ده‌ها رأس مواشی در بدخشان طعمه پلنگ برفی شد

۸صبح، کابل: باشنده‌گان ولسوالی زیباک ولایت بدخشان می‌گویند که بامداد روز پنج‌شنبه، نهم جدی، یک پلنگ برفی در یکی از روستاهای این ولسوالی بر مواشی مردم حمله کرده که در نتیجه ده‌ها رأس مواشی تلف شده‌اند.

به گفته باشنده‌گان زیباک، این رویداد در قریه «اسیک» از مربوطات مرکز این ولسوالی پس از آن رخ داده است که یک پلنگ برفی وارد یک طویله (قطن) حیوانات شده است.

در نتیجه این رویداد، پلنگ نایاب برفی دست‌کم بیش از ۴۰ تا ۵۰ رأس مواشی را تلف کرده است.

نیازمحمد، باشنده ولسوالی زیباک، به روزنامه ۸صبح می‌گوید: «این پلنگ بامداد امروز وارد یک قطن حیوانات در قریه دره اسیک شده و تمام مال‌های مربوط به افرادی به نام امام‌داد و بهارک‌شاه را از بین برده است.»

وی افزوده است که این پلنگ ساعت‌ها در این طویله بود و با وجود این‌که مردم از حضور او خبر داشتند، ضرری به آن نرساندند و ساعت‌ها پس از باز شدن درب این طویله پلنگ برفی فرار کرده است.

این نخستین باری نیست که مواشی طعمه‌ پلنگ برفی می‌شوند، سال پار نیز رویداد مشابهی رخ داده بود، تنها با این تفاوت که آن زمان پلنگ برفی از سوی مردم کشته شد.

در همین حال معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ بدخشان، می‌گوید که به نیروهای طالبان دستور داده شد که اطراف محله‌ای که پلنگ برفی در آن گیر مانده بود، محاصره کنند و اجازه ندهند کسی به پلنگ نایاب برفی آسیب برساند.

پلنگ برفی یکی از حیوانات نادر در جهان است که در افغانستان تنها در بخش‌هایی از ولایت بدخشان زیست می‌کند و در حال حاضر در جهان از جمله حیوانات در معرض انقراض است.

دکمه بازگشت به بالا