آواره‌های جنگ بلخاب در بامیان، به کمک‌های فوری بشردوستانه نیاز دارند

۸صبح، بامیان: منابع محلی در ولسوالی‌های نمبر ۱ و ۲  یکاولنگ ولایت بامیان می‌گویند که از پنج روز به این‌ سو، صد‌ها خانواده از ولسوالی بلخاب سرپل، به این دو ولسوالی آواره شده‌اند.

این خانواده‌ها در اثر جنگ میان طالبان و مولوی مهدی و از هراس انتقام‌جویی جنگ‌جویان طالبان از افراد ملکی، به ولایت بامیان پناه آورده‌اند.

یک منبع از ولسوالی یکاولنگ نمبر۱ می‌گوید که حدود یک هزار و ۲۰۰ خانواده از آواره‌گان جنگ بلخاب به کوه‌های «بند پیتاب» از مربوطات ساحه چمن این ولسوالی پناه آورده‌اند.

به گفته او، چندین شبانه‌روز می‌شود که این خانواده‌ها، به غذا دسترسی ندارند. منبع می‌افزاید اگر به این خانواده‌ها غذا رسانده نشود، کودکان، زنان و کهن‌سالان از گرسنه‌گی و تشنه‌گی تلف خواهند شد.

یک منبع دیگر در ولسوالی یکاولنگ نمبر۲ بامیان نیز می‌گوید که ده‌ها خانواده از ولسوالی بلخاب به شماری از روستاهای این لسوالی پناه آورده‌اند و به کمک‌های فوری بشر‌دوستانه نیاز دارند.

با وجود تلاش برای تامین ارتباط مستقیم و کسب اطلاع از وضعیت آواره‌گان در کوه‌های بلخاب، به علت قطع بودن شبکه‌های مخابراتی، امکان تامین ارتباط با آنان میسر نشد.

اما منابع محلی در بامیان به ۸صبح می‌گویند که برخی از نهادهای امداد‌رسان ملی و بین‌المللی برای رسیده‌گی به مشکلات آواره‌گان جنگ بلخاب نشست اضطراری برگزار کرده‌اند.

انجنیر محمداشرف نیازی، مسوول دفتر کمیساری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان (UNHCR) در بامیان، می‌گوید که حدود هفت نهاد اعلام آماده‌گی کمک‌های بشردوستانه کرده‌اند.

در همین‌ حال یک منبع از ولسوالی بلخاب ولایت سرپل می‌گوید که از پنج روز به این‌ سو بیش از سه هزار خانواده از حدود ده روستا، از ترس جنایت احتمالی جنگ‌جویان طالبان، خانه و دارایی‌شان را رها کرده و به کوه‌ها و دره‌ها پناه برده‌اند.

به گفته او، این آوراه‌گان که در وضعیت بسیار بدی به سر می‌برند، تاکنون هیچ سازمانی امدادرسان به آواره‌گان جنگ بلخاب کمک نکرده است.

دکمه بازگشت به بالا