کشف بیش از ۳۰۰ سکه مربوط دوره‌های مختلف در هرات

۸صبح، هرات: مقام‌های محلی هرات، از کشف مجموعه‌ای از سکه‌های تاریخی متعلق به دوره‌های مختلف خبر می‌دهند. این مجموعه که شامل ۳۱۰ سکه می‌شود از نزد یک باشنده هرات گرفته شده است که بعد از کندن‌کاری زمین شخصی‌اش پیدا کرده بود.

مقام‌ها در اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، با تایید این رویداد می‌گویند هنوز ارزش این مجموعه مشخص نیست، اما بخش بزرگی از این سکه‌ها مربوط به دوره‌های قاجاری می‌باشد و قسمت کم‌تر آن هم متعلق دوره‌های عبدالرحمان خان و حبیب‌الله خان است.

احمدجاوید ضرغام، آمر فرهنگ و هنر اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید این سکه‌ها از منطقه دولت‌خانه در ناحیه اول شهرداری که جز ساحات باستانی این ولایت است به دست نیروهای امنیتی افتاده است. او می‌افزاید زمانی که یکی از باشنده‌گان یک خانه‌ی قدیمی را برای ساخت مجدد تخریب می‌کرد این مجموعه را پیدا کرده است.

کشف بیش از ۳۰۰ سکه مربوط دوره‌های مختلف در هرات

براساس اطلاعات، صاحب‌خانه پس از پیدا کردن این مجموعه تاریخی قصد داشت که این مجموعه تاریخی را با سکه‌های جعلی که از بازار هرات خریداری کرده بود جا‌به‌جا کند که به چنگ نیروهای امنیتی افتاده است.

هنوز مشخص نیست که تعداد سکه‌های به دست آمده همین ۳۱۰ عدد بوده یا مقداری از آن ناپدید شده است، اما تحقیقات نیروهای امنیتی از صاحب خانه‌ی قدیمی آغاز شده و به زودی مشخص خواهد شده که کل مجموعه به چه تعداد است.

براساس قوانین حفظ آثار تاریخی و فرهنگی افغانستان، مالک زمین نمی‌تواند به استناد حق مالکیت زمین، آثار تاریخی و فرهنگی موجود روی زمین یا زیر زمین را متصرف شده یا به کاوش آن اقدام کند.

تمام آثار باستانی و اقلام تاریخی در ملکیت دولت قرار دارد که بعد از مشاهده، تشریح و توضیح ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات، این مجموعه سکه‌ها به تعداد ۲۳۶ آن نقره مربوط به دوره شاهان قاجاری «ناصر الدین شاه قاجار، مظفر الدین شاه قاجار، محمد علی شاه قاجار، احمد شاه قاجار» با قدمت تاریخی «۱۰۲_۱۷۳» سال‌ قبل دارای ارزش تاریخی بوده و ۷۴ عدد آن نقره متعلق به شاهان افغانستان «عبدالرحمن خان، حبیب الله خان» می‌باشد.

دکمه بازگشت به بالا