طرح تعدیل قانون انتخابات تأیید شد

۸صبح، کابل: دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری اعلام کرده است که طرح تعدیل قانون انتخابات تأیید شده است.

این دفتر با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده است که طرح تعدیل قانون انتخابات روز دوشنبه ۲۲ دلو در نشستی که به ریاست محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و نماینده‌گان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، احزاب سیاسی و نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات برگزار شده بود، تأیید شد.

به نقل از خبرنامه، چهار نشست فشرده به روزهای جمعه، شنبه، یک‌شنبه و دوشنبه در پیوند به بررسی طرح تعدیل قانون انتخابات برگزار شده است که سرانجام همه طرف‌ها روی طرح تعدیل قانون انتخابات به توافق رسیدند و قرار است این طرح به ریاست جمهوری فرستاده شود.

خبرنامه افزوده است که شرکت‌کننده‌گان این نشست راجع به موضوعاتی چون شرایط عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات، نحوه تعیین اعضاء، رؤسا، معاونان و منشی‌های کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، وظایف و صلاحیت‌های این کمیسیون‌ها، رییس و دبیرخانه کمیسیون‌های انتخاباتی و استخدام کارکنان دایمی و موقت این کمیسیون‌ها بحث و توافق کرده‌اند.

به همین ترتیب، شرایط نامزدان شوراهای ولسوالی و شوراهای قریه، تعیین کرسی برای شوراهای ولسوالی، تعیین کرسی برای شورهای قریه، طرز رسیده‌گی به اعتراضات و شکایات انتخاباتی و ابطال آراء از موضوعات مورد بحث در این نشست بوده است که روی آن توافق صورت گرفته است.

این طرح در حالی مورد تأیید همه شرکای انتخاباتی قرار می‌گیرد که پیش از این شورای تشریک نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با این طرح مخالفت و آن را زمینه‌ساز تقلب و دست‌کاری در انتخابات عنوان کرده بود.

به تازه‌گی کمیسیون مستقل انتخابات نیز در واکنشی به طرح تعدیل قانون انتخابات گفته است که حکومت با تعدیل این قانون در شرایط فعلی هدفی جز دست‌کاری در روند انتخابات آینده ریاست جمهوری و به تعویق انداختن این روند ندارد.

کمیسیون مستقل انتخابات تأکید کرده است با توجه به این‌که رییس جمهور و رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در انتخابات ریاست جمهوی نامزد هستند و کمیسیون فعلی انتخابات نیز وارد روند عملیاتی انتخابات شده است، «آوردن تعدیلات در قانون انتخابات از جانب حکومت وحدت ملی در این برهه حساس زمانی، ‏به جز از دست‌کاری در روند انتخابات آینده هدف دیگری را دنبال نخواهد کرد.»

در همین حال شماری از نهادهای ناظر انتخاباتی نیز گفته‌اند که طرح تعدیل قانون انتخابات، بسیار حکومتی است. مسوولان بیناد انتخابات شفاف افغانستان یا «تیفا» روز دوشنبه در یک نشست خبری اعلام کردند که در این طرح برای رییس جمهور صلاحیت زیادی در نظر گرفته شده است و این موضوع نگران‌کننده است.

دکمه بازگشت به بالا