افزایش دو برابری خشونت در برابر زنان

۸صبح، کابل: معاونت لوی سارنوالی در امور منع خشونت علیه زنان و تخلفات کودکان گزارش داده است که خشونت در برابر زنان در ربع اول سال مالی ۱۳۹۸ دو برابر افزایش یافته است. بر اساس گزارش این اداره، در این مدت ۱ هزار و ۱۰۶ قضیه خشونت علیه زنان در ۳۴ ولایت کشور در اداره لوی سارنوالی ثبت شده است.

اداره لوی سارنوالی در خبرنامه‌ای که روز جمعه، دهم جوزا نشر شد، گفته است که در جریان ربع اول سال مالی روان ۵۴۵ قضیه خشونت علیه زنان در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته بیش‌تر ثبت شده است.

بر اساس معلومات این اداره، در جریان سال مالی ۱۳۹۷ خورشیدی ۲ هزار و ۱۰۷ قضیه خشونت علیه زنان ثبت و رسیده‌گی شده است. از این میان ۵۶۱ قضیه آن مربوط ربع اول سال گذشته مالی بوده است.

به نقل از خبرنامه، در قضایایی که در جریان سال جاری در سارنوالی به ثبت رسیده است، شامل «تجاوز جنسی، مجبور کردن به فحشا، ضبط و ثبت هویت مجنی علیها، آتش زدن یا استعمال مواد کیمیاوی، زهری و یا سایر مواد ضررناک، جراحت و معلولیت منجر به مرگ مجنی علیها، جراحت و معلولیت، لت‌و‌کوب، خرید و فروش زن به منظور و یا به بهانه ازدواج، بد دادن، نکاح اجباری، ممانعت از حق ازدواج، ازدواج زیر سن، دشنام، تحقیر و تخویف، آزار و اذیت، انزوای اجباری، منع تصرف در ارث و منع تصرف در اموال» می‌شود.

از این میان ۵۱۹ قضیه «لت‌وکوب» در ربع اول سال جاری مالی ثبت شده است. اداره لوی سارنوالی «لت‌وکوب» را بیشترین نوع خشونت علیه زنان توصیف کرده است.

با این حال، لوی سارنوالی تصریح کرده است که «افزایش آمار خشونت علیه زنان به معنای افزایش خشونت در برابر آنان نیست»؛ بل‌که نشان‌دهنده دسترسی بیشتر زنان به عدالت و سارنوالی است.

 این در حالی است که پیش‌تر وزارت امور زنان از افزایش موارد خشونت علیه زنان ابراز نگرانی کرده بود. این وزارت در پنجم جوزا اعلام کرد که در جریان سال جاری خورشیدی ۱۵ قضیه حاد خشونت بر زنان را ثبت کرده است. این قضایا شامل قتل، محاکمه صحرایی، نکاح اجباری، فروش، تجاوز جنسی و زندانی شدن زنان از سوی طالبان می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا