بازرسی خانه‌به‌خانه در هرات؛ مردم از برخورد خشن جنگ‌جویان طالبان شکایت دارند

۸صبح، هرات

بازرسی خانه‌به‌خانه در هرات وارد هشتمین روز شد. باشنده‌گان هرات از برخورد خشن جنگ‌جویان طالبان هنگام تلاشی خانه‌ها شکایت دارند. به گفته آنان، تلاشی خانه‌ها مداخله در حریم خصوصی شهروندان است و باید هرچه زودتر متوقف شود. برهم زدن لوازم خانه، وارد شدن به اتاق‌ها با کفش و مطالبه سلاح، از شکایت‌های عمده باشنده‌گان هرات است. همچنان نبود زنان هنگام تلاشی خانه‌ها دیگری چالش دیگری است که باشنده‌گان هرات از آن شکایت دارند.

عبدالصبور، باشنده ناحیه چهارم شهر هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید: «در خانه بودیم که دروازه کوبیده شد. از جایم تکان خوردم و با عجله به سوی دروازه رفتم. وقتی دروازه را باز کردم طالبان مسلح بدون اجازه وارد صحن حویلی شدند و گفتند جلو شو.» این باشنده هرات می‌افزاید: «من پیش شدم و بدون معطلی طالبان مسلح به دنبالم آمدند و حتا فرصت ندادند که من خانم‌هایی که در خانه بودند را به اتاق دیگر بفرستم.» عبدالصبور خاطرنشان می‌سازد که برخورد طالبان با او بسیار خشن بوده و بارها از او سلاح مطالبه کرده‌اند.

فقیراحمد، باشنده ناحیه ششم هرات، توضیح می‌دهد که حدود ده تن از افراد طالبان برای تلاشی وارد خانه‌اش شده‌اند. فقیراحمد می‌گوید، این گروه هیچ حرمتی را حفظ نمی‌کنند؛ با کفش‌های خاک‌پر وارد اتاق‌ها می‌شوند و دست به تلاشی می‌زنند. این باشنده هرات می‌افزاید که افراد طالبان بکس‌های لباس زنانه را تلاشی و همه خانه‌اش را برهم زده‌اند. پس از مشاجره لفظی بسیار کوتاه میان فقیراحمد و افراد طالبان، به او هشدار داده شده که اگر تصاویر اتاق برهم‌زده‌اش را در شبکه‌های اجتماعی نشر کند، خانه‌اش دوباره تلاشی خواهد شد.

این در حالی است که افزایش ناامنی‌ها، انفجار در مسجد جامع گازرگاه، حمله بر کاروان نیروهای طالبان در منطقه اسپین‌اده هرات، ترور و یافت شدن اجساد طالبان در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت سبب شده است که این گروه تلاشی خانه‌ها را در هرات آغاز کنند.

هرچند مسوولان محلی طالبان با آغاز تلاشی خانه‌به‌خانه اعلام کرده‌اند که پولیس‌های زن نیز آنان را هنگام تلاشی خانه‌ها همراهی می‌کنند، اما باشنده‌گان هرات می‌گویند که هیچ پولیس زن همراه آنان نیست. به گفته آنان، طالبان بدون هماهنگی قبلی به یک‌باره‌گی وارد خانه‌ها می‌شوند و تلاشی را آغاز می‌کنند.

سوسن، یکی از باشنده‌گان منطقه «فرقه» در شهر هرات است. او در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که طالبان برای بازرسی خانه‌اش بدون حضورداشت پولیس‌های زن وارد شده‌اند. سوسن که بار اول است خانه‌اش از سوی نیروهای مسلح مورد بازرسی قرار گرفته، شوکه شده است. او می‌افزاید که طالبان همه وسایل خانه‌اش را به‌هم ریخته‌اند؛ از لوازم آشپزخانه تا لباس‌های خانواده‌اش. سوسن به این باور است که هدف طالبان از تلاشی خانه‌ها، گردآوری سلاح نیست. او انتقاد می‌کند: «مگر سلاح به داخل لباس‌های زنانه چه می‌کند که طالب آن‌جا را می‌پالد؟»

بازرسی خانه‌ها از سوی افراد مسلح طالبان موجی از انتقادهای باشنده‌گان هرات را به همراه دارد. آنان می‌گویند که طالبان به‌گونه آشکار به حریم خصوصی شهروندان تجاوز می‌کنند. باشنده‌گان هرات از طالبان می‌خواهند که تنها مکان‌های مشکوک را تلاشی کنند و از جست‌وجوی همه خانه‌ها خودداری کنند. طالبان اما به این خواست‌ها تاکنون پاسخ مثبت نداده‌اند.

این همه در حالی است که بازرسی خانه‌به‌خانه در هرات توسط طالبان موضوع تازه‌ای نیست. این گروه در دوره اول حاکمیت خود نیز خانه‌ها را در هرات و سایر شهرهای بازرسی می‌کردند. باشنده‌گان هرات خاطره‌های تلخی از تلاشی خانه‌ها توسط طالبان دارند. صوفی احمدشاه، باشنده کهن‌سال هرات توضیح می‌دهد که طالبان در دور قبلی، هنگامی که قدرت را به دست گرفتند، تلاشی عمومی را در شهر و ولسوالی‌های هرات آغاز کردند. به گفته او، طالبان ارباب‌ها، محاسن‌سفیدان و بزرگان منطقه را بازداشت، لت‌وکوب و شکنجه می‌کردند و از آنان می‌خواستند برای‌شان سلاح پیدا کنند.

با این همه، طالبان در ماه حوت سال گذشته خورشیدی روند بازرسی خانه‌به‌خانه را از کابل آغاز کردند. هدف این تلاشی‌ها «شناسایی و بازداشت دزدان، آدم‌ربایان و مجرمان» عنوان شد. این روند سپس به ولایت‌های دیگری نیز رسید. در کنار پایتخت، بلخ، پنجشیر و هرات از ولایت‌هایی به شمار می‌روند که اکثر مناطق آن از سوی طالبان تلاشی شده است. طالبان اعلام کرده‌اند که در تلاشی خانه‌به‌خانه در کابل، پنجشیر و بلخ صدها میل سلاح سبگ و سنگین، لباس‌های نظامی و موترهای دولتی را پیدا کرده‌اند، اما در هرات هنوز نگفته‌اند که از تلاشی خانه‌ها چه چیزهایی عایدشان شده است.

دکمه بازگشت به بالا