تلاش‌ها برای خروج از فهرست سیاه پرواز اتحادیه اروپا

۸صبح، کابل: اداره هوانوردی ملکی از اعمال اصلاحات در سکتور هوانوردی و ادامه تلاش‌ها برای خارج کردن نام شرکت‌های هوایی افغانستان از فهرست سیاه پرواز اتحادیه اروپا، خبر داد.

محمدقاسم وفایی‌زاده، رییس اداره هوانوردی ملکی افغانستان روز شنبه، بیست‌ودوم سرطان، در یک نشست خبری گفت که قرار گرفتن شرکت‌های هوایی افغانستان در فهرست سیاه اتحادیه اروپا، فعالیت هوانوردی ملکی در افغانستان را به صورت جدی ضربه زده است و زمینه رقابت‌های جهانی برای شرکت‌های هوایی افغانستان را محدود کرده است.

رییس اداره هوانوردی ملکی تأکید کرد که برای خروج از فهرست سیاه پروازهای اتحادیه اروپا به اصلاحات بنیادی در سکتور هوانوردی ملکی ضرورت است که مهم‌ترین بخش آن سپری کردن تفتیش سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی است. آقای وفایی‌زاده افزود که سکتور هوانوردی ملکی افغانستان تا حال هیچ نوع تفتیش را از سوی سازمان بین‌المللی تفتیش در تاریخش سپری نکرده و مقام‌های اتحادیه اروپا و سفیران آن در مذاکره با مقام‌های افغان گفته‌اند تا زمانی که سکتور هوانوردی افغانستان تفتیش سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی را سپری نکند، از فهرست سیاه پروازها خارج نخواهد شد.

به گفته او، سال گذشته یک هیأت فنی سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی بنا بر دعوت اداره هوانوردی ملکی به افغانستان آمد و بررسی‌های ابتدایی خود را انجام داد و توصیه‌ها و الزامات‌شان را برای تأمین مصونیت هوانوردی شریک کرد که بر اساس یک جدول زمانی باید تطبیق شود.

محمدقاسم وفایی‌زاده تصریح کرد که به دنبال این توصیه‌ها اداره هوانوردی ملکی، اصلاحات و اعمال توصیه‌های سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی را در اولویت قرار داده است که تاکنون ۷۰ درصد این توصیه‌ها اعمال شده است. او از اصلاح قانون، ساختار تشکیلاتی، مقررات و تهیه کارشیوه‌های جدید به عنوان بخشی از این تلاش‌ها یاد کرد.

بر اساس معلومات رییس اداره هوانوردی ملکی، قرار است مرحله اول تفتیش سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی در ماه دسامبر آغاز شود و افغانستان تلاش می‌کند تا زمینه و امکانات لازم را در این عرصه فراهم کند. او در عین حال گفت که از رییس سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی خواسته است تا تقسیم‌اوقاتی را برای تفتیش از سکتور هوانوردی افغانستان در سال ۲۰۲۰ ترتیب دهد که این درخواست پذیرفته شده است.

از جانب دیگر، اداره هوانوردی ملکی تفاهم‌نامه «ارائه خدمات تفحص و نجات و رسیده‌گی به موقع سانحات هوایی» با وزارت‌های دفاع، داخله، خارجه، وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، وزارت صحت عامه و ارگان‌های محلی امضا کرد. محمدقاسم وفایی‌زاده مفاد این تفاهم‌نامه را یکی از الزامات سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی برای تأمین مصونیت و «تحفص و نجات» دانست. رییس اداره هوانوردی ملکی گفت که تفاهم‌نامه‌های مشابه که قرار است با ایران امضا شود، تهیه شده است و به دنبال آن با ترکمنستان و اوزبیکستان نیز در آینده نزدیک امضا خواهد شد.  

او هم‌چنان از ایجاد یک کمیته بررسی حوادث و سوانح هوایی در آینده نزدیک برای تأمین مصونیت پروازها خبر داد.

رییس اداره هوانوردی ملکی اظهار امیدواری کرد که با اجرای برنامه‌های اصلاحی افغانستان موفق شود تا از تفتیش سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی موفقانه عبور کند و به این ترتیب از فهرست سیاه پروازهای اتحادیه اروپا خارج و پروازهای مستقیم به کشورهای عضو این اتحادیه آغاز شود.

  اتحادیه اروپا چند سال پیش شرکت‌های هوایی افغانستان را در فهرست سیاه پروازهایش قرار داد و از شهروندانش خواست تا از مسافرت توسط این هواپیماهای این شرکت‌ها خودداری کند. دلیل این اقدام نبود مصونیت در پروازهای این شرکت‌ها گفته شده است.

دکمه بازگشت به بالا