپی شناس‌نامه‌ها فرصت تقلب بیشتر را فراهم کرد. او گفت نصب برچسپ بر کاپی شناسنامه‌ها نه تنها امکان تقلب را در زمان ثبت نام فراهم می‌کرد بلکه به گفته وی، در تکرار رای هم زمینه تقلب را مساعد می‌ساخت.

این کمیشنر کمیسیون انتخابات تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات بر شفافیت انتخابات پافشاری دارد و همه‌ی تلاش اعضای کمیسیون بر آن است که انتخابات را به شکل شفاف آن برگزار کند. به گفته‌ی وی، استفاده از کاپی شناس‌نامه در هنگام ثبت نام، شفافیت انتخابات را زیر سوال می‌برد.

اخیراً کمیسیون انتخابات اعلام کرد که دیگر برای ثبت نام به نسخه‌ی اصلی تذکره نیاز نیست. کمیسیون مستقل انتخابات با نشر خبرنامه‌ای نوشت که از این پس  واجدین شرایط رأی‌دهی می‌توانند با کاپی تذکره‌ی تابعیت‌شان به مراکز ثبت نام مراجعه کرده و جهت شرکت در انتخابات ثبت نام کنند.

این تصمیم اما از همان زمان واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. نهادهای ناظر انتخاباتی «این تصمیم را طرح تحمیلی حکومت بر کمیسیون انتخابات» خواند و مدعی شد که استفاده از کاپی شناس‌نامه‌های رای‌دهنده‌‌گان برای ثبت نام زمینه‌ی تقلب در انتخابات را فراهم می‌کند.

از سویی هم عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور در برابر این طرح کمیسیون انتخابات مخالفت کرد و گفت که هیچ کسی حق دخالت در کار کمیسیون انتخابات را ندارد. هرچند که ساعات پس از این واکنش رییس اجرایی کشور، ارگ ریاست جمهوری هر گونه دخالت در کار کمیسیون انتخابات را رد کرد و خاطرنشان ساخت که نصب برچسپ بر کاپی شناس‌نامه‌ها تصمیم کمیسیون انتخابات است.

دیدگاه are closed.