خشک‌سالی در دایکندی؛ ۹۰ درصد محصولات زراعتی نابود شده است

۸صبح، دایکندی: مسوولان محلی طالبان در ولایت دایکندی می‌گویند که بیش از ۹۰ درصد محصولات زراعتی دهقانان این ولایت، در اثر خشک‌سالی و حوادث طبیعی از بین رفته است.

حاجی راشد، معاون والی طالبان در دایکندی، روز سه‌شنبه، ۱۸ اسد، گفته است که براساس یافته‌های ریاست زراعت این ولایت، بیش از ۹۰ درصد محصولات زراعتی دهقانان دایکندی در نتیجه خشک‌سالی از بین رفته ‏است.

شماری از دهقانان در ولایت دایکندی نیز از تأثیرات ویرانگر خشک‌سالی و حوادث طبیعی بر محصولات زراعتی این ولایت شکایت دارند و خواستار کمک نهادهای امدادرسان هستند.

عوض نوروز، یک تن از دهقانان دایکندی می‌گوید که در سال‌های گذشته از طریق زراعت، به‌ویژه پرورش درخت بادام، بیش از ۶۰۰ سیر محصول به دست می‌آورد؛ اما در سال‌ جاری تمام درختان مثمرش به‌دلیل نبود آب در حال خشکیدن است.

نیک محمد، یکی دیگر از دهقانان نیز می‌گوید که در سال‌های گذشته چندین رأس مواشی شامل گوسفند، بز و گاو نگهداری می‌کرد، اما حالا به علت خشک‌سالی و نبود چراگاه و علوفه، ناگزیر شده است مواشی‌اش را بفروشد.

این در حالی است که به تازه‌گی، سازمان هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه ملل متحد (اوچا) اعلام کرده که به بیش از ۲ هزار دهقان متضرر از خشک‌سالی در دایکندی بسته‌های زراعتی توزیع می‌شود.

به گفته مسوولان این سازمان، این کمک‌ها در دو بخش زراعت و مالداری، شامل تخم ۴ نوع سبزی، وسایل‌کاری زراعتی، ۲۰۰ کیلوگرام کاه سفید، ۱۰۰ کیلوگرام غذای مکمل حیوانی و دوای کرم معده حیوانات است.

اما این کمک‌ها تنها به دهقانان نیلی، مرکز دایکندی اختصاص یافته و تا کنون به هزاران دهقان در ولسوالی‌های این ولایت هیچ کمکی صورت نگرفته است.

بیشتر از ۸۵ درصد باشنده‌گان ولایت دایکندی از طریق زراعت و مالداری امرار معیشت می‌کنند. این ولایت در سال‌ جاری گواه شدیدترین خشک‌سالی است.

دکمه بازگشت به بالا