مستند «روح‌الله نیکپا کیست؟» به جمع ۱۰ مستند برتر ورزشی سال راه یافت

حسیب بهش

مستند «روح‌الله نیکپا کیست؟» ساخته ذبیح‌الله شهزاد، خبرنگار ورزشی، به جمع ده مستند برتر ورزشی جهان راه یافت. در این مستند با جزییات به «ستاره‌ای که در کشوری جنگ زده متولد شد و به اسطوره افغانستان بدل گشت»و به چگونگی پیشرفت تنها دارنده مدال المپیکی کشور پرداخته شده است. این مستند از سوی فدراسیون جهانی خبرنگاران ورزشی در میان ۱۰ مستند برتر سال قرار گرفته است. روح‌الله نیکپا که زمانی به ایران مهاجر شده بود و مدتی نیز در ترمیمگاه موترسایکل و کارگاه خیاطی کار می‌کرد، در بازیهای المپیک تابستانی جهان در سال ۲۰۰۸ منعقده پکن و همچنان المپیک ۲۰۱۲ لندن به دو مدال برنزدست یافت و به پرافتخارترین ورزشکار افغان مبدل گشت. قرار است فهرست سه مستند برتر ورزشی جهان تا دو روز دیگر اعلام شود.

فدراسیون جهانی خبرنگاران ورزشی سه روز پیش از میان ۱۷۴۶ نمونه کاری خبرنگاران ورزشی از ۱۲۵ کشور جهان  فهرست ده بهترین  ها را در هشت کتگوری های مختلف به نشر رسانید که در این میان، مستند «روح‌الله نیکپا کیست؟» که در آن به فراز و نشیب زنده‌گی تنها دارند مدال المپیکی کشور پرداخته شده، در فهرست ۱۰ بهترین مستند ورزشی سال قرار گرفت. این فدراسیون رقابت‌هایی را در هشت کتگوری مختلف به شمول تصویر، ویدیو، نوشتار، خبرنگاران جوان و سایر موارد به راه انداخت و در آن۱ هزار و ۷۴۶ خبرنگار ورزشی از ۱۲۵ کشور مختلف اشتراک کردند که مستند ساخته ذبیح‌الله شهزاد توانست در این میان به جمع ۱۰ مستند برتر ورزشی این پیکار های مهم راه یابد. قرار است نامزدان سه مستند برتر ورزشی تا چند هفته دیگر برای دریافت جوایز‌شان وارد هنگری شوند.

مستند «روح‌الله نیکپا کیست؟» به جمع ۱۰ مستند برتر ورزشی سال راه یافت

خبرنگاران ورزشی در سراسر جهان در جریان سه ماه پیش از پانزدهم میزان زمان داشتند تا داشته‌های‌شان را در رقابت‌ بزرگ میان خبرنگاران ورزشی در ویب سایت فدراسیون بین المللی خبرنگاران ورزشی ثبت کنند. مستند «روح‌الله نیکپا کیست؟» پس از یک ماه تلاش آماده گردید که سرانجام در فرجامین روز توسط ذبیح الله شهزاد در سایت جهانی برای رقابت با سایر خبرنگاران ورزشی شرکت کننده از نقاط مختلف دنیا ثبت شد، در این کتگوری، مستند‌هایی که پیرامون زنده‌گی ورزشکاران و پس‌منظر ورزشی آنان ساخته شده، قرار دارد. داوران این رقابت از میان چندین مستند، بهترین مستندها را بر اساس روایت، تصویر و سایر شاخص‌ها امتیاز می‌دهند.

گفتنی است که چند مستند دیگر نیز از خبرنگاران ورزشی کشور کاندیدای این جایزه بوده که بعضی از آنان تا مرحله ۳۰ بهترین پیش رفتند. سال گذشته و در اولین دور این رقابت‌ها، سه مستند ورزشی خبرنگاران افغان به این رقابت‌ها راه یافته بودند، اما هیچکدام موفق به راه یابی به مرحله سه بهترین نشدند‌. گفتنی است که ذبیح‌الله شهزاد سال‌گذشته نیز مستندی در مورد یکی از ورزشکاران کشور داشت که با وجود معلولیت، برای کسب سهمیه پاراالمپیک تلاش می‌کرد.این مستند در رده ششم بهترین مستند قاره آسیا و اقیانوسیه جای گرفت. قرار است محفل اهدای جوایز بهترین‌های دور دوم رقابت خبرنگاران ورزشی به تاریخ سوم فبروری سال روان میلادی با حضور توماس باخ، رییس کمیته بین‌المللی المپیک، جیانی میرلو رییس فدراسیون جهانی خبرنگاران ورزشی و سایر مسوولان و ورزشکاران از سراسر جهان به میزبانی شهر بوداپست کشور هنگری برگزار شود.

 

«هدف از ساخت این مستند، شرح فراز و نشیب‌های زنده‌گی نیکپا است»

شاید کمتر کسی در مورد چگونگی پیشرفت و موفقیت روح‌الله نیکپا بداند. وی توانست برای اولین بار مدال المپیکی را برای کشورش بدست آورد.مستندی که از زندگی وی ساخته شده، نشان می‌دهد که این بازیکن در خردسالی به ایران مهاجر شده وپس از سقوط طالبان، دوباره به کشور بازگشته است. او روزگاری در ترمیمگاه موترسایکل و کارگاه خیاطی کار می‌کرد، اما تلاش‌های پی‌هم او سرانجام نتیجه داد و پای او را به بازی‌های المپیک کشاند.

نیکپا در کنار مین سین هاک مربی کوریای تیم ملی تکواندو و محمد بشیر تره‌کی مربی کهنه‌کار تکواندوی کشور، توانست به مدال‌های رنگین در سطح آسیا، جهان و المپیک دست یابد. نیکپا در بازیهای المپیک ۲۰۰۸ پکن بیشتر از هشت کیلو وزن خود را کاست تا بتواند معیارهای لازم را برای حضور در این رویداد تکمیل کند. وی در دو المپیک درخشش خیره کننده داشت و توانست که دو بار افغانستان را صاحب بزرگترین مدال دنیا یعنی مدال المپیکی بسازد. وی از یک کودک که به امید رسیدن به موفقیت فردی و کسب افتخار برای کشورش تلاش می‌کرد، به یک الگو در میان جوانان بدل گشت.

ذبیح‌الله شهزاد، سازنده این مستند، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که هدف از ساختن این مستند، شرح فراز و نشیب زنده‌گی نیکپا است که وی را از ترمیم‌کار موترسایکل، به دارنده مدال برنز دو دور المپیک و اسطوره ورزش کشور بدل ساخت. به باور سازنده این مستند، ساخت این مستند می‌تواند به جهانیان نشان دهد که ورزشکار افغان چگونه و در چه شرایطی دشوار توانست به مدال در المپیک دست یابد. وی همچنان تصریح کرد که این مستند می‌تواند باور ورزشکاران را تغییر دهد و بر روحیه آنان تأثیر مثبت بگذارد.

در این مستند، محمد انور جگدلک و محمد ظاهر اغبر، رؤسای پیشین کمیته ملی المپیک،از تلاش‌های نیکپا برای کسب مدالها و افتخارات بزرگ بین‌المللی یاد می‌کنند. علاوه بر آن، محمد بشیر تره‌کی، مربی تیم ملی تکواندو، از چگونه‌گی پیشرفت این بازیکن پرده بر‌می‌دارد و حفیظ الله ولی رحیمی، رییس کنونی المپیک، نیز در مورد وی صحبت می‌کند. روح‌الله نیکپا در حال حاضر علاوه بر کار در پُست مشاور معاونیت دوم ریاست جمهوری، از مربیان تیم ملی تکواندوی کشور نیز است. شماری از ستاره‌گان حال حاضر تیم ملی نیز از میزان تأثیر حضور روح‌الله نیکپا در کنارشان، صحبت می‌کنند. آنان می‌گویند که با توجه به پس‌منظر ورزشی نیکپا، امید دارند که بتوانند به‌زودی موفقیت وی را تکرار کنند و حتا از او بالاتر روند.

ین مستند حاصل یک ماه تلاش ذبیح‌الله شهزاد است. وی ۲۸ سال دارد و ازدانشکده تربیت بدنی و ورزش با سویه عالی فارغ شده است. شهزاد از هفت‌ساله‌گی به رشته تکواندو روی آورد و اکنون مدرک کمربند سیاه دان دو تکواندو را از فدراسیون جهانی این رشته دارد. وی چندین سال ‌به‌عنوان خبرنگار ورزشی در رسانه های بزرگ کشور کار کرده و چندین دوره از رقابت‌های ملی و بین‌المللی را نیز گزارش کرده است. آقای شهزاد در حال حاضر مسئول فدراسیون تکواندوی وزارت تحصیلات عالی است و به‌عنوان مسوول نشرات فدراسیون ملی تکواندو نیز کار می‌کند. او یکتن از اعضای کمیته اجرایی خبرنگاران ورزشی افغانستان است و با توجه به عضویت در فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران ورزشی، با رسانه‌های بین‌المللی در بخش ورزش نیز همکاری می‌کند. گفتنی است که ذبیح‌الله شهزاد بنیان‌گذار فدراسیون سپک تکرا در کشور است و همچنان کتاب را تحت عنوان افغانستان در بازیهای المپیکی و قاره یی که حدود ۵۰۰ صفحه است در مدت ۴ سال به رشته تحریر درآورده است که آماده چاپ میباشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن