نماینده‌گی‌های دیپلماتیک و سفارت‌خانه‌های افغانستان: یک سال از غصب قدرت و اشغال افغانستان گذشت

۸صبح، کابل: در یک‌ساله‌گی تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، نماینده‌گی‌های دیپلماتیک و سفارت‌خانه‌های افغانستان گفته‌اند که یک‌ سال از غصب قدرت و اشغال افغانستان از سوی گروه طالبان سپری شده است.

نماینده‌گی‌های دیپلماتیک و سفارت‌خانه‌های افغانستان روز دوشنبه، ۲۴ اسد، با نشر اعلامیه‌ای گفته‌اند که در یک‌ سال گذشته، کشور با بحران‌های مختلفی از جمله بحران عمیق سیاسی، انسانی، اقتصادی، حقوق بشری و امنیتی مواجه شده است.

به گفته این نماینده‌گی‌ها، طالبان مردم افغانستان را از خدمات اولیه محروم کرده و شهروندان کشور با نقض شدید حقوق بشر، فقر، سرکوب و ترس مواجه هستند.

نماینده‌گی‌های دیپلماتیک افغانستان خاطرنشان کرده‌اند که طالبان باید به تعهدات‌شان در قبال جامعه جهانی و مردم افغانستان عمل کنند.

در اعلامیه آمده است که طالبان در قسمت عملی نمودن تمامی تعهدات‌شان به‌گونه مشهود ناکام شده‌ و سیاست‌ها و اقدامات سخت‌گیرانه را همانند دوره قبلی به منصه اجرا گذاشته‌اند.

در اعلامیه همچنان آمده است: «طالبان در یک سال تسلط خشونت‌آمیزشان بر افغانستان به‌گونه مستمر به بازداشت‌های خودسرانه فعالان حقوق زن، ناپدیدشدن‌ها و کوچ اجباری، مجازات گروهی، سرکوب رسانه‌ها، قتل‌های فراقانونی توأم با شکنجه اعضای سابق نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، به شمول مقامات حکومتی و گروه‌های اقلیت، متوسل شده‌اند.»

این نماینده‌گی‌ها گفته‌اند که طالبان بر تداوم «حکومت انحصاری و سرکوب‌گر»  در برابر خواست مردم و جامعه جهانی اصرار ورزیده و کشور را عملاً در مسیر خطرناکی سوق داده‌اند.

با این‌ وجود به گفته این نماینده‌گی جهان باید رویکردهای جدید و تعدیل‌شده، از جمله فشار بر طالبان برای تشکیل حکومت فراگیر، تدابیر موثر برای مبارزه با تروریسم، ممنوعیت سفر بر رهبران طالبان اتخاذ کنند‌.

گفتنی است که این اظهارات درست همزمان با یک‌ساله‌گی تسلط طالبان بر افغانستان‌ مطرح شده است.

دکمه بازگشت به بالا