هشت غیرنظامی در انفجاری در قندهار زخمی شدند

۸صبح، کابل: در پی انفجار ماین‌کارگذاری شده در یک موترسایکل در ناحیه دوم شهر قندهار، هشت غیرنظامی زخمی شدند. در میان زخمیان، دو کودک و دو زن شامل هستند.

مسوولان محلی در ولایت قندهار می‌گویند که این رویداد حوالی ساعت ۱۱:۰۰ پیش از چاشت روز شنبه، دوازدهم اسد، در یک بازار مزدحم در نزدیکی مسجد «آخند صاحب» از مربوطات ناحیه دوم در میان غیرنظامیان صورت گرفته است.

 عبدالبشیر خاکسار، معاون سخنگوی پولیس قندهار، به روزنامه ۸صبح گفت که در این انفجار عامل این ماین‌گذاری که سوار بر موترسایکل بوده، نیز کشته شده است. به گفته او، هدف این انفجار نیروهای امنیتی بوده، اما پیش از رسیدن به هدف منفجر شده و از غیرنظامیان قربانی گرفته است. 

مسوولیت این رویداد را فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است. قندهار از ولایت‌هایی است که در آن گروه طالبان فعالیت دارد.

قندهار هفته گذشته نیز شاهد انفجار یک ماین‌کارگذاری شده در یک موترسایل بود. در این رویداد در ولسوالی اسپین‌بولدک ولایت قندهار، سه کودک کشته شده و ۲۳ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌ بودند.

انفجار این ماین در حالی غیرنظامیان به شمول کودکان را هدف قرار داده است که یافته‌های دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۳۲۸ کودک کشته شده و ۸۸۰ کودک نیز در نتیجه درگیری‌ها و انفجار ماین‌ها زخم برداشته‌اند. یوناما رقم تلفات کودکان را یک‌سوم شمار مجموعی تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان اعلام کرده است. یوناما گفته است که کودکان، اکثریت تلفات غیرنظامیان (حدود ۸۴ درصد) در نتیجه انفجار مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ را تشکیل می‌دهند.

Comments are closed.