به دلیل خشکسالی ۳ میلیون نفر به کمک نیاز دارند

۸صبح، کابل: نجیب‌آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی می‌گوید که خشکسالی امسال به ۲۰ ولایت آسیب‌های جدی وارد کرده و محصولات زراعتی در این ولایت‌ها تا بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گفته‌ی وی، اکنون ۱۴۰۰ نفر در نتیجه‌ی خشکسالی به کمک‌های عاجل نیاز دارند و در آینده‌ی نزدیک شمار نیازمندان به بیشتر از ۳ میلیون نفر خواهد رسید. او همچنان گفت که ۳.۳۰ میلیون مواشی با کمبود علوفه مواجه‌اند.

وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی با آن که اذعان کرد که دولت برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان خشکسالی تطبیق یک طرح چهار مرحله‌‌ای را در نظر دارد، با آن هم منابع مالی دولت متناسب به نیازمندی‌های آسیب‌دیدگان نیست.

 به گفته‌ی وی، هرچند دولت افغانستان ذخایر کافی گندم را برای رسیدگی به نیازهای آسیب‌دیدگان در اختیار دارد؛ اما نیازمندان تنها به گندم نیاز ندارند، آنان به بسته‌های غذایی مکمل محتاج اند.

این در حالی است که چندی پیش سازمان ملل و دولت افغانستان از کشورهای بیرونی خواست که به آسیب‌دیدگان خشکسالی در کشور کمک کنند. در پی همین خواست، روز سه شنبه (۱۶ اسد) دولت چین نزدیک به ۴ هزار تن آرد و برنج را به آسیب‌دیدگان خشکسالی در کشور کمک کرد.

تفاهم‌نامه‌ی این کمک غذایی از سوی نجیب‌آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی و لیون جین سونگ، سفیر چین در کابل امضا شد. بر اساس این تفاهم‌نامه، دولت چین ۳۰۱۶ تن برنج و ۸۱۶ تن آرد را به منظور کمک به آسیب‌دیدگان خشکسالی به دولت افغانستان کمک می‌کند.

سفیر چین گفت که این بسته‌ی کمک‌های غذایی چین پس از آن صورت می‌گیرد که رییس جمهور غنی در سفر چند هفته قبلش به چین خواستار کمک برای آسیب‌دیدگان خشکسالی شده بود. رییس جمهور چین به این درخواست آقای غنی پاسخ مثبت داده است.

این در حالی است که مقام‌های بریتانیایی نیز حدود یک هفته پیش اعلام کرد که این کشور ۱۰ میلیون پوند را به آسیب‌دیدگانی که با خطر خشکسالی‌ مواجه‌اند، کمک می‌کند.

دیدگاه are closed.