دونالد ترامپ از نخست وزیر پاکستان خواست در روند صلح افغانستان همکاری کند

۸صبح، کابل: دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، از عمران خان، نخست وزیر پاکستان، خواسته است که کشورش در آوردن صلح به افغانستان و کشاندن رهبران طالبان به پای میز مذاکره همکاری کند.

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده است که رییس جمهور امریکا با نوشتن نامه‌ای به عمران خان چنین خواستی را از او مطرح کرده است. عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در نشستی با خبرنگاران گفته است که او امروز (دوشنبه دوازدهم قوس) نامه‌ای از رییس جمهور امریکا دریافت کرده است. در این نامه، ترامپ از پاکستان خواسته است تا نقش خود را در مذاکرات صلح افغانستان ایفا کند و رهبران طالبان را به میز مذاکره حاضر سازد.

این خواست دونالد ترامپ از نخست وزیر پاکستان در حالی مطرح می‌شود که پیش از این، وی نسبت به همکاری صادقانه پاکستان در مورد جنگ افغانستان با تردید برخورد کرده بود.

رییس جمهور امریکا حدود یک و نیم هفته پیش از عدم همکاری پاکستان در پیدا کردن محل اقامت اسامه بن لادن رهبر القاعده انتقاد کرده بود و گفته بود که دیگر به این کشور پول نخواهد داد.

او در صفحه رسمی تویتر خود نوشته بود که ما میلیاردها دالر به پاکستان دادیم، اما آن‌ها نگفتند که اسامه بن لادن، در پاکستان زنده‌گی می‌کند. رییس جمهور امریکا گفته بود که پاکستان پول ما را می‌گیرد، اما هیچ کاری برای ما نمی‌کند. او افزوده بود بن لادن یک نمونه عمده و افغانستان نمونه دیگر از عدم همکاری پاکستان با امریکا است.

هم‌چنان، عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در واکنش به تویت دونالد ترامپ، در صفحه رسمی تویتر خود نوشته بود که «پاکستان اکنون بر اساس منافع ملی خود تصمیم می‌گیرد.»

او نوشته بود که: «پاکستان در جنگ با تروریزم ۷۵ هزار قربانی داده است و بیش از ۱۲۳ میلیارد دالر به اقتصاد این کشور آسیب رسیده است؛ در حالی که کمک‌های امریکا تنها در حدود ۲۰ میلیارد دالر بوده است.»

به گفته عمران خان، ایالات متحده امریکا به جای مقصر دانستن پاکستان در ناکامی‌های خود، باید بررسی جدیدی را انجام دهد که چرا با موجودیت ۲۵۰ هزار سرباز افغان و ۱۴۰ هزار سرباز ناتو و مصرف یک تریلیون دالر، گروه طالبان در افغانستان قوی‌تر از گذشته است؟

این در حالی ا‌ست که روابط پاکستان و امریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ بدین سو، تنش‌آلود بوده است. آقای ترامپ همواره‌ مقامات پاکستانی را به فریب امریکا متهم کرده‌اند و گفته است که این کشور با افغانستان در امر مبارزه با تروریزم همکاری نکرده است و برای تروریستان پناهگاه امن فراهم کرده است.

آقای ترامپ حتا بخشی از کمک‌های نظامی امریکا به پاکستان را به تعلیق در آورده است و حالا اعلام کرده است که دیگر به پاکستان پول نخواهد داد.

اما با این وجود این خواست تازه رییس جمهوری امریکا از نخست وزیر پاکستان در حالی مطرح می‌شود که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، سفر هجده روزه خود را به هدف هماهنگی گفت‌وگوهای صلح به افغانستان و کشورهای منطقه آغاز کرد. این سومین سفر نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا به افغانستان و کشورهای منطقه است که در پیوند به پروسه صلح افغانستان انجام می‌شود.

پیش از این دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا نیز اعلام کرده که مذاکرات بسیار قدرتمند صلح در افغانستان جریان دارد. او گفته بود: «ما در حال مذاکره بسیار قوی در افغانستان هستیم که خیلی از مردم درباره آن نمی‌دانند.»

 ترامپ گفته که مذاکرات در این سطح ممکن است که “اولین بار” باشد. او ابرازامیدواری کرد که موفقیت این مذاکرات باعث خرسندی امریکا و مردم افغانستان خواهند شد.

دکمه بازگشت به بالا