دونالد ترمپ جنگ افغانستان را تأسف‌آور و مسخره خواند

۸صبح، کابل: رییس جمهور امریکا جنگ ۱۹ ساله در کشور را تأسف‌آور و مسخره خوانده و در عین حال نسبت به پیش‌رفت‌ها در گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان خوش‌بینی نشان داده است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا این سخنان را شام روز سه‌شنبه، ۱۳ حمل، در دیدار با ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در امریکا مطرح کرده است. او گفته است که رخ‌دادهای امیدوارکننده زیادی در ارتباط به مذاکرات صلح با طالبان درحال وقوع است و امریکا منتظر نتایج این مذاکرات است. آقای ترمپ افزوده است: «می‌خواهم بگویم که ما در افغانستان گام‌های خیلی مثبت برداشته‌ایم. نوزده سال جنگ، تأسف‌بار و در برخی موارد مسخره بود. بنابر‌این یک زمان خیلی جالب در افغانستان پیش آمده است، اما چیزهایی در افغانستان در حال وقوع است که خیلی مثبت است. ما پیش‌رفت‌های زیادی داشته‌ایم.»

از جانب دیگر، ینس استولتنبرگ در دیدار با آقای ترمپ گفته است که ناتو در کنار امریکا به تلاش‌هایش برای برقراری صلح و پایان دادن به جنگ در افغانستان ادامه می‌دهد و از تلاش‌های صلح امریکا حمایت می‌کند. 

این در حالی است که اخیراً تلاش‌ها در پیوند به روند صلح افغانستان تشدید یافته است و این تلاش‌ها در چند جهت برای برقراری صلح در کشور جریان دارد. زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان که در جریان ششمین دور سفرهای خود در پیوند به صلح در کابل به سر می‌برد، سرگرم دیدار و گفت‌وگو با اقشار مختلف مردم است. در سوی دیگر، گزارش شده است که آقای خلیل‌زاد امروز در ارگ ریاست جمهوری با شماری از رهبران سیاسی و رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و در پیوند به روند صلح بحث می‌کند. هم‌چنان قرار است که در ادامه نشست مسکو، نشستی میان گروه‌ها و چهره‌های سیاسی کشور با نماینده‌گان گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، در اواسط ماه جاری میلادی برگزار شود. تاکنون روشن نیست که نماینده‌گان حکومت در این نشست شرکت می‌کنند یا خیر.

دکمه بازگشت به بالا