آواره‌گی برخی خانواده‌ها در بامیان به ‌دلیل نگرانی‌های امنیتی؛ مقام‌ها: جای نگرانی نیست

هم‌زمان با گسترش جنگ در کشور و سقوط چندین ولسوالی در ولایت‌های هم‌جوار بامیان به دست طالبان، شماری از باشنده‌گان مرکز این ولایت خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. باشنده‌گان شهر بامیان می‌گویند که با افزایش حملات طالبان بر نوارهای مرزی این ولایت، شمار زیادی از خانواده‌ها به ولسوالی‌ها و یا کابل کوچیده‌اند.

در حالی ‌که مسوولان محلی از وضعیت امنیتی به مردم اطمینان می‌دهند و حتا مانع کوچیدن آنان شده‌اند، اما در روزهای اخیر به ‌ویژه عصر و شب جمعه، هژدهم سرطان، خانواده‌های زیادی به ولسوالی‌ها و مناطق دوردست ولایت بامیان پناه برده‌اند. شماری به این باور‌ند که مسوولان محلی در راستای تأمین امنیت روانی باشنده‌گان این ولایت ضعیف عمل کرده و به همین دلیل، بدون این‌که حتا یک پاسگاه امنیتی در بامیان در اختیار طالبان قرار گیرد، مردم دست به کوچ دسته‌جمعی زده‌اند.

باشنده‌گان شهر بامیان می‌گویند که بسیاری این خانواده‌ها از مناطق زرگران، پیتاب لغمان، سر‌آسیاب، سیدآباد و سایر بخش‌های مرکز شهر به ‌دلیل نگرانی‌ از حملات احتمالی طالبان بر بامیان، خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند.

خداداد، باشنده‌ شهر بامیان، در این باره به روزنامه ۸صبح می‌گوید که مردم به ‌خاطر حفظ جان و مال خود تلاش می‌کنند به مناطق مطمین‌تر پناه ببرند. اما از نظر او، کوچیدن این خانواده‌ها به هیچ وجه مناسب نیست و افزون بر ایجاد نگرانی میان مردم، این خود کمک به «دشمن» است. حاجی محمد‌حسین، از دیگر باشنده‌گان شهر بامیان، نیز می‌گوید که ترک کردن خانه‌ها توسط شماری از مردم، سبب تضعیف روحیه جمعی می‌شود و جلو این کار باید گرفته شود. نهادهای امنیتی بامیان در یک هفته‌ اخیر، مانع کوچیدن مردم شده‌اند.

اداره محلی بامیان اما اطمینان می‌دهد که وضعیت امنیتی در سطح این ولایت قابل نگرانی نیست و نباید مردم براساس شایعات تصمیم بگیرند.

مولوی عتیق‌الله عتیق، معاون مالی و اداری ولایت بامیان، به روزنامه ۸صبح گفت، «جنجالی» که در منطقه «باغک» ولسوالی شیبر این ولایت بود، امروز (شنبه) مهار می‌شود و نگرانی خاصی در زمینه وجود ندارد. آقای عتیق گفت که مردم براساس «شایعات نادرست» تصمیم گرفته و دست به کوچ زده‌اند. معاون والی بامیان افزود که اداره محلی با رییسان شوراها، وکلای گذر و نواحی از نزدیک در تماس است و در صورتی که نیاز به کوچیدن باشد، مردم در جریان قرار می‌گیرند. آقای عتیق تأکید کرد که وضعیت قابل نگرانی نیست و اعضای خانواده خودش نیز در مرکز بامیان زنده‌گی می‌کنند و بدون هیچ‌گونه تشویش برای تجلیل از عید، آماده‌گی می‌گیرند.

گفتنی است که پس از سقوط چندین ولسوالی هم‌جوار ولایت بامیان از جمله ولسوالی‌های شیخ‌علی و سرخ‌ پارسا در پروان و همین‌طور درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی در منطقه «باغک» ولسوالی شیبر، نگرانی‌ها در میان باشنده‌گان این ولایت بیش‌تر شده است.

محمدرحیم علی‌یار، نماینده مردم بامیان در مجلس نماینده‌گان، به روزنامه ۸صبح گفت که هرچند ناامنی‌ها به تمام مرزهای بامیان رسیده و این ولایت از چندین جهت در محاصره قرار دارد، اما وضعیت «زیاد قابل نگرانی» نیست. به باور علی‌یار، تبلیغات و جنگ روانی‌ای که در سطح کشور به نفع طالبان راه افتاده، در بامیان نیز بر روحیه مردم تأثیرات منفی گذاشته است. این عضو مجلس نماینده‌گان از مردم خواست که با جنگ روانی مقابله کنند و در کنار نیروهای امنیتی برای دفاع از بامیان تلاش کنند.

طیبه خاوری، نماینده مردم در شورای ولایتی بامیان، نیز گفت که باشنده‌گان مرکز بامیان به دلیل گسترش جنگ و ناامنی در برخی مناطق هم‌جوار این ولایت، تلاش می‌کنند از شهر به ولسوالی‌ها پناه ببرند.

اداره مهاجرین و عودت‌کننده‌گان بامیان هرچند کوچیدن شماری از خانواده‌ها را تأیید می‌کند، اما آمار دقیقی از بی‌جا شده‌گان مرکز این ولایت به دست نمی‌دهد. نجیبه معصومی، آمر مهاجرین و عودت‌کننده‌گان بامیان، می‌گوید که باشنده‌گان مرکز این ولایت با درنظرداشت تجارب تلخی که از طالبان دارند و نگرانی‌های امنیتی، از ساحات مرکز و حتا نقاط ۰دوردست به کابل پناه برده‌اند. از سویی هم طبق معلومات ارائه شده از سوی اداره مهاجرین و عودت‌کننده‌گان بامیان، در یک ماه اخیر حدود ۵۲۰ خانواده به ‌دلیل جنگ و ناامنی، از ولایت‌های هم‌جوار به مرکز بامیان پناه آورده‌اند.

با این حال، یک منبع آگاه به روزنامه ۸صبح می‌گوید که هم‌زمان با بالا گرفتن نگرانی‌های امنیتی، کارمندان یک شرکت سرک‌سازی که اتباع کشور چین بودند،‌ کار سرک بامیان ـ دره صوف را تعطیل کرده و به کشور‌شان برگشته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا