تبعیض، بچه‌بازی، اختطاف و قتل محور‌های گزارش تازه‌ حقوق بشری وزارت خارجه‌ امریکا

گزارش تازه‌ی وزارت امور خارجه‌ی امریکا در مورد وضع حقوق بشر در افغانستان، از نقض حقوق بشر توسط مقام‌های دولتی، نهاد‌های امنیتی و مراجع قضایی افغانستان پرده برداشته است. این گزارش که تازه منتشر شده، مقام‌های دولتی، نهاد‌های امنیتی و مراجع قضایی افغانستان را متهم به قتل‌های بدون محاکمه، اختطاف و بازداشت‌های غیرقانونی کرده است.
بلندپایه‌ترین مقامی که در این گزارش به نقض حقوق بشر متهم شده است، جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری است. در گزارش حقوق بشری وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده آمده است که جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری، احمد ایشچی یکی از رقیبانش را بدون حکم محکمه و طی یک روند قضایی مشروع، بازداشت و شکنجه کرده است. در این گزارش جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری کشور به وضوح تمام به بازداشت غیر قانونی، اختطاف و شکنجه‌ی احمد ایشچی متهم شده است.
گزارش حقوق بشری وزارت خارجه‌ی امریکا، ملیشه‌های وفادار به جنرال عبدالرشید دوستم را هم متهم به قتل غیر نظامیان کرده است. در این گزارش، ملیشه‌های وفادار به «جنبش» سازمانی که معاون اول ریاست جمهوری کشور آن را رهبری می‌کند، متهم به شکنجه، قتل و غارت اموال روستایی‌ها در برخی از قریه‌های ولایت فاریاب شده‌اند.
هم‌چنین از بچه‌بازی در صفوف پولیس محلی نیز پرده‌برداری شده است. در این گزارش آمده است که پولیس محلی در ولایت‌های بغلان و کندز، پسرهای نوجوان را به عنوان برده‌ی جنسی در قرارگاه‌های خود نگه می‌دارند. در گزارش آمده است که یک سردسته‌ی پولیس محلی در ولایت کندز، ‌یک پسربچه را اختطاف کرد و سه روز پی در پی به او تجاوز کرد. گزارش حقوق بشری وزارت خارجه امریکا هم‌چنان می‌گوید که حد اقل یک دسته از نیروهای پولیس محلی در ولایت بغلان، ‌یک پسر نوجوان را به عنوان برده‌ی جنسی در قرارگاه خود نگه داشته‌اند.
در گزارش حقوق بشری وزارت خارجه‌ی امریکا آمده است که رییس جمهور غنی باری کمیسیونی را برای بررسی بچه‌بازی در صفوف پولیس محلی تشکیل داد، اما گزارش نهایی این کمیسیون تا حال منتشر نشده است. گزارش وزارت خارجه‌ی امریکا از کم‌توجهی وزارت امور داخله برای جلوگیری از خودسری‌های پولیس محلی انتقاد کرده است. گزارش می‌گوید که وزارت داخله تلاش اندکی برای کنترول خودسری‌های پولیس محلی کرده است.
گزارش مقام‌های قضایی را هم متهم کرده است که برخی از اشخاص و افراد را خلاف حکم قانون زندانی کرده‌اند. گزارش از زندانی‌کردن دخترانی که از خانه فرار کرده‌اند به عنوان نمونه یاد کرده است. در گزارش آمده است که شماری از دختران برای گریز از ازدواج اجباری یا رسیدن به پسر مورد نظرشان، از خانه فرار کرده‌اند. گزارش وزارت خارجه‌ی امریکا می‌گوید که در هیچ یک از قوانین افغانستان نیامده است که دختران فراری از خانه، باید زندانی شوند، اما برخی از مقام‌های قضایی حکم بازداشت این دختران را صادر کرده‌اند و شماری از آنان به اتهام واهی «تلاش برای زنا» در بازداشت‌اند.
گزارش وزارت خارجه‌ی امریکا از تلاش‌های برخی از مقام‌های حکومتی برای اعمال نفوذ بر رسانه‌ها و محدودسازی آزادی بیان نیز انتقاد کرده است. در گزارش آمده است که برخی از روزنامه‌نگاران خودسانسوری می‌کنند. در این گزارش آمده است که خودسانسوری آنان، به دلیل‌ ترس از برخی از مقام‌های دولتی و اشخاص زورمند است.
گزارش وزارت امور خارجه‌ی امریکا از اعمال تبعیض علیه هزاره‌ها نیز انتقاد کرده است. در این گزارش آمده است که هزاره‌ها صرف به دلیل هویت قومی‌شان، مورد تبعیض قرار گرفته‌اند. گزارش می‌گوید هزاره‌ها در نهاد‌های امنیتی، به آسانی ترفیع و ارتقا نمی‌کنند. گزارش می‌گوید که افسران هزاره در وزارت‌های دفاع و داخله، به سمت‌های نمادین گماشته می‌شوند و انصاف و عدالت در حق آنان رعایت نمی‌شود.
از تبعیض نظام‌مند علیه شهروندان هندوباور و سیک افغانستان نیز انتقاد شده است. گزارش می‌گوید که برای شهروندان هندوباور افغانستان، در هیچ زمینه‌ای فرصت برابر داده نمی‌شود. در گزارش آمده است که هندباوران با مشکلات زیادی روبه‌رو‌ استند و نهاد‌های دولتی افغانستان به شکایات و مشکلات آنان رسیده‌گی نکرده‌اند.
در این گزارش نکات مثبت نیز وجود دارد. گزارش می‌گوید که افغانستان زندانی سیاسی ندارد. هم‌چنان می‌گوید که آزادی‌های علمی و اکادمیک در افغانستان وجود دارد و دولت افغانستان دسترسی شهروندان این کشور به انترنت را محدود نکرده است. هم‌چنین موارد مشخصی از نقض سیستماتیک حقوق بشر به گروه طالبان نسبت داده شده است.

دکمه بازگشت به بالا