بحران خشک‌سالی و اخذ عشر و زکات؛ پاکستانی‌ها ساقه‌های سبز گندم را در لوگر خریده‌اند

۸صبح، لوگر

بحران خشک‌سالی، افزایش نرخ‌ها و اجباری شدن عشر و زکات، سبب شده که دهقانان در افغانستان، به‌ویژه در لوگر، با شرایط سختی دست‌وپنجه نرم کنند. آنان می‌گویند که با توجه به افزایش بهای تیل، آنان توانایی کاربرد ماشینری را در کارهای‌شان ندارند. این شمار از باشنده‌گان از اقدام اخیر طالبان مبنی بر جمع‌آوری الزامی عشر و زکات شکایت دارند و می‌گویند که با توجه به این اقدام، مصارف آنان از مزدشان بیش‌تر می‌شود. این در حالی است که به گفته برخی از دهقانان، آنان مجبور شده‌اند ساقه‌های سبز گندم‌شان را بالای تاجران پاکستانی بفروشند. آنان تصریح می‌کنند که پاکستانی بدون تثبیت حاصلات آنان، حاصلات یک جریب زمین‌ سبزشان را به حدود ۷۰ هزار افغانی خریده‌اند. این باشنده‌گان از طالبان می‌خواهند که عشر و زکات را از دوش آنان بردارند، یا هم آن را با ارزیابی حاصلات و مصارف آنان تنظیم کنند. گفتنی است که در روزهای اخیر با وجود دستور طالبان، قاچاق گندم به پاکستان افزایش یافته است.

شماری از کشاورزان و باشنده‌گان ولایت لوگر شکایت دارند که خشک‌سالی، قحطی و اضافه شدن عشر و زکات سبب شده است که بهای گندم در این ولایت دو برابر شود. آنان از تغییر حاصلات‌شان چیزی نمی‌گویند. با این حال تأکید دارند که در چنین شرایطی، اجباری شدن عشر و زکات از سوی طالبان «غیرعادلانه» و «ظلم آشکار» است. آنان خواستار لغو روند جمع‌آوری عشر و زکات هستند و تصریح می‌کنند که حتا امسال توان سیر کردن شکم خانواده‌های‌شان را ندارند. پیش از این ریاست زراعت و مالداری طالبان در ولایت لوگر به‌گونه کتبی موضوع جمع‌آوری عشر و زکات را از طریق صفحات مجازی و راه‌های دیگر ابلاغ کرد تا مردم به‌شکل داوطلب مقدار تعیین‌ شده عشر و زکات‌شان را به مسوول آن تسلیم کنند. این در حالی است که افزایش نرخ کود کیمیاوی، خرید آب از چاه‌های عمیق برای آبیاری زمین‌های زراعتی، بلند رفتن نرخ ماشینری و اضافه شدن عشر و زکات در سال جاری، برای کشاورزان دردسرساز شده است.

کاکا ملوک (نام مستعار) از کشاورزان لوگر به روزنامه ۸صبح گفت که هرچند در قسمت برداشت محصولات زراعتی امسال کدام تغییر بزرگی نیامده‌، اما قیمت یک بوری کود کیمیاوی یوریا از سه هزار افغانی به شش هزار و۵۰۰ افغانی رسیده است. او تصریح کرد که در قسمت آبیاری زمین‌های زراعتی امسال آنان از آب طبیعی به‌شکل کلی محروم شده‌اند و هر ساعت آبیاری از طریق چاه‌های عمیق از ۳۰۰ تا ۴۰۰ افغانی بوده است. به گفته وی، در کنار این، با بلند رفتن بهای نفت‌، نرخ هر ساعت کار ماشینری نیز افزایش یافته است. کاکا ملوک افزود: «از شروع سال تا حال در کنار مصارف مالی بالای کار زراعت و زمین‌داری، روزانه پنج نفر از یک فامیل مصروف هستیم که در آخر سال یک لقمه روزی حلال برای زنده‌گی آرام داشته باشیم. باور کنید در همین چند روز بارانی و خبر شدن از گرفتن عشر و زکات، نهایت غمگین هستیم. نه به این خاطر که با عشر و زکات مخالفت داریم، تنها به خاطر نبود حاصلات و بلند رفتن قیمت‌ها است که از مزد کرده شاگردانه‌گی‌اش زیاد می‌شود.»

فاروق‌شاه (نام مستعار) یکی دیگر از کشاورزان ولایت لوگر، به روزنامه ۸صبح گفت که کشاورز بدون مصارف ماشینری، روزانه ده‌ها زحمات دیگری را به هدف به ‌دست آوردن محصولات باکیفیت متحمل می‌شود، اما امسال برداشت محصولات جز خساره، درامدی نخواهد داشت. او افزود: «من از طالبان می‌خواهم که قیمتی زیاد است و وقتی یک دهقان حتا نمی‌تواند مزد خود را آماده بسازد، پس چگونه مالیات به‌خصوص عشر و زکات را آماده خواهد کرد. من می‌خواهم عشر و زکات را به‌شکل اختیاری کنند، یا یک هیات انتخاب شود که به‌شکل واقعی برای‌شان معلوم شود که حاصلات زمین‌های زراعتی چگونه است.»

کمین (نام مستعار) یک باشنده لوگر، گفت که تاکنون به‌شکل دقیق نرخ گندم مشخص نشده، اما در حال حاضر از ۳۵۰ به ۴۰۰ افغانی رسیده که برای مردم غیرقابل باور است. او تصریح کرد که در چنین شرایط سخت هم‌زمان با افزایش بیکاری  و خشک‌سالی، بحران قحطی غله‌جات بخش مهم زنده‌گی مردم افغانستان است. او تصریح کرد که طالبان باید به این مساله توجه جدی کنند و جلو قاچاق گندم به کشور‌های همسایه، به‌ویژه پاکستان را بگیرند.

دهقانان در حالی از وضعیت شکایت دارند که به گفته آنان، شماری از مردم به دلیل مجبوریت ساقه‌های سبز گندم‌شان را به‌گونه غیرقانونی بالای پاکستانی‌ها فروخته‌اند. این شمار از باشنده‌گان لوگر معتقدند که چنین اقدام بالای نرخ گندم تاثیر منفی گذاشته و قیمت نسبت به سال پار دو برابر شده است. برخی از آنان می‌گویند که شماری به دلیل مجبوریت، زمین‌‌های سبزشان را قبل از تثبیت مقدار حاصلات و جمع‌آوری آن، به مبلغ ۷۰ هزار افغانی در هر جریب زمین بالای پاکستانی‌ها فروخته‌اند. به گفته آنان، مشخص نشده که پاکستانی‌ها چرا این اقدام را کرده‌اند، اما به گفته دهقانان، طالبان برای جلوگیری از این کار تلاش کرده‌اند. گفتنی است که طالبان محلی هنوز در مورد شکایت این شمار از دهقانان چیزی نگفته‌اند.

پیش از این گزارش‌های زیادی از قاچاق گندم افغانستان به پاکستان نشر شده است. هرچند وزارت مالیه تحت کنترل طالبان اعلام کرد که گمرک‌ها باید از هر گونه قاچاق گندم به کشورهای همسایه جلوگیری کنند، اما با وجود صدور چنین دستورها، روند قاچاق از ولایت فراه و شماری دیگر از ولایت‌ها هم‌چنان ادامه یافته است.

دکمه بازگشت به بالا