ده‌ها کشته و زخمی هم‌زمان با ادامه مذاکرات: جنگ خون‌بار حتا در روز جهانی صلح

حسیب بهش

در شرایطی که جهانیان روز بین‌المللی صلح را تجلیل کردند، شهروندان افغان اما روز خونینی را پشت سر گذاشتند. در جریان یک شبانه‌روز گذشته، ده‌ها مورد تلفات غیرنظامیان، نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان ثبت شده است. جنگ شدید در ارزگان، ننگرهار، بلخ، کندز و غزنی و درگیری‌های پراکنده در ولایت‌های دیگر ادامه یافته است. تنها در روز شنبه، بیست‌ونهم سنبله، ۲۰ غیرنظامی در چهار حمله جداگانه کشته و ۳۹ تن زخمی شدند. در جریان دو هفته گذشته نیز بر اساس آمارها، ۹۸ غیرنظامی کشته و ۲۳۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. این در حالی است که حکومت برای چندمین بار خواستار برقراری آتش‌بس با طالبان است و کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نیز بر آن تاکید کرده‌اند. گروه طالبان اما تا کنون به این پیشنهادها پاسخ منفی داده است. خشونت‌ها در حالی افزایش می‌یابد که روند گفت‌وگوهای صلح در دوحه نیز دست‌کم تاکنون پر چالش دنبال شده است. دو طرف در جریان روزهای اخیر روی «نام‌گذاری جنگ کنونی» و «تعیین مبنای فقهی در گفت‌وگوها» اختلاف‌ نظر داشتن. منابع آگاه اما به ۸صبح می‌گویند که این اختلاف نظرها نیز تا حدودی حل شده است.

سازمان ملل متحد سی‌ویکم سنبله مصادف با بیست‌ویکم سپتامبر را «روز جهانی صلح» نام‌گذاری کرده است. در افغانستان اما مردم این روز را خونین‌تر سپری کردند. بر اساس آمارهای روزانه، دست‌کم ۱۰۰ تن غیرنظامی، نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان در جریان درگیری‌های شدید و پراکنده کشته شده‌اند. بر اساس معلومات منابع، حدود ۲۷ جنگ‌جوی طالبان در دو ولسوالی کندز کشته و شش تن دیگرشان زخمی شدند. در غزنی نیز ۱۱ جنگ‌جوی طالبان در ولسوالی‌های اندر و ناهور کشته و پنج تن‌شان زخمی شدند. از سویی هم، ۱۷ نیروی امنیتی در حمله جنگ‌جویان طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی در تخار و کاپیسا کشته شدند. در بامیان نیز گروه طالبان بر پاسگاه‌های امنیتی حمله کردند که دست‌کم دو نیروی پولیس در آن جان باختند. این در حالی است که درگیری شدید در ولسوالی گیزاب ارزگان ادامه دارد که به گفته منابع محلی، دست‌کم ۲۳ نیروی امنیتی در آن کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی‌ شده‌اند. افزون بر این، منابع می‌گویند که در این درگیری به طالبان نیز تلفات سنگینی وارد شده است. گفتنی است که روز گذشته، درگیری‌ها در ننگرهار، بدخشان، تخار، بادغیس و برخی دیگر از ولایت‌ها نیز ادامه یافته و در آن به دو جناح تلفاتی وارد شده است.

افغان‌ها در حالی روز خونینی‌ را سپری کردند که حکومت و بیش‌تر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی خواستار برقراری آتش‌بس در کشور شده‌اند. محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور در نشست تجلیل روی جهانی صلح از گروه طالبان خواست که آتش‌بس را بپذیرند «تا مشخص شود که کدام طرف حق است». به گفته آقای غنی، طالبان باید از آتش‌بس نترسند، زیرا راه‌حل سیاسی یگانه راه‌حل است. افزون بر این، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز تصریح کرد که دوام جنگ هم‌زمان با مذاکرات صلح برای مردم پذیرفتنی نیست. آقای عبدالله گفت که خواست مردم به حدی است که می‌خواهند تعهد صلح را احساس کنند، زیرا به گفته وی، اگر اراده‌ا‌ی برای فراهم‌ کردن زنده‌گی صلح‌آمیز وجود داشته باشد، باید قدم ابتدایی‌اش برداشته شود.

جهانیان نیز خواستار قطع جنگ در کشور شده‌اند. راس ویلسون، کاردار سفارت امریکا در کابل با نشر یک توییت گفته است که باید طرف‌ها رفاه و آسایش مردم را برای از بین بردن خشونت‌ها در اولویت قرار دهند و به سوی یک افغانستان متحد و صلح‌آمیز تمرکز کنند. افزون بر امریکا، هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان «یوناما» با نشر توییت‌هایی، از افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده است. این نهاد تلفات غیرنظامیان را شاخص اصلی تشخیص سطح درگیری‌ها می‌داند و گفته است که تنها در روز شنبه، بیست‌ونهم سنبله، دست‌کم ۲۰ غیرنظامی در چهار حمله جداگانه کشته و ۳۵ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند. یوناما با ابراز نگرانی از تلفات غیرنظامیان، از حکومت و طالبان خواسته است که اقدامات فوری را برای محافظت از غیرنظامیان انجام دهند و جو مناسبی برای گفت‌وگوهای صلح دوحه ایجاد کنند.

در ادامه، اتحادیه اروپا نیز از افزایش خشونت‌ها و تلفات غیرنظامیان در کشور ابراز نگرانی کرده است. این اتحادیه روز دوشنبه، سی‌‌ویکم سنبله با نشر یک توییت از گروه طالبان خواسته است که خشونت‌ها را همین اکنون متوقف و آتش‌بس فوری را برقرار کنند. هم‌چنان سفارت آلمان در کابل با نشر یک توییت، خواستار برقراری آتش‌بس شده است. به گفته مسوولان در سفارت این کشور، سطح فعلی خون‌ریزی و خشونت در کشور پذیرفتنی نیست و آن چیزی به شمار نمی‌آید که مردم افغانستان از فرایند صلح انتظار دارند. ستیفانو یونتیکورو، نماینده ملکی ناتو در افغانستان نیز فرصت صلح و آغاز مذاکرات مستقیم را یک «نقطه عطف» برای آغاز مرحله جدید خواند. وی افزود که این یک فرصت تاریخی است و نیاز است که خشونت‌ها نیز توأم با آن کاهش یابد.

گفتنی است که تلاش‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای رسمی میان هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان در قطر ادامه دارد. هرچند دو طرف پیرامون نکات اختلافی در تنظیم اصول رفتاری مذاکرات چیزی نمی‌گویند، اما منابع آگاه از این روند در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح تایید می‌کنند که آخرین موارد اختلافی برای نهایی‌سازی اصول رفتاری مذاکرات در دوحه، «نام‌گذاری جنگ کنونی» و «مبنا قرار دادن فقه حنفی به عنوان اصل پیش‌برد گفت‌وگوها» بوده است. به گفته منابع، طالبان جنگ افغانستان را «جهاد» خوانده‌اند که واکنش هیأت مذاکره‌کننده دولت را در پی داشته است. سرانجام دو طرف توافق کرده‌اند که جنگ کنونی را در جریان گفت‌وگوها «معضل ملی» بنامند. افزون بر این، هر چند گروه طالبان فقه حنفی را اصل پیش‌برد مباحث در مذاکرات می‌دانست، اما هیأت دولت با آن مخالفت کرده است. این منابع تصریح می‌کنند که جنجال‌های بر سر این مورد نیز تا حدودی حل شده و قرار است دو طرف در روزهای آینده روی «اصول رفتاری مذاکرات» توافق کنند. باید گفت که تاکید طالبان بر فقه حنفی، برخی از واکنش‌ها را در پی داشته است. سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری خطاب به طالبان گفت، رفتاری نکنند که هم‌گرایی مردم مخدوش شود.

گفت‌وگوهای صلح دوحه در حالی ادامه یافته است که بر اساس آمارهای وزارت امور داخله، ۹۸ غیرنظامی تنها در جریان دو هفته اخیر کشته و ۲۳۰ غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده‌اند. این تلفات در ۲۴ ولایت بر غیرنظامیان وارد شده است. افزون بر این، همین اکنون نبردهای سنگین و پراکنده میان نیروهای امنیتی و طالبان در ارزگان، ننگرهار، غزنی و کندز، بلخ، قندهار، هرات، بدخشان، میدان‌وردک، بامیان، بغلان، تخار، کاپیسا، سرپل، پکتیا، پکتیکا، لوگر، بادغیس، کنر، لغمان و برخی دیگر از ولایت‌ها ادامه یافته است. پیش از این، وزارت دفاع ملی گفته بود که جنگ‌ها هم‌زمان با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تشدید یافته است. گفتنی است که سازمان ملل متحد سی‌ویکم سنبله مصادف به بیست‌ویکم سپتامبر را «با رعایت عدم خشونت و برقراری آتش‌بس» به عنوان «روز جهانی صلح» اعلام کرده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن