وزارت دفاع ملی: به هیچ گروه تروریستی اجازه فعالیت در افغانستان داده نمی‌شود

۸صبح، کابل: در حالی که وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون در گزارشی به کنگره این کشور از احتمال تهدید گروه داعش حتا بعد از توافق صلح در افغانستان هشدار داده است، اما وزارت دفاع ملی می‌گوید که به شمول گروه داعش به هیچ گروه «تروریستی» دیگر در افغانستان اجازه فعالیت داده نمی‌شود.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع امروز چهارشنبه، بیست‌وششم سرطان در یک نشست خبری در کابل گفت: «هر گروه تروریستی به شمول داعش و طالبان که در افغانستان به انجام کارهای تروریستی دست می‌زند، دشمن مردم، حکومت و این خاک است و نیروهای امنیتی و دفاعی با این گروه مبارزه می‌کنند.»

او افزود که به این گروه‌ها حق فعالیت در افغانستان داده نمی‌شود تا بر ضد مردم بجنگند. احمدزی تأکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از حالت دفاعی به حالت تهاجمی تغییر موقعیت داده و از همین رو «گروه‌های تروریستی» به لحظات آخر رسیده و از «گلو خفه» شده‌اند.

به گفته روح‌الله احمدزی، «گروه‌های تروریستی» در هر نقطه‌ای از خاک افغانستان که تحرکات نشان دهند از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور علیه آن‌ها عملیات اجرا خواهد شد.

این در حالی است که وزارت دفاع امریکا در گزارشی به کنگره این کشور گفته است که گروه داعش در افغانستان فعالیتش را گسترش داده است و مناطق زیادی تحت کنترل این گروه درآمده است.

از جانب دیگر، سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی با هم‌آهنگی کامل و با استناد به گزارش‌های استخباراتی دقیق، عملیات‌ زمینی و هوایی را اجرا می‌کنند و این عملیات علیه طالبان افزایش یافته است. او افزود که این نیروها افزون بر شکست عملیات «الفتح» گروه طالبان، مناطق تحت کنترل این گروه را محدود کرده‌اند. 

احمدزی تأکید کرد که نیروهای امنیتی در قسمت اجرای عملیات و تأمین امنیت شاهراه‌ها دست‌آوردهای زیادی داشته و همین اکنون امنیت بیش‌تر راه‌های مواصلاتی و شاهراه‌های کشور تأمین شده است.

اخیرا گزارش‌ها و ادعاهایی در مورد تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی مطرح شده است. سخنگوی وزارت دفاع ملی اما می‌گوید که نیروهای دولتی در قسمت حفاظت جان غیرنظامیان متعهد‌ هستند و به همین دلیل نسبت به سال‌های گذشته در تلفات غیرنظامیان کاهش رونما شده است. روح‌الله احمدزی، گروه طالبان را مسوول تلفات غیرنظامیان دانست و گفت این گروه از غیرنظامیان به عنوان سپر استفاده می‌کند.

در ماه‌های اخیر درگیری و نبرد میان نیروهای دولتی و گروه طالبان افزایش یافته است. به موازات افزایش این درگیری‌ها، تلفات غیرنظامیان نیز افزایش یافته است که سبب نگرانی گروه‌های مدافع حقوق بشر شده است.   

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن