دونالد ترمپ: برای حمله به ایران، به تأیید کنگره نیاز ندارم

دونالد ترمپ، رییس‌ جمهور امریکا، می‌گوید که او برای حمله به ایران، به تأیید کنگره نیاز ندارد. آقای ترمپ این اظهارات را در گفت‌وگوی اختصاصی با سایت «هیل‌ تی‌وی» بیان کرده است.

به گزارش رادیو فردا، وقتی از رییس‌ جمهور امریکا پرسیده شد که آیا برای اقدام نظامی علیه ایران بدون مراجعه به کنگره اختیار کافی دارد، او در پاسخ گفت: «بله، اختیار دارم».

آقای ترمپ گفت: «ولی آن‌چه که ما انجام می‌دهیم، حرکت شانه‌به‌شانه با کنگره است… و به نظرم آن‌ها قدردان این مسأله هستند.»

وی تصریح کرد که «من مایلم با آن‌ها همراه باشم، ولی از نظر قانونی مجبور نیستم.»

موضوع حمله احتمالی امریکا به ایران و این‌که آیا لازم است رییس‌ جمهور برای انجام آن از کنگره مجوز بگیرد یا نه، به بحثی داغ میان دولت ترمپ با دموکرات‌های حاضر در کنگره تبدیل شده است.

نانسی پلوسی، رییس دموکرات مجلس نماینده‌گان امریکا، روز ۲۶ ثور گفته بود که دولت ترمپ باید این نکته را مد نظر داشته باشد که مجوز کنگره را برای جنگ با ایران ندارد.

گروهی از سناتورهای دموکرات نیز اول جوزا طرحی را به کمیته روابط خارجی سنا ارایه کرده بودند که بر اساس آن، دولت ایالات متحده اجازه نداشت بدون مجوز کنگره از منابع مالی دولتی برای جنگ با ایران استفاده کند. این طرح با ۱۳ رأی مخالف در برابر ۹ رأی موافق رد شد. به جز سناتور جمهوری‌خواه رند پاول، بقیه جمهوری‌خواهان به این طرح رأی منفی دادند.

به دنبال سرنگونی یک پهپاد امریکایی در روز ۳۰ جوزا توسط سپاه پاسداران ایران، رییس‌ جمهور امریکا اعلام کرد که واشنگتن قصد حمله به برخی از پایگاه‌های نظامی ایران را داشته‌، ولی به دلیل عدم تناسب این حمله و احتمال کشته شدن ۱۵۰ ایرانی، دستور توقف آن را داده است.

ترمپ در مصاحبه با «هیل تی‌وی» در این زمینه گفت: «نزدیک بود تصمیمی برای حمله گرفته شود. بعد تصمیم گرفتم این حمله صورت نگیرد. من باید ظرف زمانی مشخصی، چنین تصمیمی می‌گرفتم و به این نتیجه رسیدم که این کار انجام نشود، چرا که واقعاً تناسب نداشت.»

سایت «هیل تی‌وی» خبر داده که تیم کین و تام اودال، سناتورهای دموکرات، پیشنهادی به عنوان الحاقیه لایحه بودجه دفاعی ارایه کرده‌اند که دولت ترمپ را از استفاده از منابع مالی دولتی برای حمله به ایران بدون مجوز کنگره منع می‌کند.

این سایت می‌افزاید که چاک شومر از سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنا، خواسته که رأی‌گیری درباره این پیشنهاد به بعد از مناظره نامزدهای درون حزبی دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ به تعویق بیافتد. این مناظره قرار است در هفته جاری برگزار شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن