پس‌لرزه‌های اقتصادی قرنطین؛ سکتور ترانسپورت میلیون‌ها دالر زیان دیده است

حسیب بهش

وزارت ترانسپورت می‌گوید که این سکتور در جریان اجرایی شدن طرح قرنطین در کشور بیش از ۳۰ میلیون دالر زیان دیده است. به گفته مسوولان در این وزارت، هر چند پروازها به گونه یک‌طرفه ادامه یافته، اما اداره هوانوردی ملکی تا کنون ۲۵ میلیون دالر از فیس پروازهای داخلی و خارجی زیان دیده و این آمار در صورت ادامه قرنطین افزایش می‌یابد. از سویی هم، عواید پنج میلیونی ماهانه اداره ترافیک از بابت توزیع جواز سیر و جواز راننده‌گی به دلیل توزیع نشدن سندها و حدود ۳۰۰ هزار افغانی عواید ماهانه جریمه‌های وسایط به دلیل منع گشت‌وگذار موترها متوقف شده است. این در حالی است که با وجود باز بودن خط آهن بندرهای حیرتان، آقینه و تورغندی و انتقال اموال با استفاده از ترانسپورت جاده، عواید اداره‌های خط آهن و ترانسپورت جاده کاهش چشم‌گیری داشته است. وزارت اقتصاد پیش از این اعلام کرد که در صورت ادامه این روند، اقتصاد افغانستان حدود ۳۲۸ میلیارد افغانی زیان می‌بیند. این وزارت هشدار داده بود که در صورت بدتر شدن وضعیت، به میزان زیان‌های اقتصادی افزوده می‌شود.

در حالی که قرنطین در کشور به دلیل گسترش ویروس کرونا وارد سومین ماه آن می‌شود، زیان‌های اقتصادی برخاسته از آن نگرانی‌ در برخی از سکتورها را افزایش داده است. بر اساس معلومات وزارت ترانسپورت، این سکتور در جریان روزهای قرنطین در بخش‌های مختلف حدود ۳۰ میلیون دالر آسیب دیده که اگر قرنطین شهرها ادامه یابد، به میزان زیان‌ها افزوده می‌شود. اشرف حق‌شناس، معاون سخنگوی وزارت ترانسپورت به روزنامه ۸صبح گفت که عواید این وزارت در روزهای اخیر کاهش چشم‌گیری یافته است. به گفته وی، با آن‌که پروازهای یک‌طرفه هوایی ادامه یافته، اما اداره هوانوردی ملکی که زیر مجموعه این وزارت است، از آغاز قرنطین بدین‌سو ۲۵ میلیون دالر که معادل حدود دو میلیارد افغانی می‌شود، از فیس پروازهای داخلی و خارجی زیان کرده است. وی تصریح کرد که اگر قرنطین شهرها همین‌سان ادامه یابد، احتمال دارد که آمار زیان‌ها وارد شده به اداره هوانوردی ملکی نیز بیش‌تر شود.

اشرف حق‌شناس هم‌چنان افزود که بخشی از منابع عایداتی اداره ترافیک نیز در روزهای قرنطین متوقف شده است. به گفته آقای حق‌شناس، اداره ملی ترافیک ماهانه حدود پنج میلیون افغانی عواید را از توزیع جواز سیر و جواز راننده‌گی به دست می‌آورد که این روند به دلیل توقف توزیع اسناد، به حالت تعلیق در آمده است. به گفته وی، درآمد ۳۰۰ هزار افغانی این اداره که از جمع‌آوری پول جرایم خلاف‌ورزی‌های راننده‌گان به دست می‌آمد نیز به دلیل منع گشت‌وگذار در شهرها نیز متوقف است. این در حالی است که مقامات در ولایت کابل به تازه‌گی اعلام کردند که تدابیر تازه‌ای در شهر کابل وضع کرده‌اند. بر اساس این تدابیر، موترهای تیزرفتاری که نمبر آخر پلیت آن‌ها تاق است، پس از پایان عید در روزهای تاق و نمبر جفت روز نیز در روزهای جفت به علاوه روز جمعه در سطح شهر گشت‌وگذار خواهند کرد. با اجرایی شدن این تدابیر، احتمال دارد که روند جمع‌آوری عواید اداره ترافیک دوباره شکل عادی خودش را بگیرد.

این وزارت اما می‌گوید با آن‌که انتقالات از طریق خط آهن و با استفاده از بندرهای حیرتان، آقینه و تورغندی در جریان روزهای قرنطین ادامه یافته، اما عواید اداره خط آهن به عنوان زیر مجموعه وزارت ترانسپورت کاهش نسبی داشته است. بر اساس آمارها، عواید ماه حمل بندرهای حیرتان و آقینه در حمل سال گذشته ۲۱۲ میلیون افغانی بوده که این آمار در حمل سال جاری به ۱۸۹ میلیون افغانی رسیده است. علاوه بر این، با آن‌که ترانسپورت جاده انتقال اموال از بندرها را برعهده دارد و این روند در جریان روزهای قرنطین نیز ادامه یافته، اما با آن هم کاهش چشم‌گیری در عواید اداره ترانسپورت جاده رونما شده است. اشرف حق‌شناس گفت که بر اساس تحلیل مسوولان در این اداره، عواید حمل سال گذشته ترانسپورت جاده بیش از ۱۵۶ میلیون افغانی بود که در حمل سال جاری این ارقام به حدود ۸۸ میلیون افغانی کاهش یافته که تنقیص ۷۲ میلیون افغانی را نشان می‌دهد.

مسوولان وزارت ترانسپورت از قرنطین شدن شهرها، مختل شدن انتقالات، توقف پروازهای داخلی و خارجی، کاهش انتقالات از بندرها، توزیع نشدن جواز سیر و جواز راننده‌گی به عنوان دلایل اصلی این کاهش یاد می‌کنند و به گفته معاون سخنگوی این وزارت، برخی از اداره‌ها حتا در جمع‌آوری عوایدشان در جریان روزهای قرنطین نیز زیان کرده‌اند. گفتنی است که عواید بندهای و محصول گمرکی وزارت ترانسپورت از دوم ثور سال روان بدین‌سو با استفاده از سیستم الکترونیک آیسیکودا توسط وزارت مالیه جمع‌آوری می‌شود. بر اساس ارقام، عواید جمع‌آوری شده از طریق این سیستم در جریان ۲۱ روز اول به حدود ۹۰ میلیون افغانی می‌رسد. وزیر ترانسپورت پیش‌تر در گزارشی به ریاست جمهوری از افزایش عواید پس از الکترونیک شدن جمع‌آوری محصول ترانسپورتی خبر داده بود.

وزارت ترانسپورت در حالی از کاهش در عواید این وزارت خبر می‌دهد که وزارت اقتصاد نیز پیش‌تر از زیان‌های احتمالی به اقتصاد کشور هشدار داده بود. بر اساس آمارهای آن وزارت، اقتصاد کشور در صورت ادامه این‌چنینی روند حدود ۳۲۸ میلیارد افغانی صدمه می‌بیند و اگر شرایط پیچیده‌تر شود، به این آمار افزوده خواهد شد. گفتنی است که رییس جمهور غنی به تازه‌گی فرمانش مبنی بر ادغام وزارت فواید عامه و اداره‌های هوانوردی ملکی، خط آهن و ترافیک به این وزارت را به حالت تعلیق درآورده است. فرمان ادغام این اداره‌ها در دوم جدی سال ۱۳۹۷ صادر شده بود. دلیل تعلیق فرمان ادغام نیز وضعیت اضطراری کرونا، محدودیت بودجه‌ای، تصویب سند بودجه از سوی مجلس نماینده‌گان بر اساس واحدهای تشکیلاتی موجود (پیش از اصلاحات ساختاری)، زمان‌گیر بودن تطبیق اصلاحات ساختاری نیاز به بازنگری اولویت توسعه‌ای خوانده شده است. با این وضعیت، وزارت فواید عامه و اداره‌های هوانوردی ملکی، خط آهن و ترافیک تا رهنمود بعدی، کارهای‌شان را به گونه مستقل ادامه خواهند داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن