هشت نامزد به تحریم انتخابات ریاست جمهوری توافق کرده‌اند

چهار روز از آغاز پیکارهای انتخاباتی می‌گذرد، اما هنوز هم شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، کارزارها و برنامه‌های تبلیغاتی‌شان را آغاز نکرده‌اند. شورای تشریک مساعی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که از تحریم انتخابات ششم میزان هشدار داده بود، می‌گوید تا کنون اکثریت اعضای این شورا به تحریم انتخابات ششم میزان توافق کرده‌اند. به سخن آنان، این دسته‌های انتخاباتی زمانی کارزارهای انتخاباتی‌شان را آغاز خواهند کرد که به خواست‌های‌شان از سوی تیم حاکم در قدرت و کمیسیون‌های انتخاباتی رسیده‌گی شود.

محمدشهاب حکیمی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و سخنگوی شورای تشریک مساعی نامزدان روز سه‌شنبه،‌ هشتم اسد در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، تا کنون هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری به تحریم انتخابات ششم میزان توافق کرده‌اند و رأی‌زنی‌ها در این مورد ادامه دارد. آقای حکیمی ‌اما به دلیل حساسیت موضوع روشن نساخت که این دسته‌های انتخاباتی‌ کدام‌ها هستند. سخنگوی شورای تشریک مساعی نامزدان افزود، فیصله‌ی نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری فردا (پنج‌شنبه،‌ دهم اسد) اعلام خواهد شد.

از این پیش، شورای نامزدان، حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی را به بی‌توجهی به پیشنهادهایش متهم کرده بود. در خبرنامه این شورا که روز یک‌شنبه، ششم اسد نشر شد،‌ آمده است که پیشنهادهایی را که آنان برای برگزاری انتخابات عادلانه، شفاف و با اعتبار به حکومت، کمیسیون‌های انتخاباتی و جامعه جهانی ارایه کرده‌اند، در نظر گرفته نشده است.

نامزدان عضو این شورا، استفاده از امکانات دولتی، عزل و نصب‌های سیاسی، مداخله در امور کمیسیون‌های انتخاباتی و کمپین‌های پیش از وقت از سوی دسته انتخاباتی حاکم در قدرت را تقبیح کرده و گفته‌اند که روی همین دلایل انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را تحریم خواهند کرد.

در خبرنامه این شورا هم‌چنان آمده است که ملغا نشدن تشکیلات دولتی، ادامه تقرری‌های غیر شفاف در کمیسیون‌های انتخاباتی، استفاده از امکانات دولتی از سوی تیم حاکم، قرار گرفتن تلویزیون ملی در دسترس نامزدان حاکم، تهدید کارمندان دولت که هواداران دسته‌های انتخاباتی غیر حاکم‌اند و برخی موارد دیگر، از مشکلاتی است که موجب «مقاطعه و تحریم انتخابات ریاست جمهوری» از سوی این شورا شده است.

در پایان این خبرنامه تاکید شده است که هر گاه تیم حاکم تا یک هفته دیگر به این مشکلات رسیده‌گی نکند، انتخابات از سوی این شورا تحریم خواهد شد. شهاب حکیمی، سخنگوی شورای تشریک مساعی نامزدان می‌گوید، در حال حاضر وضعیت کشور آن‌چنانی که لازم است مدیریت نمی‌شود و در صورتی که دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی با تقلب دوباره قدرت سیاسی را تصرف کند،‌ این وضعیت بحرانی‌تر خواهد شد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور غنی اما از نامزدان می‌خواهد که به جای تحریم انتخابات به این روند ملی احترام بگذارند. آقای صدیقی در واکنش به این خبرنامه شورای تشریک مساعی نامزدان گفته است که همه‌ی تقرری‌ها، عزل و نصب‌های که در چوکات نهادهای حکومتی صورت گرفته بر مبنای ضرورت بوده و قوانین نافذ کشور در آن رعایت شده است. سخنگوی ارگ ریاست جمهوری هم‌چنان خاطر نشان ساخت که این عزل و نصب‌ها هیچ ربطی به کارزارهای انتخاباتی ندارد و در صورتی که نامزدان بالای دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی به عنوان نامزد ریاست جمهوری ادعایی دارند، به کمیسیون‌های انتخاباتی مراجعه کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات اما در واکنش به هشدار تحریم انتخابات توسط شورای نامزدان می‌گوید، انتخابات ریاست جمهوری در ششم ماه میزان برگزار خواهد شد. ذبیح‌الله سادات، معاون سخنگوی این کمیسیون در صحبت با روزنامه ۸صبح، گفت که مرحله کارزارهای انتخاباتی آغاز شده و تحریم انتخابات از نظر قانونی و منافع ملی به سود هیچ کسی نیست. آقای سادات از نامزدان خواست که پیکارهای انتخاباتی‌شان را آغاز کنند و در صورتی که ادعایی در پیوند به عزل و نصب‌های غیر قانونی در کمیسیون‌های انتخاباتی و یا در برابر هم‌ردیفان‌شان داشته باشند، اسناد لازم را در اختیار این کمیسیون قرار دهند.

شورای تشریک مساعی نامزدان اما می‌گویند که بر اساس اصول دموکراسی، رأی اکثریت نامزدان باید بالای سایر نامزدان تعمیم یابد. سخنگوی این شورا هم‌چنان از تیم رییس جمهور غنی به عنوان تیم حاکم در قدرت می‌خواهند با آنان وارد گفت‌وگو شود تا شفافیت و عادلانه بودن انتخابات زیر پرسش قرار نگیرد.

با این همه، نهادهای ناظر بر روند انتخابات می‌گویند از نظر تخنیکی «تحریم انتخابات» نمی‌تواند سبب توقف روند انتخابات شود. یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) گفت: «در قانون انتخابات جایی ذکر نشده که مواردی هم‌چو تحریم انتخابات سبب توقف کار کمیسیون‌های انتخاباتی شود.» آقای رشید اما برگزاری نشست‌های مشترک میان نامزدان به شمول رییس جمهور غنی را در برگزاری انتخابات شفاف و قابل قبول برای همه سودمند عنوان کرد. نهادهای ناظر بر روند انتخابات از دسته‌های انتخاباتی به شمول رییس جمهور غنی می‌خواهند که برای چگونه‌گی مصارف، تدارکات، ایجاد کمیته‌های نظارتی بر مصارف نامزدان و حل سوء تفاهم‌ها در کابل و ولایت‌ها با هم نشست‌هایی برگزار کنند تا فضای انتقاد و اتهام بر یک‌دیگر از بین رود.

اعضای شورای تشریک مساعی نامزدان در حالی از تحریم انتخابات هشدار داده‌اند که مرحله کارزارهای انتخابات وارد چهارمین روز شده است؛ مرحله‌ای‌ که ششم اسد آغاز شد و قرار است برای ۶۰ روز ادامه یابد. شماری از نامزدان و دسته‌های انتخاباتی به شمول محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله، عنایت‌الله حفیظ، سیدنورالله جلیلی، گلبدین حکمتیار، رحمت‌الله نبیل، فرامرز تمنا و شماری از نامزدان دیگر پیکارهای انتخاباتی را آغاز کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن