ده‌ها نهاد ملی و بین‌المللی: مکانیسم تحقیق تنها وسیله معتبر برای رسیده‌گی به بحران حقوق بشر در افغانستان است

۸صبح، کابل: ۵۴ نهاد ملی و بین‌المللی به شمول کمیسیون مستقل حقوق بشر، دیده‌بان حقوق بشر، سازمان عفو بین‌الملل، انجمن آسیایی حقوق بشر و توسعه و صدای استرالیا در بیانیه‌ای از اعضای شورای سازمان ملل خواسته‌اند که از تصویب قطع‌نامه ایجاد مکانیسم تحقیق در مورد افغانستان در چهل و هشتمین نشست این سازمان اطمینان دهند.

این نهادها از کشورهای عضو سازمان ملل درخواست کرده‌اند که ایجاد یک مأموریت حقیقت‌یاب در مورد افغانستان به عنوان یک اولویت در چهل و هشتمین نشست حقوق بشر سازمان ملل متحد را به عنوان یک اولویت در نظر بگیرند.

این نهاد‌ها گفته‌اند: «یک مأموریت حقیقت‌یاب یا مکانیسم تحقیق مستقل مشابه با پاسخ‌گویی جنسیتی و دستور و منابع چند ساله برای نظارت و گزارش منظم و جمع‌آوری شواهد نقض حقوق بشر در سراسر افغانستان توسط همه طرف‌ها یک امر حیاتی است.»

به باور این نهاد‌ها، دولت‌ها به طور کامل از وضعیت موجود در افغانستان آگاه هستند؛ زیرا تصمیم‌های مهم را در رابطه به آن می‌گیرند.

این مکانیسم برای پاسخ به بحران، چگونه‌گی حمایت از حقوق و جان مردم افغانستان و چگونه‌گی جلوگیری از جنایات بعدی و حمایت از فعالان و مدافعان حقوق بشر بسیار مهم است؛ به‌ویژه زنان مدافع حقوق بشر که به کار شخصی خود ادامه داده‌ و از جامعه بین‌‎المللی درخواست حمایت و هم‌بسته‌گی کرده‌اند.

چهل و هشتمین نشست سازمان ملل متحد قرار است تا چند ساعت آینده برگزار شود.

دکمه بازگشت به بالا