دونالد ترمپ خواهان پیوستن چین و روسیه به پیمان جدید هسته‌ای شد

دونالد ترمپ خواهان پیوستن چین و روسیه به پیمان جدید هسته‌ای شد

 دونالد ترمپ در نخستین واکنش پس از خروج کشورش از پیمان منع گسترش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، خواستار الحاق چین و روسیه به یک پیمان جدید هسته‌ای شد.

به گزارش یورونیوز، رییس جمهور امریکا که پیش‌تر نیز از خواست روسیه برای حرکت در جهت یک پیمان جدید هسته‌ای یاد کرده بود، روز جمعه با اشاره به این موضوع و ابراز تمایل برای پیوستن چین به توافق‌نامه جدید تصریح کرد: «اقدام بسیار خوبی برای جهان و به خصوص برای سه کشور (امریکا، روسیه و چین) خواهد بود، چرا که از حجم سلاح‌های هسته‌ای کاسته می‌شود.»

دونالد ترمپ هم‌چنین تأکید کرده است که پیش از این درباره یک پیمان جدید بر سر موشک‌ها و سلاح‌های هسته‌ای با طرف‌های روس و چینی خود صحبت کرده و با استقبال آن‌ها مواجه شده است.

خبر خروج امریکا از پیمان تاریخی این کشور با روسیه بر سر منع گسترش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد روز جمعه از سوی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور، در بانکوک اعلام شد.

آقای پمپئو که برای شرکت در اجلاس منطقه‌ای «آسه آن» به پایتخت تایلند سفر کرده بود، در سخنانی با اشاره به عدم پای‌بندی مسکو به مفاد «آی.ان.اف» و تعلیق عضویت کشورش طی ماه‌های گذشته، به صورت رسمی از کناره‌گیری همیشه‌گی از این پیمان خبر داد.

مسکو که پیش‌تر در واکنش به کناره‌گیری موقت واشنگتن مشارکت خود را در این پیمان به حال تعلیق درآورده بود، برای جلوگیری از منقضی شدن کامل این پیمان پیشنهاد کرده بود که استفاده از موشک‌های میان‌برد تا یک زمان مشخص از سوی هر دو کشور به حال تعلیق درآید.

واشنگتن اوایل فبروی در اعتراض به ساخت موشک‌های غیرمتعارف و مغایر با پیمان «آی.ان.اف» عضویت خود را در این پیمان به حال تعلیق درآورد تا دوره انتقالی برای خروج کامل از پیمان منع گسترش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد آغاز شود.

ساخت و توسعه موشک‌های «۷۲۹۹ M» توسط روسیه، منشأ اصلی نگرانی‌های واشنگتن در این خصوص بوده است. مایک پمپئو گسترش این نوع موشک‌ها را «تهدیدی مستقیم» برای امریکا و متحدانش در ناتو قلمداد کرده، در حالی که مسکو تأکید دارد که برد حداکثری این موشک‌ها ۴۸۰ کیلومتر است.

پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد، موسوم به «آی.ان.اف» در سال ۱۹۸۷ توسط رونالد ریگان، رییس‌جمهور وقت امریکا و میخائیل گورباچف، دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، امضا شد. این پیمان سبب شد تا سایت‌های هسته‌ای دو کشور به مدت ده سال مورد بازرسی قرار گیرد و بیش از دو هزار موشک هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد نابود شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن