روایت دوگانه از قرارگاه «کاریز الیاس» هرات؛ طالبان: سقوط دادیم  حکومت: انتقال دادیم

۸صبح، هرات: جنگ‌جویان طالبان با نشر یک ویدیو ادعا دارند که قرارگاه/بیز نیروهای مرزی ارتش در منطقه کاریز الیاس ولسوالی گلران هرات را تصرف کرده‌اند. در این ویدیو دیده می‌شود که پرچم طالبان در این قرارگاه نظامی نصب شده است.

طالبان هم‌چنان مدعی‌اند که مقداری مهمات، جنگ‌افزارهای سبک و سنگین و موترهای زرهی ارتش به دست آنان افتاده و برخی موترهای زرهی در جریان نبرد آتش گرفته است.

از جانب دیگر، فرماندهی قول اردوی ۲۰۷ ظفر با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید که نیروهای امنیتی از این قرارگاه نظامی به قرارگاه «کمانه» در ولسوالی کُهسان جابه‌جا شده‌اند.

در خبرنامه آمده است: «رهبری وزارت دفاع ملی و شورای نظامی ولایت هرات، پس از ارزیابی‌های گسترده و به منظور موثریت بهتر و بیش‌تر، این بیز نظامی را تغییر موقعیت داده و به بیز کمانه در ولسوالی کهسان هرات انتقال داده شد.»

فرمان‌دهی قول اردوی ۲۰۷ ظفر پافشاری دارد که جنگ‌افزارها و تجهیزات موجود در قرارگاه نظامی کاریز الیاس، به قرارگاه کمانه انتقال یافته به دست طالبان نرسیده است.

ولسوالی‌های گلران و کُهسان دو ولسوالی مرزی هرات است که با کشورهای ترکمنستان و ایران مرز مشترک دارد.

چند روز پیش نیز طالبان با حمله بر قرارگاه نظامی کمانه در ولسوالی کُهسان، تلفاتی بر نیروهای امنیتی وارد کرده و شماری از نیروهای مرزی ارتش را اسیر گرفتند.

دکمه بازگشت به بالا