ده‌ها کارمند صحی در سال جاری کشته شده‌اند

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه اعلام کرد که در جریان سال جاری میلادی ده‌ها کارمند صحی در نتیجه حملات مستقیم و درگیری نظامی در کشور کشته شده‌اند و هم‌چنان صدها مرکز صحی نیز در این حملات صدمه دیده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه، در صحبت با روزنامه ۸صبح از افزایش حملات بر مراکز صحی و کارمندان این بخش ابراز نگرانی کرد. او گفت که در جریان سال جاری میلادی ده‌ها کارمند صحی در هنگام اجرای وظیفه کشته شده‌اند و صدها مرکز صحی در ولایت‌های ناامن مورد حمله قرار گرفته و صدمه دیده است. او از طرف‌های درگیر جنگ خواست که به خدمات‌رسانی صحی آسیب نرساند و از انجام حملات بر مراکز صحی و استفاده کردن از آن به عنوان سنگر نظامی خودداری کنند.

به گفته او، به تازه‌گی یک کارمند صحی به نام «ماشاالله حرکت» در جریان یک سفر رسمی به ولایت پکتیا و در هنگام اجرای وظیفه کشته شده است.

هم‌چنان روز سه‌شنبه هفته جاری مقام‌های محلی در ولایت میدان‌وردک اعلام کردند که دو کارمند صحی در یک حمله در این ولایت کشته شده‌اند.

با این حال، کمیته سویدن برای افغانستان روز پنج‌شنبه، بیستم سرطان اعلام کرده است که حمله بر مرکز صحی در ولایت میدان‌وردک از سوی نیروهای امنیتی افغان انجام شده است و آن را محکوم کرده است. کمیته سویدن گفته است که این مرکز مربوط این کمیته بوده چهار نفر در آن کشته شده‌اند و یک نفر دیگر نیز ناپدید است.

به تازه‌گی دفتر امور هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان یا «اوچا» نیز از حمله بر مراکز صحی و افزایش تلفات کارمندان صحی ابراز نگرانی‌کرده و از طرف‌های درگیر خواسته‌اند تا به مصونیت جان کارمندان صحی توجه کنند.

این در حالی است که سازمان جهانی صحت در ماه ثور امسال اعلام کرده بود که در جریان چهار ماه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱۴ حمله بر مراکز صحی در افغانستان ثبت شده است که در پی آن سه مرکز به صورت کلی تخریب شده و ۹۹ مرکز نیز مسدود گردیده است.

هر چند سخنگوی وزارت صحت عامه آمار دقیق از تلفات کارمندان صحی در جریان سال روان میلادی ارایه نکرد و آن را «دها» نفر خواند اما سازمان جهانی صحت در بیست‌وچهارم ثور گفته بود که در ۱۱۴ حمله بر مراکز صحی ۱۱ کارمند صحی کشته شده‌اند. شمار زخمیان در پی حمله بر مراکز صحی از سوی این نهاد ۱۰ نفر اعلام شده بود.

نهادهای بین‌المللی مرتبط به مسأیل صحی و وزارت صحت عامه به صورت مشخص عاملان این حملات را اعلام نکرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا