کمیسیون انتخابات: نام‌نویسی تقویتی در هشتم سرطان به پایان می‌رسد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل انتخابات امروز پنج‌شنبه اعلام کرد که روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان در ۳۳ ولایت تا دو روز دیگر در هشتم سرطان به پایان می‌رسد.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، در یک نشست خبری با اعلام این موضوع از افراد واجد شرایط رأی‌دهی دعوت کرد که در دو روز باقی‌مانده از این روند به مراکز نام‌نویسی مراجعه کرده و تذکره‌های خود را برچسب انتخاباتی بزنند.

خانم نورستانی تصریح کرد که این روند قابل تمدید نیست.

براساس معلومات رییس کمیسیون مستقل انتخابات، از زمان شروع روند نام‌نویسی تقویتی در هژدهم جوزا تا کنون (ششم سرطان) ۱۹۴ هزار و ۸۷۰ نفر نام‌نویسی شده‌اند.

به گفته او، این افراد شامل ۱۲۲ هزار و ۹۱۰ مرد، ۶۹ هزار و ۲۸ زن و ۲ هزار و ۹۳۲ شهروند کوچی می‌شوند.

حوا علم نورستانی گفت که برای نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان ۴۹۵ مرکز در ۳۳ ولایت کشور در نظر گرفته شده بود که از این میان ۴۱۸ مرکز آن فعال و ۳۱ مرکز دیگر غیرفعال بوده است. علت غیرفعال بودن این ۳۱ مرکز، تهدیدات امنیتی گزارش شده است.

هلمند و فاریاب دو ولایت درگیر جنگ کشور است که بیشترین مراکز بسته رأی‌دهی در این دو ولایت موقعیت دارد. به گفته خانم نورستانی، در این دو ولایت به صورت مجموعی ده مرکز نام‌نویسی تقویتی از شروع این روند تا کنون بسته بوده است.

با این حال، حوا علم نورستانی از نهادهای مدنی، احزاب سیاسی، رسانه‌ها و ادارات دولتی خواست که مردم را برای برچسب زدن به تذکره‌های شان به رفتن به مراکز نام‌نویسی تشویق کنند. او خطاب به مردم گفت که برای برخورداری از حق رأی‌دهی، نام‌نویسی شرط است و در غیر آن از حق رأی در روز انتخابات محروم خواهند ماند.

 

تمدید یک هفته‌ای نام‌نویسی در غزنی

نام‌نویسی سراسری در غزنی که به دلیل جنجال‌ها بر سر چگونگی برگزاری انتخابات پارلمانی سال گذشته در این ولایت تعلیق شده بود، نیز در هژدهم جوزای امسال آغاز شد.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که از آن زمان تا دو روز پیش (۴ سرطان)، ۱۴ هزار و ۶۰۷ نفر نام‌نویسی کرده‌اند. این افراد شامل ۲۸ هزار و ۱۴۹ مرد، ۱۲ هزار و ۶۸۸ زن و ۲۴۰ شهروند کوچی می‌شوند.

برای نام‌نویسی سراسری در غزنی ۲۵۲ مرکز تعیین شده بود. حوا علم نورستانی می‌گوید که از مجموع این مراکز ۲۱۰ مرکز باز و ۴۲ مرکز دیگر بسته گزارش شده است. او اما مشخص نکرد که مراکز بسته در غزنی در کدام ولسوالی‌های این ولایت موقعیت دارد.

کمیسیون مستقل انتخابات در نظر داشت که یک میلیون نفر را در جریان نام‌نویسی تقویتی، نام‌نویسی کند.

در این روند تنها کسانی نام‌نویسی می‌شوند که در انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ نام‌نویسی نشده بودند و یا بنابر دلایلی نیاز به نام‌نویسی مجدد دارند.

 در انتخابات پارلمانی سال گذشته ۹٫۵ میلیون نفر نام‌نویسی کرده بودند که از این میان ۸٫۹ میلیون تن آن‌ها واجد شرایط رأی‌دهی تشخیص شده بودند.

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی غزنی سه ماه بعد در ششم میزان برگزار می‌شود. در انتخابات ریاست جمهوری به شمول محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله هژده نفر نامزد هستند. تا هنوز روند نام‌نویسی نامزدان انتخابات پارلمانی در غزنی آغاز نشده است. بودجه مورد نیاز برای برگزاری این دو انتخابات بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون دالر پیش‌بینی شده است. طبق اعلام کمیسیون مستقل انتخابات در این دو انتخابات تنها در روز رأی‌دهی از تکنولوژی انگشت‌نگاری کار گرفته خواهد شد. 

دکمه بازگشت به بالا