برکناری اندرابی؛ حیات‌الله حیات و یاسین ضیا برای وزارت‌های داخله و دفاع سرپرست تعیین شدند

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی در احکام جداگانه در رهبری وزارت دفاع ملی و وزارت امور داخله تغییرات تازه را اعمال کرده است. براساس حکم ریاست جمهوری، حیات‌الله حیات، والی پیشین قندهار به جای محمدمسعود اندرابی، به عنوان سرست وزارت امور داخله گماشته شده است.

هم‌چنان در یک حکم دیگر، رییس جمهور غنی، محمدیاسین ضیا، رییس ستاد ارتش را تا بازگشت و صحت‌یابی اسدالله خالد، به عنوان سرپرست وزارت دفاع ملی تعیین کرده است.

شورای امنیت ملی اعلام کرده است که براساس حکم ریاست جمهوری و پیشنهاد وزارت امور داخله، محمدایوب سالنگی، معاون اداره مستقل ارگان‌های محلی به عنوان معاون اول وزارت داخله تعیین شده است.

شورای امنیت ملی گفته است که این تعیینات به هدف ایجاد اصلاحات لازم در رهبری سکتور امنیتی و صفوف نیروها، بهبود وضعیت امنیتی، محافظت از جان و مال مردم و اجرای بهتر برنامه خودکفایی تا سال ۲۰۲۴ صورت گرفته است.

طبق اعلام شورای امنیت ملی، رهبری جدید در قدم نخست اقدامات سریعی را در خصوص بهبود وضعیت امنیتی، تطبیق قانون و مبارزه با جرایم انجام خواهند داد.

به همین ترتیب، در اعلامیه شورای امنیت ملی آمده است که یاسین ضیا هم‌زمان با رییس ستاد ارتش تا صحت‌یابی و بازگشت اسدالله خالد، به عنوان سرپرست وزارت دفاع ملی امور این وزارت را وارسی می‌کند تا روند اصلاحات و تلاش‌های مداوم برای خودکفایی بدون هیچ مانع و تأخیر ادامه یابد.

اسدالله خالد از مدتی به این سو بیمار است و در خارج کشور به سر می‌برد.

گفتنی است که در اعلامیه شورای امنیت ملی از برکناری محمدمسعود اندرابی به صورت صریح یاد نشده است.

محمدمعسود اندرابی در ماه دلو سال ۱۳۹۷ در دوران حکومت وحدت ملی به عنوان سرپرست وزارت امور داخله تعیین شد. او چند ماه پیش رای تأیید مجلس نماینده‌گان را نیز به دست آورد.

دکمه بازگشت به بالا