به دلیل کاهش ساحه‌ی حاکمیت دولت: آمار ثبت شده‌ی خشونت بر زنان کاهش یافته است

مصور‭ ‬زادفر

دیروز، روز منع خشونت بر زنان بود. کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که در ده ماه نخست امسال مالی،‌ به تعداد سه هزار و ۷۸۷ واقعه‌ی خشونت بر زنان، در این کمیسیون ثبت شده است.

لطیفه سلطانی،‌ مسوول زنان و کودکان کمیسیون حقوق بشر می‌گوید بر اساس دریافت‌های این کمیسیون، در ده ماه نخست سال پیش،‌ به تعداد ۳۴۴۵ مورد خشونت بر زنان ثبت شده بود. به گفته‌ی این او، با این حساب،‌ به صورت مقایسه‌ای امسال ۹.۷ درصد خشونت بر زنان،‌ نسبت به پارسال کاهش یافته است.

از سویی هم کمیسیون حقوق بشر، یکی از علت‌های کاهش آمارهای خشونت بر زنان را،‌ محدودیت دست‌رسی این کمیسیون به شماری از نقاط کشور عنوان می‌کند. لطیفه سلطانی می‌گوید که کمیسیون مستقل حقوق بشر،‌ در سال جاری از ولایت‌های ارزگان، غزنی،‌ زابل و نورستان، قضایای بسیار کم داشته است. وی هم‌چنان می‌افزاید که در ولایت ارزگان، بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان این کمیسیون، به کلی به دلیل ناامنی غیر فعال شده است و از این ولایت هیچ آماری در دست ندارند. او ادامه می‌دهد که کمیسیون حقوق بشر، با توجه به این دلایل، نمی‌تواند ادعا کند که خشونت بر زنان،‌ امسال کاهش یافته است.

در همین حال،‌ زرقا یفتلی، رییس نهاد تحقیقاتی حقوق زنان ضمن ستایش از فعالیت‌های نهادهای فعال حقوق زن، می‌گوید هنگامی آمار خشونت بر زنان پایین خواهد آمد، که قانون منع خشونت بر زنان بر نقض‌کننده‌گان حقوق زنان تطبیق شود.

 

تصویب نشدن قانون منع خشونت بر زنان

با توجه به آمار بلند خشونت‌ها بر زنان در چند سال اخیر،‌ در سال ۱۳۹۲ قانون منع خشونت بر زنان، روی میز کار مجلس نماینده‌گان از بهر تصویب قرار گرفت. اما این قانون،‌ در مجلس بحث‌برانگیز شد و به تصویب نرسید. شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان، دلیل تصویب نشدن این قانون را آوردن تغییر در مواد و بازنگری آن،‌ عنوان کرده بودند. تصویب نشدن این قانون،‌ اعتراضاتی را از سوی نهادها و فعالان حقوق زن در پی داشت.

در همین حال، زهرا یگانه،‌ نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان از کابل می‌گوید که وکیلان زن در درون مجلس نماینده‌گان نتوانسته‌اند که یک تشکل قوی و یک‌دست را برای تصویب شدن این قانون،‌ ایجاد کنند. خانم یگانه هم‌چنان می‌افزاید که شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان بسیار سرسختانه در مقابل تصویب شدن این قانون ایستادند، شماری حتا بدون این که قانون منع خشونت بر زنان را خوانده باشند و یا آگاهی در مورد آن داشته باشند، باعث شدند که این قانون پاس نشود. زهرا یگانه می‌گوید که تصویب نشدن این قانون،‌ زنان را در بخش‌های حقوقی و خشونت،‌ به مشکل مواجه ساخته است.

 

«جهان را نارنجی بسازید،‌ به من هم گوش دهید»

هم‌زمان با فرارسیدن روز جهانی منع خشونت بر زنان،‌ یوناما در آغاز این هفته،‌ کارزار ۱۶ روزه‌ی منع خشونت بر زنان را به راه انداخته است. شعار امسال این کارزار «جهان را نارنجی بسازید،‌ به من هم گوش دهید» تعیین شده است.

در خبرنامه‌ای از یوناما، به نقل از تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، آمده است: «تاثیرات گسترده و درازمدت خشونت بر زنان، همه را در افغانستان ملزم می‌سازد تا با یک‌دیگر برای تضمین فعالیت‌های بیش‌تر جهت حمایت از بازمانده‌گان خشونت و پاسخگو نگه‌داشتن عاملان آن، به عنوان یک اولویت ملی کار کنند.»

در همین حال،‌ الیتا میلر، نماینده دفتر سازمان ملل متحد برای زنان در افغانستان گفته است: «تعهدات افغانستان زمانی می‌توانند برای یک ملت، اجتماع، خانواده‌ها به نتایج مثبت برسند که زنان و مردان مسوولیت تغییر رفتارهای ناپسندی که باعث خشونت بر زنان و دختران می شود را به عهده بگیرند و به زنان و دختران با حقوق مساوی چون مردان و پسران احترام بگذارند. و همچنان از قربانیان خشونت حمایت کنند، صدای‌شان را بشنوند و آن‌ها را در جامعه بپذیرند.»

وزارت امور زنان می‌گوید که هدف از کارزار ۱۶ روزه‌ی منع خشونت بر زنان،‌ حمایت از زنان و نه گفتن در برابر خشونت‌ها بوده است. رویا دادرس، سخنگوی این وزارت می‌گوید که خشونت‌ها بر زنان، امسال نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. به گفته‌ی خانم دادرس، تاکنون ۱۸۲۶ رویداد خشونت بر زنان، از سوی این وزارت ثبت شده است. وی می‌افزاید که به همه‌ی این رویدادها رسیده‌گی صورت گرفته و اشخاصی که مرتکب جرم شده‌اند،‌ به جزای اعمال‌شان رسیده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن