سلامت عظیمی: مواد مخدر پدیده‌ی تحمیلی است

مسوولان وزارت مبارزه علیه مواد مخدر با راه‌اندازی نشست «گفتمان ملی علیه مواد مخدر» می‌گویند که مواد مخدر در افغانستان، پدیده‌ی تحمیلی است و برای گسترش آن مافیای داخلی و بین‌المللی دست دارند. سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر در این نشست روز یک‌شنبه، اول دلو گفت که سالانه مافیای مواد مخدر میلیارد‌‎ها دالر از فروش و قاچاق مواد مخدر افغانستان درآمد دارند و کوشش می‌کنند که به تعداد معتادان در کشور بافزایند و از این طریق سود بیش‌تری به دست بیاورند. خانم عظیمی افزود که مواد مخدر یک پدیده‌ی تحمیلی است و افغان‌ها از آن نفع نمی‌برند. سلامت عظیمی تصریح کرد که مرزهای باز، افزایش ناامنی، فقر، بی‌کاری، بی‎سوادی، کم‌توجهی به تربیت اطفال، شرایط ناگوار اقتصادی و مهاجرت باعث افزایش کشت و تولید مواد مخدر شده است. در حال حاضر حدود ۵ میلیون افغان به کشور‌های همسایه به ویژه ایران و پاکستان مهاجر‌ هستند. این تعداد افراد در کشور‌های بیگانه با مشکلات گوناگونی روبه‌‌رو اند. یک تعداد این افراد مهاجر به تشویق اشخاص دیگر یا برای این که بتوانند، برای لحظه‌ای خود را از مشکلات دور کنند از مواد مخدر استفاده می‌کنند.

سیدحسن از ولایت بلخ، ۲۰ سال است که مواد مخدر استفاده می‌کند. او می‌گوید که در ایران معتاد شده است و حالا در زیر پل به سر می‌برد. سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد که به شمول مهاجرت اکثر این عوامل از طریق آگاهی عامه قابل جلوگیری است. یکی از برنامه‌های عمده این وزارت برای کاهش کشت و استفاده مواد مخدر، آگاهی عامه است. سلامت عظیمی می‌گوید که آن‌ها از طریق مساجد، تکایا و مکاتب به مردم از ضرر‌های مواد مخدر آگاهی می‌دهند. به قول او، استراتژی‌هایی که برای مبارزه با مواد مخدر ساخته شده، بدون همکاری‌های مردم، نهاد‌های فرهنگی و اجتماعی موفق نیست. سلامت عظیمی تأکید کرد که در طول سال‌های گذشته همکاری گسترده‌ای بین حکومت و کشور‌های بین‌المللی برای مبارزه با مواد مخدر وجود نداشته است. مواد مخدر پدیده‌ی بین‌المللی‌ای است که مبارزه به آن نیاز به همکاری‌های منطقه‌ای دارد. وزیر مبارزه با مواد مخدر از کشور‌های منطقه و جهان خواست که همکاری‌شان را برای نابودی مواد مخدر در کشور افزایش دهند.

در همین حال محمدعثمان فروتن، رییس پلان و پالیسی وزارت مبارزه با مواد مخدر گفت که افغانستان در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تریاک در جهان است. آقای فروتن افزود که ۱۱.۱ درصد جمعیت کشور از مواد مخدر متأثر هستند. او همچنان گفت: «کشت و تولید مواد مخدر در کشور باعث ناامنی و اقتصاد نامشروع شده است، کشور‌های منطقه و جهان باید برای کاهش این مواد همکاری‌شان را گسترده سازند،‌ در غیر آن مواد مخدر یک پدیده جهانی است و تنها افغانستان در برابر آن کار قابل توجه و مطلوبی نمی‌تواند.»

محمدعثمان فروتن یادآور شد که وزارت مبارزه با مواد مخدر سالانه ۴۰ هزار معتاد را تداوی می‌کند. به قول او در سراسر کشور ۱۱۰ مرکز تداوی معتادان وجود دارد. مرکز تداوی احیای امید، یکی از مکان‌هایی است که معتادان در آن تداوی می‌شوند. ماه گذشته نیز وزارت مبارزه با مواد مخدر حدود ۲۰۰ معتاد را از زیر پل سوخته، شهر کابل جمع‌آوری و به آن مرکز انتقال دادند. آقای فروتن در این مورد می‌گوید که در سال ۲۰۰۱ تنها یک مرکز مشورت‌دهی برای معتادان وجود داشته است.

به قول رییس پلان و پالیسی وزارت مبارزه با مواد مخدر، نبود همکاری‌های وسیع منطقه‌ای، بلند بودن تقاضای مواد مخدر، ناامنی، نبود بودجه کافی و تجهیزات عوامل اصلی افزایش مواد مخدر در کشور ‌اند. وزارت مبارزه با مواد مخدر این نشست را با حضور استادان دانشگاه و عالمان دین راه‌اندازی کرده بود. مولوی‌ عطاءالله فیضانی، عالم دین در این نشست گفت که یک تعداد افراد که به جرم قاچاق یا کشت مواد مخدر بازداشت شده، دوباره آزاد شده‌اند. آقای فیضانی افزود که حکومت در مبارزه با مواد مخدر در طول ۱۷ سال گذشته ناکام مانده است. او هم‌چنان گفت که گفتمان ملی علیه مواد مخدر، اولین نشست ضد مواد مخدر است که عالمان دین در آن سهم دارند. گفتنی است که در حال حاضر ۳.۶ میلیون نفر در کشور از مواد مخدر متأثر ‌اند. هم‌چنان طبق سروی‌هایی که صورت گرفته سالانه از فروش مواد مخدر کشور ۷۰ میلیارد دالر به دست می‌آید که تنها یک میلیارد آن به جیب قاچاق‌بران و تولید کننده‌گان داخلی می‌ماند و باقی‌مانده‌ی آن را مافیای‌ بین‌المللی می‌گیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن