طرح میثاق امنیتی؛ آیا سطح جرایم جنایی در شهر کابل کاهش یافته است؟

عبدالاحمد حسینی

وزارت امور داخله از تطبیق طرح میثاق امنیتی در ۲۱ روز گذشته خبر می‌دهد. براساس گفته‌های این وزارت، با تطبیق این طرح،‌ سطح وقوع جرایم جنایی در شهر کابل کاهش یافته است. نیروهای امنیتی در همکاری مردم توانسته‌اند بیش از صد تن از مجرمان را بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کنند. در عین حال شماری از شهروندان هنوز هم از کارکرد نیروهای امنیتی راضی به نظر نمی‌رسند و می‌گویند که پایتخت هم‎‌چنان بستری امن برای جرایم جنایی است. این پایتخت‌نشینان از نهادهای امنیتی می‌خواهند که جلو فعالیت دزدان و مجرمان را بگیرند تا مردم بتوانند به راحتی گشت‌وگذار کنند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله،‌ روز دوشنبه، ششم اسد، در یک نشست خبری در کابل گفت که برنامه میثاق امنیتی در سه هفته گذشته برای بار نخست در شهر کابل تطبیق شده و ‌هزاران تن از پایتخت‌نشینان با پولیس همکاری کرده‌اند که در نتیجه آن صدها تن از مجرمان و جنایت‌کاران شناسایی شده‌اند. آقای آرین از تطبیق برنامه میثاق امنیتی ابراز خرسندی کرد و گفت که با تطبیق این برنامه میزان جرایم جنایی در شهر کابل کاهش یافته است. هرچند او یادآور شد که ممکن است این فعالیت‌ها برای مردم قابل قبول نباشد، اما نیروهای امنیتی در تلاش‌اند تا جنایت‌‌پیشه‌‌گان را شناسایی و بازداشت کنند.

سخنگوی وزارت امور داخله بیان کرد که در جریان سه هفته اخیر، نیروهای امنیتی به همکاری پایتخت‌نشینان توانسته‌اند ۱۲۷ تن از مجرمان را به شمول ۱۱ عضو گروپ‌ها و ۵۹ نفر دیگر به اتهام قتل، سرقت‌های مسلحانه،‌ چپاول‌گری، زور‌گیری و سایر جرایم بازداشت کنند. علاوه بر این، وی خاطر‌نشان کرد که ۲۰ تن از این افراد توسط مردم شناسایی و ۴۳۲ تن از افراد ولگرد که باعث اذیت و آزار مردم می‌شدند، در نواحلی مختلف شهر کابل جمع‌آوری به نهادهای عدلی و قضای سپرده‌ شده‌اند.

از جانب دیگر،‌ آرین اظهار داشت که در هفته اخیر ۷۹ میثاق امنیتی با پایتخت‌‌نشینان به امضا رسیده که در نتیجه آن جرایم جنایی در سطح شهر کاهش یافته است. او افزود، کاهش جرایم جنایی نشان می‌دهد که همکاری مردم می‌تواند باعث تامین امن و نظم عامه در کشور شود. این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شود که در تازه‌ترین رویدادها، روز یک‌شنبه کابل شاهد دو قتل بود. براساس گزارش‌ها یک نوجوان حوالی چاشت روز یک‌شنبه در منطقه کارته نو و هم‌زمان با این یک وکیل گذر در حوزه هفدهم شهر کابل توسط افراد مسلح به قتل رسیده‌اند.

هم‌چنان آقای آرین خاطر‌نشان کرد که پولیس در جریان این مدت در قسمت مبارزه علیه مواد مخدر نیز دست‌آورد خوبی داشته است. به گفته او پولیس در چارچوب میثاق امنیتی ۳۰ عملیات انجام داده که در نتیجه آن ۹۰ تن از قاچاق‌چیان مواد مخدر به شمول ۱۸ قاچاق‌چی بزرگ، ۳۰ قاچاق‌چی متوسط و ۴۲ تن از موادفروشان دستگیر و به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده‌اند. به گفته او از نزد این قاچاق‌چیان ۲۰۰ کیلو مواد مخدر، ۵۵۹ هزار و ۳۲۸ هزار دالر امریکایی،‌ ده میل سلاح،‌ ۴ عراده وسایط نقلیه و ۲۵ سیت موبایل به دست آمده است. در کنار این وی تصریح کرد که در سه هفته اخیر ۲۶۵ معتاد به مواد مخدر جمع‌آوری و ۲۴ محل خرید و فروش مواد مخدر تشخیص و مسدود شده است.

سخنگوی وزارت امور داخله از سویی ‌هم گفت که در نتیجه تمرکز روی شبکه‌های جرمی که توسط مسوولان امنیتی رهبری می‌شوند، ‌۲۶ نفر به شمول فرمانده کندک دروازه‌ها با شش هم‌دستش به اتهام اخاذی و فساد، یک سرباز به اتهام آدم‌ربایی،‌ سه کارمند جنایی به اتهام بدرفتاری و قتل،‌ یک کارمند جرایم به اتهام قاچاق مواد مخدر و ۱۴ پولیس به اتهام سوءاستفاده و فساد اداری بازداشت و پرونده‌ آن‌ها به سارنوالی نظامی محول شده است.

طارق آرین بیان داشت که پولیس در چارچوب برنامه میثاق امنیتی با گروه‌های تروریستی نیز در نبرد بوده‌ است. به گفته او در جریان سه هفته‌ی اخیر، ۳۱ عملیات خاص انجام شده که در نتیجه ۹۳ تن به شمول ۴۲ طالب، ۱۲ عضو گروه داعش، یک عضو شبکه حقانی و ۳ تن دیگر در پیوند به ترور کارمندان دولتی بازداشت شده‌اند. او گفت که از نزد این افراد ۸۹ میل سلاح، ۲۱ قبضه بمب دستی و دو پایه مخابره و سایر تجهیزات به دست آمده است. افزون بر این، وی بیان داشت که در اقدمات پیش‌گیرانه نیروهای امنیتی، دو واسکت انتحاری، ۵۰ حلقه ماین و ۸ میل سلاح به دست آمده و از ترور ۳ قاضی، ‌۸ سارنوال و ۱۴ هدف تحت پلان گروه‌های مخالف مسلح جلوگیری شده است.

آرین هم‌چنان گفت براساس ارزیابی‌ای که صورت گرفته، در سه هفته اخیر ۵۳۲ واقعه جنایی در سراسر کشور به وقوع پیوسته که از این جمله ۳۵۱ واقعه‌ آن کشف و در نتیجه آن ۶۰۰ مظنون بازداشت شده‌اند. او گفت که در جریان این مدت ۱۸۹ عملیات اوپراتیفی انجام شده که در نهایت به ۲۰ گروپ ضربه وارد شده و ۱۱۸ قاتل،‌ ۱۳ رهزن،‌ ۵۱ سارق وسایط،‌ ۴۸ سارق اموال،‌ ۱۳ سارق مسلح، ۷ اختطاف‌چی، ۶۶ حامل سلاح غیرقانونی،‌ ۲ قاچاق‌چی اموال و ۲۸۳ مظنون سایر جرایم بازداشت شده‌اند.

شهروندان اما این فعالیت‌ها را بسنده نمی‌دانند و می‌گویند که نیروهای امنیتی باید بیش‌تر کار کنند. امین محمدی،‌ باشنده شهر کابل است. او می‌گوید که دزدان در جریان روز تمام دارایی‌اش را با خود برده‌اند. او گفت: «چاشت روز بود و داخل یک کوچه در ناحیه هژدهم دزدان راهم را گرفتند. تفنگچه خود را به پیشانی‌ام گذاشتند و گفتند جیب‌هایت را خالی کن. من هم دیدم کاری نمی‌توانم، مجبور شدم تمام دارایی خود را تحویل بدهم.» در ادامه وی بیان داشت که نیروهای امنیتی به گونه جدی با دزدان برخورد نمی‌کنند و این سبب شده که آن‌ها بدون کدام هراس دست به دزدی و سرقت بزنند.

مصطفی باشنده دیگر شهر کابل است. او می‌گوید که در این اواخر ناامنی به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. وی نیروهای امنیتی را متهم کرد که در پیکار با مجرمان ناتوان بوده‌اند. او گفت هرچند پولیس بارها از برخورد جدی علیه مجرمان خبر داده،‌ اما گام‌های موثری برداشته نشده است.

طرح میثاق امنیتی در بیست‌وششم سرطان از سوی حکومت رونمایی شد. هدف از این طرح، مهار و صفرسازی جرم و جنایت، ریشه‌کن کردن ناامنی‌ها و مبارزه هدف‌مند با فساد عنوان شده است. این طرح برای بار نخست در کابل عملی شده و قرار است پس از این نظر به نیاز در ولایات تطبیق شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن